Proje Okullarıyla İlgili Yürütmeyi Durdurma Kararı
Davacı Sendika tarafından 1 Eylül 2016 günlü 29818 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği'nin/ne ''Öğretmen atama'' başlıklı 13. maddesine 6 Temmuz 2018 günlü, 30470 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğin 8. maddesiyle üçüncü fıkra eklenmesi suretiyle oluşan değişik maddede duyuruya yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin, ''Yöneticiliğe görevlendirme'' başlıklı 14. maddesine 6 Temmuz 2018 günlü Yönetmeliğin 9. maddesiyle üçüncü fıkra eklenmesi suretiyle oluşan değişik maddede duyuruya yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin, ''Yöneticilik ve öğretmenlik görevinden ayrılma'' başlıklı 15. maddesine 6 Temmuz 2018 günlü Yönetmeliğin 10. maddesiyle eklenen üçüncü fıkranın, 6 Temmuz 2018 günlü Yönetmeliğin 13. maddesiyle eklenen ''Mevcut öğretmenlerin görev süresi'' başlıklı Geçici 3. maddesinde aynı Yönetmeliğin ''Geçiş hükmü'' başlıklı Geçici 1. maddesi uyarınca proje okulları kapsamı dışına çıkan öğretmenlere yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin iptali ve yürütmenin durdurulması istenilmektedir.

Sendika tarafından yapılan açıklamada "Anılan Danıştay kararları uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı'nın yasal görevi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Öğretmen atama ve yönetici görevlendirmelerde duyuruya yer verecek yönetmelik değişikliğini bir an önce yapmak ve anılan Danıştay kararları uyarınca duyuru yapılmaksızın atanan öğretmenlerin atama işlemlerinin ve görevlendirilen yöneticilerin görevlendirme işlemlerinin geri alınmasıdır. Aksi taktirde Milli Eğitim Bakanlığı hukuk devletinin gereklerine aykırı davranmış olacaktır. Bu durumda sendikamız yasal yollara başvuracak, sürecin sonuna kadar takipçisi olacaktır. Ayrıca anılan yönetmelikle ilgili Danıştay 2. Dairesi'nin 21.11.2018 gün ve E: 2018/3043 sayılı kararıyla yürütmeyi durdurma isteminin reddine karar verdiği maddeler içinde sendikamız Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na itiraz edecektir." denildi.

KARAR
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ÇORLU ÖĞRETMENEVİ 6 ay önce

Çorlu Öğretmenevinde neler oluyor derhal araştırılsın

Misafir Avatar
DERHAL İPTAL 6 ay önce

Bu yıl proje okullarına yapılan tüm beleş atamalar iptal edilmelidir.