Sözleşmeli Öğretmenlerin Sınavlarda Görev Alması
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı: 54315259-480-E.14711445

29.12.2016

Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılacak sınavların usul ve esasları, sınav kurul ve komisyonlarının oluşumu ile sınav görevlilerinin nitelik ve sorumlulukları 12.08.2016 tarih ve 8649147 sayılı Makam Onayı ile yürürlüğe giren Merkezi Sistem Sınav Yönergesi hükümlerine göre belirlenmiştir.

Merkezi Sistem Sınav Yönergesi kapsamında öğretmen görevlendirilmesi yapılması gereken görevlerde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre istihdam edilen aday öğretmenler ile aynı kanunun 4/B maddesine göre istihdam edilen sözleşmeli öğretmenlerin görev alıp alamayacağı hususunda il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince tereddüte düşüldüğü anlaşılmaktadır.

Merkezi Sistem Sınav Yönergesinin 15'inci, 17'nci, 19'uncu, 23'üncü ve 24'üncü maddelerinde bahsi geçen öğretmen görevlendirmelerinde fiilen görevde olan ve ilgili maddelerde belirtilen görevin özel şartlarını taşıyan öğretmenlere başvuru/onay işlemi veya re'sen görevlendirme yolu ile sınav görevi verilmektedir.

Genel Müdürlüğümüzün 29.06.2016 tarih ve 7198525 sayılı yazısı gereği 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre istihdam edilen ve özel yetiştirme programı uygulanan aday öğretmenlere Merkezi Sistem Sınav Yönergesi kapsamında sınav görevi verilmesinin uygun olmayacağı değerlendirilmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre istihdam edilen sözleşmeli öğretmenlere ilişkin 03.08.2016 tarih ve 29790 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin ''Sözleşmeli Öğretmenlerin Yükümlülük ve Hakları'' başlıklı dördüncü bölümünün ''Sözleşmeli öğretmenlerin görev ve sorumlulukları'' başlıklı 20'nci maddesinin birinci fıkrasında ''Sözleşmeli öğretmenler, görev yaptıkları eğitim kurumlarındaki emsali kadrolu alan öğretmenleri için öngörülen görev ve sorumlulukları yerine getirmekte yükümlüdür.'' ifadesi yer almaktadır. Ayrıca bu kapsamda istihdam edilen sözleşmeli öğretmenlerin yetiştirme sürecine tabi tutulmadığı ve sözleşme başlangıç tarihinden itibaren ders ve nöbet görevlerini yerine getirmeye başladığı bilinmektedir.

Bu nedenle, Merkezi Sistem Sınav Yönergesinin 15'inci, 17'nci, 19'uncu, 23'üncü ve 24'üncü maddeleri kapsamında yapılacak görevlendirmelerde ilgili maddelerdebelirtilen görevin özel şartlarını taşıyanlardan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre istihdam edilen sözleşmeli öğretmenlere sınav görevi verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim. 

Doç. Dr. Bayram ÇETİN
Bakan a.
Genel Müdür V.

Dağıtım:
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı
B Planı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.