Standart Türk Klavyesi Kurs Programı Yazısı
T.C.

Sayı: 26022156-101.04-E.14516042

23.12.2016

...........VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: a) 2013/13 Sayılı ve F Klavye konulu Başbakanlık Genelgesi.
b) 2007/17 Sayılı ve Eğitim ve Öğretimde Koordinasyon konulu Başbakanlık Genelgesi.

Ülkemizde bilgisayar ve internet kullanım oranlarında son yıllarda önemli artışlar kaydedilmiştir. Bilgisayar giriş birimlerinden biri olan klavyeyi etkin kullanma ve hızlı yazma becerisi, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde bilgi üreten bireylerin gelişimine katkı sağlayan unsurlardan biridir. Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde başlatılan çalışmalar sonucunda oluşturulan ve Türk Dili ve Alfabesinin özelliklerine uygun ve hızlı yazmaya elverişli bir tasarıma sahip bulunan F klavye düzeninin kullanımına ilişkin kamu personeline verilecek eğitime ait içeriğin Milli Eğitim Bakanlığı tarafıdan geliştirileceği, eğitimin alınması, değerlendirilmesi ve belgelendirilmesi konusunda kamu kurum ve kuruluşlarına gerekli yönlendirmenin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacağı ilgi (a) Genelge ile hükme bağlanmıştır.

Bu kapsamda; Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından 25.05.2009 tarihinde yayınlanmış olan Hızlı Klavye Kullanma (F Klavye) kurs programı ''Bilgisayarda Hızlı Klavye Kullanma Kurs Programı'' adı altında güncellenerek 07.12.2016 tarihli ve 26022156-101.04-E.13804843 sayılı karar ile uygulamaya konulmuş, bu güne kadar F Klavye Kullanımı kurs programı olarak uygulamada olan programda kaldırılmış ve yerine ''Standart Türk Klavyesi Kurs Programı'' 19.12.2016 tarihli ve 26022156-101.04-E.14279064 sayılı Makam Onayı ile uygulamaya girmiştir.

Uygulamaya konulan Bilgisayarda Hızlı Klavye Kullanma ve Standart Türk Klavyesi Kurs Programları ile tüm halk eğitim merkezleri ile iş birliğinde ilgi (a) ve ilgi (b) Genelgeler doğrultusunda kurslar düzenlenebilecektir.

Konuya ilişkin olarak Valiliklerce gerekli tedbirler alınacak, kamu kurum ve kuruluşlarından gelecek kurs taleplerinin karşılanması için Halk Eğitim Merkezleri hazır hale getirilecektir.

Halk Eğitimi Merkezleri bu tarihe kadar açmış oldukları Hızlı Klavye Kullanma (F Klavye) ve F Klavye Kullanımı Kurslarını tamamlayacaklar, bu tarihten itibaren Hızlı Klvye Kullanma ve Standart Türk Klavyesi kurs programları dışında hangi ad altında olursa olsun benzer kurslar açmayacaklardır.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim. 

Yusuf TEKİN
Bakan a.
Müsteşar

Dağıtım:
Gereği:
- B Planı

Bilgi:
- A Planı 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
meD 1 yıl önce

isteyen istediği klevyeyi kullansın neden bu kısıtlama.nelerle uğraşıyoruz yaw.