Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Değişiyor Mu?
Kamuajans.com - Geçen hafta itibariyle bakanlıktan aldığımız son bilgilere göre;


Yönetmelikte açıkça nöbet görevi verilebilmesinin önü açılmış ve mevcut yönetmelikte ki etüt/ders/sınav gibi görevleri yerine getiremeyeceği maddeleri kaldırılıyor (Verilemeyecek görevler kısmı kaldırılmış, mevcut yönetmelik: madde 55). Mevcut yönetmelikte bu maddenin konulmasının amacı öğrencilerle bir ast-üst ilişkisi içerisine girmemesi, Okul Rehber Öğretmeninin disipline edici rollerde bulunmaması ve öğrencilerin rahatlıkla gelip problem ve sıkıntılarını dinleyebilmelerine olanak sağlamak içindi. 


Haftalık mesai saatinin 40 saate uzatılması düşünüldüğü de sızan bilgiler arasında. Bakanlığın 2019’da ikili öğretimleri kaldırmayı planlaması ve birçok okulun 08:30-15:30 gibi ideal saatlerde eğitim yapıyor olmasını düşününce bu 40 saatle ne amaçlanmaktadır? Diğer öğretmenlerin haftalık çalışma saatinin 30 saat olması göz önüne alınınca ve Okul Müdür Yardımcılarının bile haftalık 20 saat ek ders alıyor olması da düşünüldüğün de Rehber Öğretmenlere 25 saat haftalık çalışma saati getirilecek olmasının arkasında nasıl bir düşünce yapısı olabilir? Diğer bir açıdan eğitim saati 09:00-15:30 olan bir okulda, Okul Rehber Öğretmenleri (08:00-17:00 arasında) öğrencinin olmadığı saatlerde ne yapacaktır?


Psikolojik Danışma kavramı kaldırılması planlanıyor. Çağdaş eğitim de 3. bir boyut olarak ele alınan ve öğrencilerin Ruh Sağlığını gözeten kavram olan ‘Psikolojik Danışma’ kavramı yeni yönetmelikte kaldırılması bu alanı Sosyoloji/Sosyal Hizmetler gibi içeriği eğitimle bağdaşmayan bölümlere açık hale getirebilir. Bu da öğrencilerimizi yeteri kadar pedagojik formasyonu olmayan ve insan psikolojisiyle ilgili olmayan bölümlerin hedefi haline getirebilir. 


Çağdaş eğitimde üçüncü boyut olan Rehberlik Hizmetleri işlevsellikten çıkarılmaya ve ucube bir duruma getirilmeye çalışılmaktadır.
Bize ulaşan bilgiler ışığında yeni yönetmeliğin onaylanması demek;  Okul Rehberlik Hizmetleri’nin bilimsellikten uzaklaşması ve Gizlilik, Gönüllülük, İnsancıl anlayış, Bireysellik ilkelerine tezat hale dönüşmektedir. Ayrıca öğrencilerimize sunulacak olan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetlerinde empati ve terapötik iletişim için gerekli olan eşitlik anlayışını yok etmektedir.

Nöbet tutan bir Rehberlik Personeli uyumsuz öğrenciyi nöbet görevi gereği disipline vermesi veya uyarması aynı öğrencinin ( ve okul öğrencilerinin) Rehberlik uzmanına koşulsuz kabul ile gitmesine engeldir.


Bugün ülkemizde gerçekleşen birçok öğrenci tecavüz, istismar ve ihmalinin Okul Rehberlik Personeli sayesinde ortaya çıkarıldığı da aşikardır. Bunun temel nedeni de Rehberlik/ Danışmanlığın ‘görevde koşulsuz kabul’ ilkesidir.


Rehberlik personelinin görevinde en önemli done iletişimdir. İletişim ise Rehberlik Personeline öğrencinin koşulsuz kabul, empati, güven ve saygı çerçevesinde oluşan karşılıklı anlayış esasına dayanmaktadır. 


Oysa ki nöbet, Etüt, ve benzeri nitelikte ki  görevler bu ilişkiyi zedeleyebilir, dolayısıyla da Rehberlik Hizmetleri işlevini yok edecektir.
Öğretmen mesaisi 30 saattir, 40 saat yapılması kanunlara aykırıdır, ayrıca fazladan eklenen 10 saatin karşılığı ücret ve diğer hakları nasıl karşılanacak belirtilmemektedir. Yapılan düzenleme Anayasa ve kanunların eşit işe eşit hak ilkelerine aykırıdır.


Mevcut 2001 yönetmeliği eksikleri olsa dahi rehberlik ilke ve yöntemleri açısından işlevseldir.


Şu an imza aşamasına gelmiş olan taslak yönetmelikle, Rehberlik Personeli okulun joker öğretmeni veya idare yardımcısı gibi bir role dönüştürülmüştür.


