Spor Liseleri ile Güzel Sanatlar Liselerinin Öğretmen İhtiyacının Karşılanması
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Ortaöğretim Genel Müdürlüğü

Sayı: 83203306-10.03-E.10127375

23.09.2016

................ VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği.

Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarına atanacak öğretmenler ile mevcut öğretmenlerin yer değiştirme iş ve işlemlerinin ilgi Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yürütüldüğü bilinmektedir. Söz konusu Yönetmeliğin 32 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan ''Bakanlıkça'' ifadesi 19/1/2016 tarihli ve 29598 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle kaldırılarak valiliklere yetki verilmiştir.

Spor liselerinin beden eğitimi öğretmenleri ile güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar resim öğretmenlerinin seçimi il milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulacak komisyon marifetiyle yapılacak değerlendirme ve uygulama sınavı sonucuna göre ilgi Yönetmeliğin 30-36 ncı madde hükümleri doğrultusunda valiliklerce yapılmaktadır.

Ancak Genel Müdürlüğümüze ulaşan bilgilerden, güzel sanatlar liseleri ile spor liselerine yapılacak atamalar için bazı illerimizde sözü edilen komisyonların kurulmadığı ve sınavların yapılmadığı, mevcut öğretmenlerin de sınav başarısı bulunmadığından il içi veya iller arası yer değiştirmelerde bu okulları tercih edemedikleri ve oluşan öğretmen açığının ücretli öğretmenlerle giderildiği, bu durumun da eğitimin niteliğini etkilediği anlaşılmaktadır.

Bu nedenle, söz konusu okulların öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla ilgi Yönetmeliğin amir hükmü gereğince en kısa sürede değerlendirme ve uygulama komisyonlarının oluşturulması, gerekli duyurunun il içinde yapılarak başvuruların alınması, değerlendirme ve uygulama sınavının yapılması, başarılı olanların atamasının gerçekleştirilmesi, sonucundan da Bakanlığımıza bilgi verilmesi hususunda

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Ercan TÜRK
Bakan a.
Genel Müdür

Dağıtım:
Gereği:
B Planı

Bilgi:
İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Besyo 2 yıl önce

Tam olarak ne anlama geliyor bu yeni atamamı yoksa kadroluların eksıkyerlere atanmasımı