banner220

Sözleşmeli Öğretmenler Adalet İstiyor

 Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin çıkarılan KHK ve yönetmeliği tekrarlayarak sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu tayin hakkının olmadığını yineledi. Ancak, her iki sözleşmeli öğretmenin de tayin istemesi durumunda öğretmen ihtiyacı olan yerler kapsamında bir düzenleme yapılabileceğini vurgulamıştı.

Yapılan değişiklikle mağdur olduklarını belirten sözleşmeli öğretmenler sosyal medyada haklarını istiyor. 

Yusuf Tekin'in Açıklaması

Sözleşmeli öğretmen ataması yapılmasının ana gerekçesi konusunda konuşursak aslında meramımızı anlatmış oluruz. MEB olarak belli bölgelerde öğretmen istihdamında sıkıntı yaşıyoruz. Norm doluluk oranlarının yüzde 50’lere düştüğü yerler oluyor. Bu bölgelere yazın yapılan öğretmen ataması ile doluluk oranlarını yüzde 80 lere 90 lara Türkiye ortalaması üzerine çıkartıyoruz. Bir yıllık süre geçtikten sonra buralarda öğretmen doluluk oranları tekrar eski haline düşüyor. Bu bölgelerde ortalama 10-11 ayda bir öğretmen değişimi yaşanıyor. Öğretmen sirkülasyonunun bu şekilde olması o bölgelerdeki çocuklar ve aileler için bir handikaptı. Sözleşmeli öğretmen ataması ile yapılmak istenen çalışmada buralardaki öğretmen doluluk oranlarını Türkiye ortalamasına çekmek. Bu yüzden 4+2 olarak toplamda 6 yıllık çalışma koşulu ile sözleşmeli öğretmenler istihdam edildi. Yani öğretmen arkadaşlar atandıkları yerlerde 6 yıl çalışacaklar. Herkes kendini düşünsün, kendi çocuğunuzun yılda bir iki defa öğretmen değiştirmesi hoş bir durum değil. Öğretmen hareketliliğini en düşük seviyede tutmak için bu düzenlemeyi yaptık. Bu düzenleme içerisinde eş durumu dahil hiçbir özür atamasını kabul etmemeyi yasa metnine koyduk. Sözleşmeli öğretmenler eş özrü ataması beklentisi içerisinde olmasınlar. Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu nedeniyle yer değişiklikleri Milli Eğitim Bakanlığı gündeminde yok. Ancak eşler öğretmen ihtiyacının yoğun olduğu yerlerde birleşmeyi kabul ederlerse bu şekilde bir çalışma yapabiliriz. Bunun dışında eş durumu atamasında atandıkları yerden daha iyi yerlere gelmelerine sıcak bakmıyoruz. Bunu da açıklamış olalım.
 
İsmet Yılmaz'ın Açıklaması

Bir diğeri, sözleşmeli, eşlerle ilgili: Kesinlikle çok doğru, haklı talepler. Biz bu “sözleşmeli öğretmen”i getirirken öğretmenlerin bir şekilde doğudan batıya sirkülasyonunu durdurmaktı. Oradakilerin de bir hizmete ihtiyacı vardı ama her ikisi de sözleşmeliyse -Anayasa’da da “Devlet, ailenin bütünlüğünü sağlar.” diyor- batı olmamak üzere yani mümkün olduğu kadar diğerinden daha mahrum olana gitmek kaydıyla izin vereceğiz, bu dönemde atamalarını gerçekleştireceğiz.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
sözleşmeli öğretmen.. 11 ay önce

sadece eş durumu mazeretine dayalı tayin hakkı verilsin bari... eşlerimiz ve çocuklarımız ayrı ayrı yerlerde ve biz perişanız.....

Misafir Avatar
sözleşmeliler için 11 ay önce

bir önerim var sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu tayini talepleri için: atanan sözleşmeli öğretmen atandıktan sonra evlenecekse veya evlenmişse, eşi onun yanına gelsin. ancak sözleşmeli öğretmen atandıktan önce evlenmişse normal mevzuat hükümlerine tabi olsun. bu durumda kimsenin artık bahanesi kalmamış olur. bakanlık da bu sıkıntıdan kurtulur... son derece makul ve akılcı bir çözüm bence...

Misafir Avatar
adalet ya Huuu 11 ay önce

on bir yıl mahrumiyet bölgesinde çalışmış ve bugün eşi sözleşmeli atanmış bir öğretmene sen 6 yıl daha doğuda çalış ve böylece toplam 17 yıl doğu görevi yapmış ol demek, hangi anayasa maddesi, hangi vicdani değer ve hangi adalet duygusuyla örtüşüyor acaba.. bunu makul gerekçelerle açıklayabilecek, insanları gerçekten buna inandırabilecek olan var mı... kendi çocuğunun yılda iki öğretmen değişmesini ister misin diyene aynı soruyu soruyorum: bugün Ankarada otururken 17 yıl doğu görevi yapmak ister misin??