Personel Bilgilerinin Güncel Tutulması

Bu nedenle; MEBBİS e-Personel Modülü durum raporları ekranı altında "İl/ İlçe/ Kurum Hatalı ve Eksik Kayıt Durumu" raporu oluşturulmuştur. Bu kapsamda; Genel Müdürlüğünüzde/İlinizde görev yapan personelin kayıtları ile ilgili hatalı ve eksik verileri içeren raporların sisteme eklendiği ilgi (c) yazımızla bildirilmiş ve gerekli güncellemenin yapılması istenmişi" Yapılan kontrollerde ilgili raporlarda halen eksik ve hatalı veriler bulunduğu tespit edilmektedir.

Aynı zamanda ilgi (a) tebliğ gereğince Bakanlığımız personelinin hizmet bilgileri Sosyal Güvenlik Kurumunca hazırlanan web tabanlı Hizmet Takip Programına aktarılmaktadır.

5510 Sayılı Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının i bendine 04/04/2015 tarihli ve 6645 Sayılı Kanunun 48 inci maddesi ile eklenen paragrafta ise kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının c bendi kapsamında bulunan sigortalıların hizmet bilgilerinin 100 üncü madde kapsamında kurumca oluşturulan yazılım programına bilgi girişi yapması gereken iş yerlerince, kurumca belirlenen süre içerisinde elekronik ortamda kuruma hiç gönderilmemesi halinde sigortalı başına aylık brüt asgari ücretin beşte biri, geç gönderilmesi halinde ise, sigortalı başına aylık brüt asgari ücretin onda biri tutarında, idari para cezası uygulanacağı, ancak, idari para cezasının ilgili yılın Aralık ayında geçerli olan brüt asgari ücretin 24 katını geçemeyeceği hükme bağlanmıştır.

Bu hüküm gereğince belirlenen idari para cezasını 24 katı ile sınırlı tutmak amacıyla teknik olarak tüm kullanıcılar Genel Müdürlüğümüz kullanıcısı altında gösterilmiştir. Ancak merkez ve taşra teşkilatı birimleri, e-Personel Modülüne bilginin zamanında hatasız ve eksiksiz olarak girilmesinden ve SGK hizmet takip programına aktarılması ile ilgili yaptığı işlemden sorumlu olacaklardır.

Bu nedenle; Genel Müdürlüğünüz/İlinizde görev yapan tüm personele duyuru yapılarak kişisel bilgiler modülünden kontrol ettirilmesi, varsa hatalı ve eksik verilerinin yetkili personel tarafından düzeltilmesinin sağlanması ve bilgilerinin tam ve doğru olduğuna dair hizmet cetvelinin imzalatılması, Personel tarafından bu hizmet cetvelinin doğru olduğu beyan edilse bile, özlük birimi yetkilileri tarafından özlük dosyasında bulunan bilgi ve belgeler esas alınarak, ilgi (a) tebliğde istenen bilgilerin kontrol edilmesi ile e-personel modülü ve hizmet takip programında hatasız ve eksiksiz yer almasının sağlanması, Aktarım işlemlerinin MEBBİS hitap modülü üzerinden yapılması, bu modül üzerinden aktarılamayan verilerin e-Personel Modülü kayıtlarına uygun, SGK hizmet takip programına manuel olarak girişinin yapılması, İlgi (a) ve (b) tebliğde yapılan değişiklikler ile hizmet takip veri aktarımı ile ilgili duyuruların Sosyal Güvenlik Kurumunun adresinden takip edilmesi, 5510 Sayılı Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasın (i) bendine 04/04/2015 tarihli ve 6645 Sayılı Kanunun 48 inci maddesi ile eklenen mkagıaf uyarınca idari para cezası oluşmaması için gerekli tedbirlerin ilinizce alınması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda gereğini arz ve rica ederim.

E-PERSONEL VE HİTAPTA BİLGİLER GİRİLİRKEN ÖNCELİKLE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

-Özlük Bilgileri;
• emekli sicil numarası
• kurum sicil numarası
• doğum tarihi
• adsoyad yaş tahsisi bilgileri
• engellilik durumu bilgileri
• evlenmeden önceki soyadı bilgileri

-Öğrenim bilgileri;

• Diğer bitirdiği tüm öğrenim bilgileri (lisans, yüksek lisans, doktora, mastır, vs.)

-Hizmet bilgileri;
• Hizmet başlangıcından itibaren tüm hizmet bilgileri (daha önce sosyj güvenlik kurumuna prim ödeyerek çalıştığı hizmetleri varsa mutlaka girilmeli)
• Terfi ve ek göstergeleri (geçmiş yıllarda girilmemiş terfi veya memnuniyetine göre yapılmamış intibakı varsa girilecek)
• Ünvan Bilgileri,

-Askerlik bilgileri;
• Terhis belgesinde bulunmayan yedek subay bilgileri mutlaka girilecek. (Yedek subay detay bilgileri safahat ilgiliden bulunmaktadır. Safahat belgesi ilgiliden istenecekti. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet Takip Programına girildiğinde sol tarafta dökümanlarıniçinde safahat belgesi 1e yazısı örneği mevcuttur. Ayrıca, yine dokümanlar kısmında yedek subay safahat belgesi mevcuttur. Bu listelerden ilgili yedek subaylık dönemlerine bakarak girebilirsiniz.)

-Borçlanma bilgileri;
• Askerlik borçlanma: e-personele girilecek hizmet takip programına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yansıtılacaktır. Askerlik borçlanması e-personelde var hizmet takip programında yok ise Sosyal güvenlik Kurumuna ilgilinin borçlanma belgesi gönderilerek işlenThesi sağlanacak.
• Açık süre ve itibari hizmet süresi bilgileri

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.