Sözleşmeli Öğretmenlerin Adaylık Eğitimi Programı
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü

Sayı: 43501582-774-E.11424855
Konu: Aday Öğretmen Yetiştirme Programı

17.10.2016

............VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi : a) 17.04.2015 tarihli ve 29329 sayılı Milli Eğiim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği,

b) 02.03.2016 tarihli ve 4227763-10.04-E.2456947 sayılı Makam Oluru ile yürülüğe giren Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecine İlişkin Yönerge,

c) 03.08.2016 tarihli 29790 sayılı Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik

d) 12.10.2016 tarihli 43501582-774-E.11237687 sayılı Makam Oluru.

Bilindiği gibi Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan aday öğretmenlerin adaylık süreci 17.04.2015 tarihli ve 29329 satılı Resmi Gazete'de yayımlanan ilgi (a) Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülmektedir.

Söz konusu Yönetmeliğin 15 inci maddesinin ikinci fıkrasında ''Aday öğretmenlere yetiştirme sürecinde bağımsız olarak ders, etüt, nöbet vb. görevler verilemez.'' hükmü yer almaktadır. Ancak bazı okullarımızda var olan öğretmen açığı nedeniyle, Şubat 2016 ve sonrasında ataması yapılan bütün aday öğretmenlerin (sözleşmeli öğretmen olarak atanması yapılan/yapılacak olan ve ilgi (c) yönetmeliğe tabi olanlar dahil) adaylık eğitimlerini atandıkları okul/kurumlarda, sınıflarında derse girerek tamamlamaları gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Bu nedenle Aday Öğretmen Yetiştirme Programında güncelleme yapılmış olup; yetiştirme sürecine dahil olacak aday öğretmenlerin (sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılan/yapılacak olan ve ilgi (c) yönetmeliğe tabi olanlar dahil) atandıkları okul/kurumlarda bağımsız olarak ders, etüt, nöbet bv görevlerini yerine getirmeleri ve güncellenen eğitim programı doğrultusunda eğitime alınması ilgi (d) makam oluru ile uygun görülmüştür. Bu bağlamda;

1- Yetiştirme sürecinde bulunan aday öğretmen günde 8 saat görevde olacak, dersve diğer görevleri dışındaki sürede adaylık eğitimiyle ilgili faaliyetlerini sürdürecektir. Bu sürede aday öğretmene fiili olarak girmiş olduğu dersler dışında, yetiştirme süreci kapsamındaki daaliyetler için herhangi bir ücret ödenmeyecektir.

2- Bu süreçle ilgili faaliyetler, ilgi (d) makam oluruyla değişiklik yapılan hususlar hariç, ilgi (b) yönerge hükümleri doğrultusunda yürütülecektir.

3- Aday öğetmenler ''ders planlama, hazırlık ve değerlendirme'' faaliyetlerinin 11 saatlik kısmı ile ''ders uygulaması'' faaliyetinin 90 saatlik kısmını, eğitim öğretim döneminde fiilen girdikleri derslerde ve bu derslere hazırlık safhasında gerçekleştireceklerdir.

4- Yetiştirme sürecinde aday öğretmenler, çalışma programı çerçevesinde haftada 2 (iki) saat ''ders izleme'' uygulaması, haftada 4 (dört) saat ise ''okul içi gözlem ve uygulamalar'' yapılacaktır.

5- İl/İlçe milli eğitim müdürlükleri, programın uygulanmasında çevre şartlarını ve eğitim imkanlarını dikkate alarak okul dışı faaliyetlerin, faaliyetin özelliğine göre hafta içi ve hafta sonu uygun görülen gün ve saatlerde uygulanmasını sağlayacaktır.

6- Aday öğretmen haftada 4 (dört) saat okul dışı faaliyetlere katılacak olup, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri bu konuda öğretmenlere kılavuzluk yapacaktır.

7- Rehberlik Araştırma Merkezlerine atanan aday öğretmenler izleme ve uygulama faaliyetlerini bu kurumlarda gerçekleştireceklerdir.

8- Bakanlıkça hazırlanan ve aday öğretmen yetiştirme sürecinde adayların ve danışmanların doldurması gereken formlar, okullar ve danışman öğretmenler tarafından kendi okul, sınıf ve çevre şartlarına göre uyarlanarak kullanılabilecektir.

9- Aday Öğretmen Yetiştirme sürecine tabi tüm öğretmenler hizmetiçi eğitim faaliyetlerini eksiksiz olarak tamamlamak zorundadır. Aday Öğretmenler yasal mazeretleri nedeniyle katılmadıkları hizmetiçi eğitim faaliyetlerini il milli eğitim müdürlüklerince düzenlenecek telafi programı kapsamında tamamlayacaklardır.

10- Hizmetiçi eğitim programının toplam süresinde değişiklik yapılamaz. Ancak Milli Eğitim Müdürlükleri yerel şartlara ve ihtiyaçlara göre (ders saatleri, konuşmacı ve eğitimcilerin uygunluk durumu vb. sebeplerle) gerektiğinde program bütünlüğü içerisinde program ve konular arasında yer ve saat değişikliği yapılabilecektir.

Aday öğretmenlere danışmanlol yapacak öğretmenlerin belirlenmesinde ilgi (b) yönergenin 11. maddesinde belirtilen kriterlere uygun danışman öğretmen bulunmaması halinde; yönergede belirtilen kriterler doğrultusunda öncelikle yakın branştan ve hizmet süresi 10 yıla yakın olan öğretmenler arasından, yoksa farklı branşlardan ve adaylığı kaldırılmış olmak şartıyla diğer öğretmenler arasından adayın durumuna en uygun danışman öğretmen belirlenebilecektir.

Yukarıdaki hususların dikkate alınarak adaylık sürecindeki faaliyetlerin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda gereğini önemle rica ederim

Semih AKTEKİN
Bakan a.
Genel Müdür

EKLER

1- Program (13 sayfa)
2- Formlar (8 adet)
3- Örnek Film Listesi (1 Sayfa)
4- Örnek Kitap Listesi (1 Sayfa)
5- Hizmetiçi Eğitim Programları (10 Adet)

Dağıtım
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.