Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Değişiyor Mu?
Kamuajans.com - Geçen hafta itibariyle bakanlıktan aldığımız son bilgilere göre;


Yönetmelikte açıkça nöbet görevi verilebilmesinin önü açılmış ve mevcut yönetmelikte ki etüt/ders/sınav gibi görevleri yerine getiremeyeceği maddeleri kaldırılıyor (Verilemeyecek görevler kısmı kaldırılmış, mevcut yönetmelik: madde 55). Mevcut yönetmelikte bu maddenin konulmasının amacı öğrencilerle bir ast-üst ilişkisi içerisine girmemesi, Okul Rehber Öğretmeninin disipline edici rollerde bulunmaması ve öğrencilerin rahatlıkla gelip problem ve sıkıntılarını dinleyebilmelerine olanak sağlamak içindi. 


Haftalık mesai saatinin 40 saate uzatılması düşünüldüğü de sızan bilgiler arasında. Bakanlığın 2019’da ikili öğretimleri kaldırmayı planlaması ve birçok okulun 08:30-15:30 gibi ideal saatlerde eğitim yapıyor olmasını düşününce bu 40 saatle ne amaçlanmaktadır? Diğer öğretmenlerin haftalık çalışma saatinin 30 saat olması göz önüne alınınca ve Okul Müdür Yardımcılarının bile haftalık 20 saat ek ders alıyor olması da düşünüldüğün de Rehber Öğretmenlere 25 saat haftalık çalışma saati getirilecek olmasının arkasında nasıl bir düşünce yapısı olabilir? Diğer bir açıdan eğitim saati 09:00-15:30 olan bir okulda, Okul Rehber Öğretmenleri (08:00-17:00 arasında) öğrencinin olmadığı saatlerde ne yapacaktır?


Psikolojik Danışma kavramı kaldırılması planlanıyor. Çağdaş eğitim de 3. bir boyut olarak ele alınan ve öğrencilerin Ruh Sağlığını gözeten kavram olan ‘Psikolojik Danışma’ kavramı yeni yönetmelikte kaldırılması bu alanı Sosyoloji/Sosyal Hizmetler gibi içeriği eğitimle bağdaşmayan bölümlere açık hale getirebilir. Bu da öğrencilerimizi yeteri kadar pedagojik formasyonu olmayan ve insan psikolojisiyle ilgili olmayan bölümlerin hedefi haline getirebilir. 


Çağdaş eğitimde üçüncü boyut olan Rehberlik Hizmetleri işlevsellikten çıkarılmaya ve ucube bir duruma getirilmeye çalışılmaktadır.
Bize ulaşan bilgiler ışığında yeni yönetmeliğin onaylanması demek;  Okul Rehberlik Hizmetleri’nin bilimsellikten uzaklaşması ve Gizlilik, Gönüllülük, İnsancıl anlayış, Bireysellik ilkelerine tezat hale dönüşmektedir. Ayrıca öğrencilerimize sunulacak olan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetlerinde empati ve terapötik iletişim için gerekli olan eşitlik anlayışını yok etmektedir.

Nöbet tutan bir Rehberlik Personeli uyumsuz öğrenciyi nöbet görevi gereği disipline vermesi veya uyarması aynı öğrencinin ( ve okul öğrencilerinin) Rehberlik uzmanına koşulsuz kabul ile gitmesine engeldir.


Bugün ülkemizde gerçekleşen birçok öğrenci tecavüz, istismar ve ihmalinin Okul Rehberlik Personeli sayesinde ortaya çıkarıldığı da aşikardır. Bunun temel nedeni de Rehberlik/ Danışmanlığın ‘görevde koşulsuz kabul’ ilkesidir.


Rehberlik personelinin görevinde en önemli done iletişimdir. İletişim ise Rehberlik Personeline öğrencinin koşulsuz kabul, empati, güven ve saygı çerçevesinde oluşan karşılıklı anlayış esasına dayanmaktadır. 


Oysa ki nöbet, Etüt, ve benzeri nitelikte ki  görevler bu ilişkiyi zedeleyebilir, dolayısıyla da Rehberlik Hizmetleri işlevini yok edecektir.
Öğretmen mesaisi 30 saattir, 40 saat yapılması kanunlara aykırıdır, ayrıca fazladan eklenen 10 saatin karşılığı ücret ve diğer hakları nasıl karşılanacak belirtilmemektedir. Yapılan düzenleme Anayasa ve kanunların eşit işe eşit hak ilkelerine aykırıdır.


