Sınıf Öğretmenleri Türkçe Öğretmenliği'ne Geçebilmeli, İdareciler İstifa Etmeden Alan Değiştirebilmeli
1.Sınıf öğretmeni olup, TDE edebiyat Diplomasına sahip olan bütün öğretmenlerin Diplomaya dayalı Alan değiştirmesine imkan sağlanmalıdır.

2.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ilahiyatçılar, nasıl Liseye geçebiliyorsa aynı fırsat Edebiyat mezunlarına da verilmelidir.(Bir önceki Alan değişikliğinde Lise-ortaokul arası İlahiyatçılar geçiş yapmıştı)

3.Türk Dili ve Edebiyatı Diploması olan sınıf öğretmenlerinin, bu bölümü 4 yıl okuduklarından, geçmişte yapılan Yan Alan öğretmenliğinden çok daha donanımlı oldukları tartışma götürmez bir gerçektir. Bu realiteye uyulmalı, branşlar arasında fırsat eşitliği sağlanmalıdır.

4.Türk Dili ve Edebiyatı (80 Sayılı TTK Çizelgesi Bölüm Mezunları)

1. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği

2. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (*)

3. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü(*)

4. Türk Halkbilimi Bölümü (*)

GİREBİLECEĞİ DERSLER

Türk Edebiyatı

Dil ve Anlatım

Türkçe

Drama

Çocuk Edebiyatı

Halk Bilim

Diksiyon

Sanat Etkinlikleri

Halk Kültürü

Diksiyon ve Hitabet

Osmanlı Türkçesi

Okuma Becerileri

Yazarlık ve Yazma Becerileri

İletişim ve Sunum Becerileri.

4.26 Aralık’ta ilan edilen Norm durumlarına bakıldığında, illerin çoğunda Türkçe öğretmen açığının, ihtiyacının tahmin edilenin çok üstünde olduğunu görüyoruz. Yapılacak muhtemel Diplomaya dayalı bir Alan değişikliğinde, Türkçeye geçebilecek nitelik ve donanıma sahip sadece Edebiyat mezunları değil mı?

5.2012’de yan Alanı Türkçe olan sınıf öğretmenlerin çoğu Ortaokul Türkçe Öğretmenliğine geçti. Bu doğruysa Edebiyat mezununun Türkçe öğretmenliğini yapması daha fazla doğru olmaz mı? Nitekim geçmişte örneği de az değildir; yani Türk Dili ve Edebiyatı birçok öğretmen şu anda ortaokullarda Türkçe Öğretmenliği yapmaktadır.

6.Özellikle batıda Sınıf öğretmeni olup ta, ayrıca TDE mezunu, yani Edebiyat diploması olan öğretmenlerin Diplomaya dayalı Alan değişikliği ile ortaokul geçmeleri halinde norm fazlası Sınıf Öğretmenliğine de ilaç gibi gelecektir.

7.Sadece bir ilde 253 Ortaokul Türkçe Öğretmeni açığı-ihtiyacı olduğu gerçeği göz önüne alırsak, bu durumda olan sınıf öğretmeni Edebiyat mezunlarının Türkçe öğretmenliğine geçme fırsatı verilmesi elzemdir.

8.Sınıf Öğretmeni Okul İdarecilerinin, Alana(Ortaokul-Lise)’ye geçerken, geçebileceği yerin açık olması halinde istifa etmeden Diplomaya dayalı Alan değiştirebilmelidir.

9.TED, Edebiyat mezunu sınıf öğretmenlerinin de sınırlı sayıda olduğundan, illerde lokal olarak ortaokul Türkçe açığını kapatarak nispeten rahatlatacaktır.