Bu yönetmeliği yazanların Psikolojik Danışma ve Rehberlik ile ilgili en küçük ne bilgileri, ne eğitimleri olduğunu zannetmiyoruz.
Hatta eğitim bilimlerine hakim olmadıkları gibi pedagojik formasyonu bile olmayabilir.


Hayatında okullarda eğitimci olarak görev yapmamış, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleriyle tanışmamış kişilerin yazdığı açıkça ortada olan bu facia eğitim sistemine atılan bir dinamittir.


Öğrenci farklılığı ve bireyselliği eğitim ilke ve yöntemlerinin yok sayıldığı bu yönetmeliğe.

Sayın Bakanımız ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarımızın derhal duruma el koyması Eğitim Sistemini bu düzenleme ile ortaya çıkacak olumsuzluklardan kurtaracaktır.

Mevcut yönetmelikler:Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
yasin 8 ay önce

gerçeklerden uzak, ütopik bir yazı olmuş. Okullarda rehberlik servisi dizi izlemekten, çay içmekten öteye gidememiştir (%95i en az) otorite diyerek her işten kaçabiliyorlar ama ücret olunca görevimiz diyebiliyorlar. en güzel örnek teog sınav görevleridir. Öğrenciyi odalarda dizi izlerken beklemek bir çok gerçeği görememek demektir, gerçeği ortamında görmek lazım. Gerçekler içinde buyrun sahaya. İl'den tutun Bakanlığa kadar olumsuz düşünceler bulunmaktadır ve kendileri istedi bunu iş yapmayarak.

Misafir Avatar
antirehber 8 ay önce

hay gözünü seveyim yukarıdaki değişiklikleri planlayan meb bürokratlarının. Devlet yatma fiilini bir istihdam alanı yapmış. okul müdürü derse girer bu girmez, nöbet tutmaz, derse girmez, hiç bir sorumluluğu yok, okula hiç bir katkısı yok, bir de sabah 9 akşam 15,öğretmene 50cm karelik bir dolap ancak verilirkeb çok işi varmış gibi buna koca oda tahsis edilir oh ne âlâ

Misafir Avatar
Eğitim uzmanı 8 ay önce

Bence kesinlikle güncellenmesi gerekiyor.özellikle rehberlik derslerinin tamamına bu işin uzmanı olan rehber öğretmenler girmeli.

Misafir Avatar
oskili 8 ay önce

rehber öğretmen derse mi giriyor ki, şu olmaz bu olmaz. Okul Müdürü nasıl bekliyorsa oda bekleyebilir.

Misafir Avatar
eğitimci 8 ay önce

Tabi kantinde geçen çay,sigara muhabbetlerini mesaiye eklemek lazım.

Misafir Avatar
Zeki 8 ay önce

Onlarcasını duydum ve gördüm ki %95i yatıyor. acı ama gerçek. Nette gezen, alışveriş sitelerinde indirim kovalayan, dizi bitiren, borsa oynayan, araba al sat yapan gibi. Para olunca görevi olan konular para olmayınca görevimiz diyebilen, işlerine gelince öğretmen çalışmaya gelince astronot olursanız bakanlık gereğini yapar. Geç kalınmış bir karardı, hatta ek ders bile verilmemeli çünkü fiili derse girme olmadan fiili derse girenlerden çok fazla almak resmen hakarettir.

Misafir Avatar
Pdr 8 ay önce

Yönetmeliğimizin değişmesine sevinen arkadaşlar şunu da belirteyim ki ilk ayak rehber öğretmenler 2. Ayak branş öğretmenlerine olacağı söylenmekte yani 8 5 mesai etüt görevleri vs sizlere de geliyor ve ücretten hiç bahsedilmiyor. Etüt merkezleri bundan dolayı kapatılacak önümüzdeki yıldan itibaren. Ayrıca sizin aleyhinize bir durum olsa bizler sizlerle empati kurar destek olurduk.

Misafir Avatar
Eğitimci 8 ay önce

Meslektaş dayanışmasına hayran kaldım. Murada PDR ile ilgili yorum yapanlar o kadar olaydan uzak ki hangi duygularla yazıyorlar anlamak zor değil. YAzık.
Biz hiçbir şeyden kaçmıyoruz da 8-17 size geldiğinde maaş karşılığı çalıştığınızda ne diyeceksiniz onu merak ediyorm. Yazık. Çok yazık. Günde 2 dert dinleyemeyenler, onlarca danışanı derdini dinleyenlerin durumunu nasıl anlar ki

Misafir Avatar
Zeki 8 ay önce @Eğitimci

Olaydan mı uzak? sen nerde yaşıyorsun yahu? sorsana okullara, idarecilere, bakanlığa neler yapıyor bunlar diye? alırsın cevabını.

Beğenmedim (6)