Sözleşmeli Öğretmenlerin Göreve Başlatılmasında Uyulması Gereken Hususlar

 1 - Ataması yapılan sözleşmeli öğretmenlerden göreve başlatılmadan önce;

- Lisans diploması veya mezuniyet geçici belgesinin aslı veya onaylı örneği,

- Orta öğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans,pedagojik formasyon programı/pedagojik formasyon eğitimi sertifikası,ilköğretim sınıf öğretmenliği ya da ingilizce öğretmenliği sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği,

- Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların,yükseköğretim kurulu başkanlığınca verilen yüksek öğrenimininve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi,

- Talim ve Terbiye kurulu kararı gereğince felsefe bölümü mezunlarından; 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji, sosyoloji bölümü mezunlarından; 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği (Bu belge pedagojik formasyon belgesi yerine kullanılamaz.)

- Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (6adet)

- Mal bildirimi

- Elektronik başvuru formunun onaylı örneği

- Başvuru esnasında pedagojik formasyon belgesi yerine resmi yazı ibraz edenlerden pedagojij formasyon belgesi,

- Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu,

- Dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde görev yapan eğitim personeli kapsamında sözleşmeli öğretmenliğe atananlardan ayrıca 1/1/2014 tarihi itibariyle 5580 sayılı kanun kapsamında faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde yönetici,öğretmen,uzman öğretici,usta öğretici veya benzeri personel olarak en az toplam altı yıl (2160) sigorta primi ödendiğini belgelendirmeleri istenecektir.

2 - Ataması yapılan sözleşmeli öğretmenle, birinci maddede belirtilen belgelerle birlikte atandıkları il milli eğitim müdürlüklerine başvurarak göreve başlaması talebinde bulunacaktırlar.Belgelerinde eksik görülen ya da belgeleri eksik olanların göreve başalama talepleri kabul edilmeyecektir.

3- İstenilen belgeleri tam olarak ibraz eden sözleşmeli öğretmenlerin sigortalı işe giriş bildirimleri, Sosyal Güvenlik Kurumunun o ilde bulunan ilgili birimine göreve başlatılmadan en az bir gün önce ilgili il milli eğitim müdürlüğünce yapılacaktır.

4- Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimleri yapılan sözleşmeli öğretmenlerle, söz konusu bildirimin yapıldığı tarihten en az bir gün sonra hizmet sözleşmesi yapılarak göreve başlatılacaktır. Sözleşme; doğrudan il milli eğitim müdürlüğüne bağlı eğitim kurumları bakımından ilgili il milli eğitim müdürü ile sözleşmeli öğretmen tarafından, ilçe milli eğitim müdürlüğüne bağlı eğitim kurumları bakımından ise ilgili ilçe milli eğitim müdürü ile sözleşmeli öğretmen tarafından imzalanacaktır.

5- Elektronik Başvuru Formundaki beyanları ile ibraz ettikleri belgeler il milli müdürlüklerince değerlendirilecektir. Belgelerinde tereddütte düşülenler göreve başlatılmayarak gerekli bilgi ve belgelerle birlikte Bakanlığımıza bildirilecektir.

6- Sabıka sorgulama belgesinde "Adli sicil kaydı vardır" ibaresi bulunanlara ait sabıka sorgulama belgesi ile buna ilişkin mahkeme kararı temin edilerek İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığına gönderilecektir. Bu adaylar hakkında Bakanlığın vereceği karar doğrultusunda işlem yapılacaktır.

7- Belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın 15 gün içinde göreve başlayamayanlar ile belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebeplerle göreve başlamama hali iki ayı aşanlar, atamalarının iptali için İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığına bildirilecektir.

KamuAjans.com - Özel Haber

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.