Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerinin Beceri Eğitimi Stajları

 1. Mesleki beceri eğitimini yapan öğrencilerden veya velisinden staj ücreti altında ücret alındığı duyumları alınmıştır. 20.03.2012 tarihli ve 28239 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı  özel öğretim kurumları yönetmeliğinin 55'inci maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan ''öğrenci ile velilerden beceri eğitimi/staj çalışması/yaz uygulamaı adı altında veya 34 üncü madde çerçevesinde tespit ve ilan edilen ücretler dışında herhangi bir ücret talep edilemez.'' hükmü gereği öğrencilerden veya velilerden staj ücreti adı altında hiç bir ücret alınamaz.Bu nedenle mesleki beceri eğitimi yapan öğrencilerden veya velilerden kesinlikle ücret alınmaması gerekmektedir.

2. 3308 sayılı mesleki eğitim kanunu 25'nci maddesinde yer alan aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar;aday çırak veya çırağın velisi veya varisi veya kişi reşit ise kendisi; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir.(Değişik son cümle: 13/2/2011-6111/64 md.) Ancak,işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine,asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30'undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerinde yüzde 15'inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30'undan aşağı ücret ödenemez.''Hükmü gereği yaz stajları hariç mesleki beceri eğitimi yapan tüm öğrencilere staj ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

3. 2015-2016 eğitim öğretim yılı itibariyle mesleki beceri eğitimi yapması gereken öğrenci sayısının fazla olması sebebiyle staj yeri bulma hususunda yaşanan mağduriyetlerinde ortada kaldırılması ile ilgili 09.09.2015 tarihli ve 355 sayılı müsteşarlık makamı oluru doğrultusunda ve il sağlık müdürlükleri koordinesinde aile sağlığı kuruluşların dengeli şekilde dağıtımı yapılarak ve gerekirse vardiyalı olarak öğrenim hedeflerine uygun biçimde öğrencilerin stajlarını yapmalarıının sağlanmalıdır.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.