DİPLOMAYA DAYALI ALAN DEĞİŞİKLİĞİNİ BEKLEYEN ÖĞRETMENLER.(29.12.2016) 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Gamze 1 yıl önce

Öncelikle edebiyat mezunları Türkçe derslerine giremez. Herkes mezun olduğu alanda çalışsın arkadaşım. Senelerdir Türkçe öğretmeni olarak atanmayı bekliyoruz. Çok mu safız acaba? Yoksa herkes çok mu zeki? 2. Diploman edebiyattansa bir ihtimal edebiyat öğretmeni olarak atan. Biz de sınıf öğretmenliği okuyalım ataması daha çok çünkü...

Misafir Avatar
DERDO 1 yıl önce

YAAA BU ALAN DEĞİŞİKLİĞİ TALEP EDENLER ,KENDİ ALANLARINDA YILLARDIR ATAMA BEKLEYEN ,İŞSİZ BİNLERCE GENÇTEN ZERRE KADAR UTANMIYORLAR MI?

Misafir Avatar
MERDO 1 yıl önce

HAFTALARDIR ALAN DEĞİŞİKLİĞİDE ALAN DEĞİŞİKLİĞİ DİYE TUTTURANLAR HİÇ UTANMANIZ YOK MU?BİNLERCE GENÇ GURBET ELDE 4 YIL ALANINDA ÖRGÜN OKUSUN ,KPSS YE GİRSİN ALAN BİLGİSİ SINAVINA GİRSİN SÖZLEŞMELİ MULAKATINA GİRSİN ASİL ÖĞRETMENLİĞE GEÇİŞ SINAVINA GİRSİN EEEEE SEN NE YAP?UTANMADAN HAVADAN BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ İSTE YAZIKLAR OLSUN.....YUHH

Misafir Avatar
Akin 1 yıl önce

Ya bedavadan alan değiştirenler neden iptal etmiyorsunuz
4+4 uğruna

Misafir Avatar
ışık 1 yıl önce

ÖZEL EĞİTİM ALANINDA ihtiyaç çok fazla 540 SAATLİK KURSU Tamamlayan yaklaşık 1000 KİŞİ 2 YILDIR sabırla ALAN DEĞİŞİKLİĞİ bekliyor

Misafir Avatar
ali 1 yıl önce

evet... bu iyi fikir... yan alan da ekonomiden anlayan yöneticiler için çok mantıklı olur... ülke menfaatini düşünün artık...

Misafir Avatar
Başka Derdiniz 1 yıl önce

O zaman Türkçe öğretmenleri de lise edebiyat derslerine girebilmeli.. yok öyle yağma çalışıp yüksek puan alsınlar , atanayım da nasıl olursa olsun diye ağlarlar sonra yok o olsun bu olsun diye saçmalarlar

Misafir Avatar
yusuf tekin 1 yıl önce

Çok bekledi̇k.Açıklamalara bakılırsa bekledi̇ği̇mi̇ze umarım değecek. Meb müsteşarı bi̇zleri̇ mutlaka i̇zli̇yor ve ülkeni̇n gerçekleri̇nden haberdardır. Diplomaya dayalı kapsamlı alan değişikliği gelirse 1) Norm fazlası sorunu büyük oranda azalacaktır. 2) Öğrenciler acısından , eğitime ve akademik başarıya yansıması bakımından, 3) öğretmenlerin sevdiği derse girme vicdani hevesi ve özgüveni bakımından 4) Ülke ekonomisi ve pisa eğitim grafiğini yükseltme adına vb..çok faydalı olacaktır. 5) Normlar 26 Kasım tarihi ile güncellenmiş olup alt yapı da hazırdır. Bu durum bazılarının iddia ettiği gibi yeni öğretmen alım sayısını etkilemeyeceği gibi MEBin öğretmen ihtiyaç analizini daha sağlıklı yapmasına da katkı sağlayacaktır. İlgili tüm öğretmenlerin-özellikle sınıf öğretmeni olarak görev yapanların- asıl mezun olduğu alanlara geçmeleri ve 2. diploma alanına başvurup geçmeleri temel beklentidir. Yan alana geçmek ise pek faydalı ol