Rehberlik Öğretmenlerinin Ders Dışı Eğitim Çalışmalarında Görev Alma Durumu
Daire Başkanı Ahmet Kaya imzalı resmi yazıda ''İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan rehberlik öğretmenlerinin, destekleme ve yetiştirme kursları ile ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında görev alıp alamayacaklarına ilişkin görüş talebini içeren Personel Genel Müdürlüğü'nün 3 Eylül 2018 tarihli ve 28892082-869-E.15309572 sayılı yazı ve ekleri incelenmiştir.2010/49 sayılı "Ders Dışı Eğitim Çalışmalarına Dair Esaslar" konulu Genelgenin 4. maddesinde; "Ders dışı eğitim çalışmalarına dair esaslarda konu başlıkları belirlenen alanlar içerisinde kalmak kaydı ile yürütülecek etkinliğin öğrencilerin eğitimine sağlayacağı katkı, alan dışındaki öğretmenlerin çeşitli kamu kurum kuruluşlarından almış oldukları belgeli eğitimlerinin bu etkinlikleri yürütmelerinde yeterli olup olmadığı ile etkinliklerin öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında yürütmek durumunda oldukları asli görevleri arasında bulunmaması gibi hususların tümü birlikte göz önüne alınarak, eğitim öğretimin doğrudan uygulayıcısı olan okul müdürlüklerinin teklifi üzerine ilçelerde ilçe milli eğitim müdürlükleri, illerde ise il milli eğitim müdürlüklerinin takdirinde bulunmaktadır." ifadesi yer almaktadır.

Söz konusu genelgenin ekinde bulunan "Ders Dışı Eğitim Çalışmalarına Dair Esaslar" çizelgesinin dördüncü sırasında Güzel Sanatlar başlığı altında drama yer almakla ve çizelgenin nitelikler kısmında alanın öğretmenleri tarafından yürütüleceği, alanın öğretmeni bulunmaması veya yetersiz olması halinde yan alanı yürütülecek etkinliğe uygun olan ya da ilgili alanda beceri deneyim ve çalışmaları bulunan ve bu durumunu belgelendiren diğer alan öğretmenleri tarafından da yürütülebileceği açıklanmıştır.

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacaklarla ilgili atama ve ders okutma esasları ile eki çizelge 20 Şubat 2014 tarihli ve 9 sayılı karar ile belirlenmiştir. Bu karara göre; ''Drama'' dersi Türk Dili ve Edebiyatı alanı öğretmenleri, üniversitelerin ''Drama'', ''Oyunculuk'', ''Drama ve Oyunculuk'' bölümlerinden mezun olan öğretmenler, lisans veya lisansüstü öğrenimleri sırasında Drama dersi aldığını belgelendirenler ile içeriği ve süresi Bakanlıkça belirlenen eğitimleri tamamlayarak sertifika alan öğretmenler tarafından okutulmaktadır. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 29 Mayıs 2018 tarihli ve 10490389 sayılı yazısında da söz konusu kararda ifade edilen belgelere sahip rehberlik öğretmeninin ''Drama'' dersini okutmasında herhangi bir sakınca bulunmadığı ifade edilmiştir. 

Söz konusu destekleme ve yetiştirme kursları ile ders dışı eğitim çalışmaları konularında yürütülecek iş ve işlemlerin belirtilen açıklamalar ve ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda yürütülmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.'' denilmiştir.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.