Mevcut 2001 yönetmeliği eksikleri olsa dahi rehberlik ilke ve yöntemleri açısından işlevseldir.


Şu an imza aşamasına gelmiş olan taslak yönetmelikle, Rehberlik Personeli okulun joker öğretmeni veya idare yardımcısı gibi bir role dönüştürülmüştür.


Bu yönetmeliği yazanların Psikolojik Danışma ve Rehberlik ile ilgili en küçük ne bilgileri, ne eğitimleri olduğunu zannetmiyoruz.
Hatta eğitim bilimlerine hakim olmadıkları gibi pedagojik formasyonu bile olmayabilir.


Hayatında okullarda eğitimci olarak görev yapmamış, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleriyle tanışmamış kişilerin yazdığı açıkça ortada olan bu facia eğitim sistemine atılan bir dinamittir.


Öğrenci farklılığı ve bireyselliği eğitim ilke ve yöntemlerinin yok sayıldığı bu yönetmeliğe.

Sayın Bakanımız ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarımızın derhal duruma el koyması Eğitim Sistemini bu düzenleme ile ortaya çıkacak olumsuzluklardan kurtaracaktır.

Mevcut yönetmelikler:Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Misafir 2 yıl önce

Bütün gün okulda pinpon oynayan rehbelikçiye ne demeli

Misafir Avatar
Ayşe 2 yıl önce

Sınıf öğretmenleri sınıf annelerini sınıfa derse sokar yetmedi rehber öğretmen girer o arada resim drama satranç folklor kursu veliden ilave para alırlar hem kurs ücreti hem etkinlik parası okul payını alır sınıf öğretmeni derse girmez ama parasını alır okul hem kurs hem etkinlik parasını alır geri kalan öğretmenler odasında dedikodu müdür proje adı altında başka yerlerde gezer ne kalır herkes işini yapıyor rehber öğretmen çalışmıyor branşları yazmadım haftanın 3günü okula geleni

Misafir Avatar
PDR 2 yıl önce

Okul psikolojik danışmanlarının yaptığı her işten haberdar olamayabilirsiniz hatta olamazsınız. Düşün nedenini bulabilirsiniz.

Misafir Avatar
PDR 2 yıl önce

Okul psikolojik danışmanlarının yaptığı her işten haberdar olamayabilirsiniz hatta olamazsınız. Düşün nedenini bulabilirsiniz.

Misafir Avatar
Misafir 2 yıl önce

İşini iyi yapanlar mutlaka var ama bizdekiler teneffüste çay kahve içmeye iniyor öğrenciyi ne zaman dinlediklerini merak ediyorum..herşeyleri sadece kağıt üstünde..

Misafir Avatar
Muallim 2 yıl önce

Ben 27 yıllık öğretmenim bunca yıldır bu rehberlikçilerin ne iş yaptıklarını ,neden full ek ders ücreti aldıklarını, neden nöbet tutmadıklarını,neden derse girmediklerini hatta bayrak törenlerine bile katılmadıklarını vs anlamış değilim bilen biri açıklarsa sevinirim

Misafir Avatar
Muallim 2 yıl önce

Dünyada tek bir iş var ki atanır atanmaz emekli olan,oda rehberlikçi denilen kadro

Misafir Avatar
PDR 2 yıl önce

Taslak yönetmeliği nihayet resmileşmeden açıkladılar. Şimdiye kadar içi boş eleştirilerle sallayıp duran, yeni taslak yönetmeliği görmeden(bu kısmına çok gülüyorum. Amacın bağcıyı dövmek olduğunu nasıl da gösteriyor) savunan öğretmen arkadaşları yoruma bekliyorum. Yeni yönetmelik hangi maddeleriyle eğitim sistemine, okulda gerçekleştirilecek rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri ne nasıl katkı sağlayacak? Ya da hadi açık olun eğitim sistemi, hizmetleri falan çok da umrunuzda değil mi? taslak yönetmeliğin hangi maddeleri sizin okul psikolojik danışmanlarına duyduğunuz kıskançlık nedeniyle hoşunuza gitti?