Sınıf Öğretmenlerine Ters Devre Destek Eğitim Odasında Görev Verilebilir Mi?
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı: 28892082-869-E.473195
Konu: Ek Ders Ücreti

14.01.2016

BURSA VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: a) 04/01/2016 tarihli 77236300-663.02-E.50387 sayılı yazınız.
b) Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar.

Sınıf Öğretmenlerine, derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatlerde destek eğitim odalarında ders görevi verilmesi yerine, sabahçı devredeki öğretmenlere öğleden sonra, öğlenci devredeki öğretmenlere ise sabah devresinde ders görevi verilerek ayrıca ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceğine ilişkin ilgi (a) yazı incelenmiştir.

Bilindiği gibi ilgi (b) Karar'ın 18'inci maddesinde; ''İlkokullarda yöneticilerin veya hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirilen resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile alan öğretmenlerinin derse girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları ve bu saatlerde okul müdürünün vereceği eğitim ve öğretimle ilgili işleri yapmaları halinde, bu görevler ek ders görevinden sayılır.'' hükmüne yer verilmiştir.

Görüleceği üzere, sınıf öğretmenlerinin bu hüküm kapsamında ek ders ücretinden yararlanabilmeleri için derslerine diğer branş öğretmenlerinin girdiği saatlerde mutlaka okulda bulunmaları ve okul müdürünün eğitim ve öğretimle ilgili vereceği görevleri yapmaları gerekmektedir. Dolayısıyla sınıf öğretmenlerinin, derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatlerde o okulda sınıf öğretmenleri tarafından okutulacak dersler var ise, doğrudan eğitim ve öğretimle ilgili olan bu dersleri okutmak üzere okul müdürleri tarafından görevlendirilmeleri gereği kuşkusuzdur.

Bu itibarla sınıf öğretmenlerine, derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatlerde destek eğitim odalarında ders görevi verilmesi yerine, sabahçı devredeki öğretmenlere öğleden sonra, öğlenci devredeki öğretmenlere de sabah devresinde ders görevi verilerek ayrıca ek ders ücretinin uygun olmayacağı değerlendirilmektedir.

Bilgilerinizi rica ederim.

Hamza AYDOĞDU
Bakan a.
Genel Müdür 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
İbrahim 1 yıl önce

MEB in ders saatleri dışında da ,Okulun çalışma saatlerinde verilebilir yazısı mevcut. Bir veli öğrencisinin dersten alınmasını istemediğine dair dilekçesi üzerine verilmiş karar

Misafir Avatar
Mehmet 1 yıl önce

Çok bilmiş...

Misafir Avatar
Sınıfçı 1 yıl önce

Bu yazı 2009 yılına ait 22.10.2015 veE.10757068 sayılı Özel eğitim genel müdürlüğünün yazısı var. okulun ders saatleri içerisinde yapabiliyor diyor insanları yanlış yönlendirmeyelim lütfen