Proje Kapsamında Görevlendirilen Geçici Süreli Eğitim Personeli

Bu bağlamda; proje kapsamında görevlendirilen eğitim personelinin iş ve işlemlerine ilişkin aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur

1- Bakanlığımız resmî okullarına Sözleşmeli kapsamında başvuran proje kapsamında görevlendirile Danışmanlarının da atamaya tabi olduklarıbilinmektedi proje kapsamında görevli tüm geçici süreli eğitim ve açıklamalar ile il proje koordinatörlüğü ekipleri iş görevlilerin iş ve işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

2- Proje kapsamında geçici görevlendirilen Türkçe öğreticilerin etkin, etkili ve verimli eğitimler gerçekleştirmesi amacıyla il içi, okul ve kurumlar arası yer değiştirme işlemi il proje koordinatörlüğü teklifi ve Valilik onayı ile gerçekleştirilebilmektedir. Yapılan yer değiştirme işlemleri, yerleştirilmesi yapılan okul veya kurumdaki öncelikli ihtiyaç durumu, okul veya kurumun önceliği ya da öğreticinin özel durumları gibi yer değiştirmeye esas bir gerekçe ile proje resmî internet sitesine (http://pictes.meb.gov.tr/pys) bilgıi girişlerinin yapılması gerekmektedir.

3- Okul ve kurumlarda (GEM’ler ve Halk Eğitimi Merkezlerinde) Türkçe öğretim faaliyetlerinin organizasyonu ve kurs açılış işlemleri okul ve kurum bazlı planlanarak il/ilçe müdürlüğünüz onayı ile gerçekleştirilebilecektir. Eğitim planlamasına ilişkin onaylarda, eğitimlere katılan öğrencilerin devam takip listesi ve eğitim ders programı, Türkçe öğreticilerin bilgileri ve sınıf defterleri ile eğitim ölçme ve değerlendirme yazılı sonuçlarını gösterir özet belgelerin bir örneği, Türkçe öğretimlerin düzenlendiği eğitim merkezi tarafından il proje koordinatörlüğüne gönderilecektir.

4- Proje kapsamında görevlendirilmesi yapılan Türkçe öğreticilerinden askerlik tecil sorunu olanlar ile bir yıldan daha az sürede askere gidecek personelin bilgilerini, proje internet sayfasında belirtilen tarihe kadar bilgi girmesi gerekmektedir.

6- Türkçe öğretimi faaliyetlerinin süreçleri, öğreticilerin performansları, kullanılan yardımcı kaynak ve materyallerin uygunluğu, öğreticilerin çalışma süreleri ve ders saatleri ve ders içi ve dışı etkinlikler okul ve kuram müdürlerince izlenecek, değerlendirilecek ve denetlenecektir. Yapılan izleme, değerlendirme ve denetimler her yıl eğitim öğretim dönemi sonunda veya gerekli görülmesi hâlinde aylık olarak rapor edilerek il proje koordinatörlüğü üzerinden proje yönetim merkezine iletilecektir. Türkçe öğretim faaliyetleri ile diğer ilgili proje faaliyetlerinin izlenmesi ve denetlenmesinde il/ilçe millî eğitim müdürlükleri ve il proje koordinatörleri de yetkilidir.

5- Proje kapsamında görevlendirilen Türkçe öğreticisi personel ile diğer personel görev ve sorumlulukları bakımından dengi resmî kurumların tabi olduğu yönetmeliklerde belirtilen hükümlere tabidir. Söz konusu öğreticiler, sosyal güvenlik ve özlük hakları yönünden; 4857 sayılı İş Kanununa, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile diğer ilgili mevzuat hükümlerine tabidir.

Bu bakımdan, söz konusu personele yönelik okul veya kurum yönetimlerince nöbet, okul gelişim ekibi görevleri, materyal hazırlama gibi görevler verilebilir. Ancak sınıf rehber öğretmenliği, sınıf öğretmenliği, kulüp çalışması veya serbest etkinlik çalışmaları gibi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında kadrolu atanmış öğretmenlerin sorumluluk alanına giren diğer görevler verilemez.

Proje kapsamında görevlendirilen Türkçe öğreticileri, öncelikle okul çağındaki Suriyeli öğrenciler olmak üzere yabancı uyruklulara yönelik Türkçe öğretim faaliyetleri için geçici olarak görevlendirilmiştir. Bununla birlikte, Türkçe öğreticilerinin bir eğitim personeli olarak okullarda ve kurumlarda ilgili öğretmenlerle iş birlikleri ve tecrübe paylaşımları teşvik edilmeli, okul içi her türlü destek ve olanaktan faydalanmalarının sağlanması gerekmektedir.

7- 2016-2017 eğitim öğretim yılı yaz tatili döneminde proje kapsamında görevlendirilen Türkçe öğreticileri ile birlikte okullar ve geçici eğitim merkezlerinde Ydz Türkçe Öğretim Planı çerçevesinde Türkçe öğretim kurslarına ve eğitimlerine devam edilecektir. Proje kapsamında görevlendirilen öğretici personelin mazeret ve diğer izin işlemleri 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında uygulanır. Yaz aylarında mümkün olduğu takdirde Ramazan ve Kurban Bayramları haftası ile yakın zamanlarda olacak şekilde proje yönetim merkezince süresi bilahard^bildirilecek tarihlerde geçici süreli görevlendirilen eğitim personeli için dinlenme izni verilecektir.

8- Proje kapsamında yürütülecek faaliyetlerde öncelikle bürokrasinin ve kırtasiyeciliğin azaltılması, acil ve zaman sınırlı konuların etkin bir biçimde yürütülmesi amacıyla farklı seviyede kullanıcı ve yetkili tanımları ile proje resmî internet şayfası üzerinden iş ve işlemler gerçekleştirilecektir. Proje kapsamında takvimli faaliyetler ve bu faaliyetlerin hazırlıkları ve ihtiyaç tespiti gibi konularda etkin bir süreç izlenmesi amacıyla proje resmî internet adresinin takip edilmesi ve zamanında veri girişlerinin yapılması gerekmektedir.

Bu bağlamda yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde Ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyeli öğrencilerin eğitimlerinde proje* kapsamında yürütülecek faaliyetler için Proje Merkez Yönetim Ekibi ile İl Proje Koordinasyon Ekipleri’ne her türlü desteğin ve kolaylığın sağlanması gerekmektedir.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
nermin 13 ay önce

Evet gercekten taserona kadro verilirken proje personelinede kadro verilmeli yoksa haksizlik bu sgk evde cocuk bakim projesi personelide kadro bekliyor

Misafir Avatar
SUDE KARA 1 yıl önce

TAŞERONLARA KADRO VERİLİYORDA HEPSİ TORPİLLE İŞE GİRDİLER PROJE KAPSAMINDA İŞE GİREN ÇOCUKLAR KPSS İLE MÜLAKATLA GİRDİLER BUNLARA NEDEN KADRO VERİLMİYOR