Rehberlik Genelgesi Yargıya Taşındı
Kamuajans.com - 5-Norm fazlası olan rehberlik öğretmenlerinin ihtiyacı karşılayamaması durumunda öncelikle birden fazla rehberlik öğretmeni olan okullardan görevlendirme yapılması; bu durumdaki görevlendirmeler yapılırken istekli olanlar yoksa aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir;

a) Hizmet puanı düşük olan rehberlik öğretmenden başlayarak görevlendirme yapılacaktır

b) Rehberlik öğretmen kadrosunun bulunduğu okul/kurum dışında yalnızca bir okul/kuruma görevlendirilebilecektir.

c) Okul rehberlik servislerine yapılacak olan görevlendirmeler haftada en fazla 2 gün olacak şekilde planlanacaktır. şeklinde yer alan 5.maddesinin iptali için Danıştay’da dava açılmıştır.

Rehber öğretmenlerin kadrosunun bulunduğu okuldan başka okullarda da görevlendirilmesine olanak sağlayan bu düzenleme pek çok yönüyle hukuka aykırıdır.

Ülkedeki okul sayısı, öğrenci sayısı, öğretmen ihtiyacı, ne kadar öğretmen yetiştirileceği, bu öğretmenlerin eğitimleri için yeterli üniversite sayısı ve bunların verdikleri mezun sayısı vb. verilerin değerlendirilerek bunlara uygun politikalar oluşturulmasının Devletin görevleri arasında olduğu açıktır. Dolayısıyla, Devletin asli ve sürekli hizmetlerinden olan eğitim hizmetlerinin memur ya da diğer kamu görevlisi statüsünde bulunanlar tarafından yürütülmesi gerekliliği karşısında, geçici görevlendirmeler gibi geçici çözümlerle hizmetin gereği gibi yerine getirildiğinden bahsedilmesi olanaksızdır.

Bakanlık tarafından yukarıda anılan ilkeler doğrultusunda öğrenciye imkan ve fırsat eşitliği temelinde, planlı ve bilimsel eğitimin sunulması zorunlu olup, yüzbinlerce atama bekleyen öğretmenin varlığı da dikkate alındığında ihtiyaç bulunan okullara kadrolu öğretmen ataması gerekmektedir.

Atama bekleyen öğretmenlerin mağduriyetini dikkate almayan, mevcut eğitimin aksamasına neden olacak ve öğrencilerin imkan ve fırsat eşitliği temelinde ihtiyaçlarına göre kadrolu öğretmene kavuşmasına engel olan düzenlemenin iptali için Sendikamızca dava açılmıştır.

EĞİTİM-İŞ  MERKEZ YÖNETİM KURULU
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Yavuz 10 ay önce

Bie yerde hiç yokken diger okulda 2 taneyse göreclendirilmesi sonuçta hepsi devletin okulu başka bıranslar görevlendirilince neden sesiniz cıkmıyor

Misafir Avatar
HASAN KAYA 10 ay önce

Düzenleme yargıya taşınmış! Sevsinler sizi.İşveren aynı. Meb. Yumurta mı soğuyacak....

Misafir Avatar
hoca 10 ay önce

yaa..herşeye itiraz etmeyin.beee...duvar komşusu 2 anadolu lisesi var.komşumuzda 2 rehber öğretmen var biz de hiç yok...ne var yani 1 tanesi bize görevlendirilse...hemen itiraz... sendikacılık böyle birşey mi....

Misafir Avatar
Kamuran 10 ay önce

Ne yapiyorlar ki? Yatsinlar aman calistirmayin, 18 ek ders verin nette gezmek icin

Misafir Avatar
Paşa 10 ay önce

Gayet yerinde bir genelge.Siz sendikalar, olaylara artık popilist ve yandaş bakmaktan vaz geçin...