Sözleşmeli Öğretmenlere Eş Durumu Tayin Hakkı Verildi
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

Sayı: 68898891-903.02.01-E.16797463
Konu: Sözleşmeli Öğretmenler

16.10.2017

DAĞITIM YERLERİNE

Bilindiği üzere Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4'üncü maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4'üncü maddesinin (b) fıkrası kapsamında görev yapmak üzere sözleşmeli öğretmen istihdam edilmektedir.

Söz konusu kapsamda her ikisi de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan öğretmenlerin alanları itibarıyla öğretmen ihtiyacı da dikkate alınarak aile birliği mazeretine bağlı olarak eş birlikteliklerinin sağlanması uygun görülmüştür.

Bu bağlamda başvuruda bulunacak sözleşmeli öğretmenlerin alanları itibarıyla öğretmen ihtiyacı ve norm kadro durumu da dikkate alınarak Bakanlıkça yapılacak değerlendirme sonucunda öğretmenlerin görev yaptıkları illerin birisinde aile birliği mazeretine bağlı olarak birleştirilmelerine yönelik çalışmalar yapılacaktır.

Bu çerçevede iliniz emrine atanan ve eşleri başka ilde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanların, 31 Ekim 2017 tarihi itibarıyla görev yaptıkları ilde 1 yıllık çalışma süresini doldurmaları şartıyla istemeleri halinde eşlerinin görev yapığı ilde birleştirilmek istediklerine ilişkin dilekçelerini 25/10/2017 tarihine kadar görev yaptıkları il milli eğitim müdürlüklerine vermeleri ve bu dilekçelerin 27/10/2017 tarihine kadar Bakanlığımıza gönderilmesi hususunda gereğini rica ederim.

Hamza AYDOĞDU
Bakan a.
Genel Müdür

Ek: Liste (66 İl Valiliğine)

DAĞITIM:
66 İl Valiliğine
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Okan sarıkaya 12 ay önce

Ben özel sektörde çalışıyorum eşim öğretmen 2 çocuğu muz var biri benim yanımda diğeri eşimin babam benim yanımda annem eşimin yani iki ailenin aile bütünlüğü bitmiş durumda sayın bakanım duyun artık sesimizi bir çözüm bekliyoruz

Misafir Avatar
aysegul 12 ay önce

Ben sözleşmeli öğretmenim eşim özel sektörde çalışıyor 12 yıllık bir evliliğimiz var ve 2 çocuğumuz var ben eşimi ve çocuklarımı senede iki defa görüyorum bir yarıyıl da bir de yaz tatilinde gidebiliyorum artık o kadar yıprandıkki artık yetkililerin vu duruma bir çare üretmesi gerekiyor hem eşim hem ben hem de çocuklar psikolojik olarak harap olduk küçük çocuğum gittiğimde beni tanımıyor lütfen ama lütfen sesimizi duyun artık.

Misafir Avatar
çaresizisiniz 12 ay önce

eşi devlet memuru olan sözleşmeli öğretmenler de eş durumundan yararlansın lütfen.1800 km fark var aramızda.çocuklar bi yerde eşler bi yerde .lütfen yardımmmmm

Misafir Avatar
lütfen artık... lütfen.... 12 ay önce

elli bin türlü öğretmenlişk ve bir o kadar ayrı uygulama... ayzık değil mi canım. insanız biz de.. çocuklarım ız, eşimiz, ailemiz var... aile birliği mazereti deyin geçin artık. yeter artık bu zulüm... her ailenin bir arada olma hakkı yok mudur.. her aile aile değil midir. onların çocukları çocuk değil midir.. bizler bu ülkeye vergi vermiyor muyuz. bu ülke için üretmiyor muyuz. sözleşmeli olan öğretmen askere gitmiyor mu. benzini daha ucuza mı alıyoruz. gelir vergisini yüzde on mu ödüyoruz.. artık yetkililer duyun bu feryadı.. duyun ve kendi ülkemizde bize PARYA muamelesi yapmaktan vaz geçin.. lütfen... lütfen artık, lütfenn

Misafir Avatar
Aykut 12 ay önce

Özel sektörde çalışanlar ne yapsın peki? Bu duruma acilen bir çözüm bulunmalı. Ya işiniz ya eşiniz diyemezsiniz. Çünkü 13 yıl inatla çalışıp bekledikten sonra insanın atanması nasıl bir şeydir bilemezsiniz. Bu kazanıma mukabil bir anda sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının dayatılması ve ailemizle işimiz arasında bir seçime zorlanmamiz ne kadar adil? Vicdana ters bir durum. Tavsiyem, en azından bu zorunlu görev süresi azaltılmalıdır. Eş durumu özrü 2 yıla indirilmelidir.

Misafir Avatar
Özlem 12 ay önce

Öncelikle arkadaşlarımızın gözü aydın diyorum. Çünkü onları aynı durumda olan bizlerden daha iyi anlayan olamaz. Fakat buradan sevgili büyüklerimizin vicdanlarına sesleniyorum eşi özel sektörde çalışan sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğü be olacak. Eşi ve 2 çocuğundan 1250 km uzakta çalışan bir sözleşmeli öğretmen olarak bizim de sesimizi duyun diyorum. Bizi de ailelerimize kavuşturun. Çocuklarımız analı babalı yetim büyümesin !!!!

Misafir Avatar
Ahmet 12 ay önce

Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın sizi ben 220 puanla aynı ilde kadrolu öğretmen olarak ailemden 100km ötede çalışayım siz sözleşmeli öğretmenleri merkeze atayın bunun izahı yok adalet nerede..