Personel Arası Ek Ders Adaletsizliği Ne Zaman Son Bulacak?
1-) Yetiştirme Kursları ve egzersiz adı altında yapılan derslerin yada çalışmaların %10’u bile amacına ulaşmadığı gibi, sembolikten de öteye geçmediği herkesçe bilinmektedir. Dershanelerin kapatılması, evet dershanelerin kapatılması sonuna kadar destekliyoruz ve çok iyi olduğunu da tasdik ediyoruz. Fakat resmi okullarda dershanelerin boşluğunu doldurmak amaçlı yapılan çalışmalar sadece öğretmenler arası gelir açısından ciddi adaletsizliği yol açtığı bilinmektedir.

2-) Başta söyledik, hiçbir öğretmen arkadaşımız alınmasın. Kimsenin parasında gözümüz yok. Ama bir kurumda aynı işi yapan personel arasında çok dengesiz bir gelir dağılımı olduğu zaman hedeflenen başarının da mümkün olmayacağı aşikardır. Aynı işi dediğimizde “nasıl aynı iş?” sorusu akla gelir. Gelin birlikte göz atalım.

3-) Hafta içi ders almakta imtina edip, hafta sonu ek derslerin iki (2) olması cazibesini göz önüne alarak hafta sonu ders alınması bir kere iyi niyetten uzak bir hareket ve yaklaşımdır.  Ha diyeceksin şartlar böyle. Diyelim ki bir öğretmen 10 öğrenciyle anlaşmış. “Çocuklar Cumartesi geliyorsunuz” dendiğinde çoğu öğrencilerin hafta sonu gelmediğini, derslerin ancak 3-5 öğrenciyle işlendiği, ya da hiç gelmedikleri görüldüğü hususunu Milli Eğitim Bakanlığı, Özellikle Maliye bakanlığı bir an önce değerlendirmelidir.

Hafta sonu derslerin çok fazla tercih edilmesi, normal hafta içi ek ders ücretleri 11.24 Tl iken hafta sonları 22.50 TL civarında
olmasıdır. Hal böyleyken hiç ek ders alamayan, dikkat edin alamayan yani istemeyen demiyorum. Çünkü ya tercih edilmiyor, yada çok farklı sebeplerle ders alamadığı düşündüğümüzde makasın ne kadar açıldığı varın siz düşünün.

4-) Başta söylediğimiz gibi, hiçbir personel üstüne alımasın. Örneğin bir Fen Teknoloji Öğretmeni ayda maaşının dışında sadece 2.500 TL ek ders alıyorsa ve sıradan 9/1’i bir öğretmenin maaşı da 2.750 ya da 2.900 TL ise aradaki farkın ne anlama geldiği Meb ve Maliye bakanlığına hatırlatıyoruz.

5-) Ayrıca bir sürü riski üstlenen bir okul idarecisi ortalama aldığı ek ders 950 TL- 1.000 TL. civarında olduğu gerçeği göz önüne
alındığında, adaletsizliğin boyutunu gözler önüne sermektedir. Bunları söylerken kişisel hesaplardan uzak, sadece insani ve eşit işe eşit gelir prensibinin devreye girmesinin önemini vurguluyoruz. Okul Müdürü zaten öğretmenlerden az ek ders aldığı gibi, nöbet ücreti olmadığından kendi Müdür Yardımcısından da az ek ders aldığını görmekteyiz. Okul Müdürleri ayrıca, İş sağlığı ve Güvenliği(İSG) dolayısıyla iş veren konumlarında olduğundan çok büyük sorumlulukları vardır.

6-) Bakanlık eğer öğrenci başarısı ve arzu ettiği performansı görmek istiyorsa, bir kere bu Adaleti bir an önce sağlamalıdır. Bir kere fi tarihinde bir düzenleme yapılmış, bunca rahatsızlık ve itirazları niye görmezlikten geliniyor. İnanın bütün bakanlıklarda genel durum Milli Eğitimi Bakanlığından çok iyidir. Çünkü herhangi bir aksaklı ortaya çıktığı zaman hemen yetkililer devreye girip bir şekilde işi düzeltme cihetine gidiyor ve düzeltiyor. Ama Meb’in hiç de öyle olmadığını görüyoruz. Mesela çok yakın tarihte 1.sınıf yargıçlara bir kalemde 2.700 TL iyileştirme yapılacak. Adalet ve Maliye bakanlığı bunu görüyorsa, Meb. Personel arasındaki bu ciddi ihmalkarlığı ve
adaletsizliği niye görmüyor?

7-) Özellikle hafta sonlarında yapılan Kursların fazla talep görmesi ücretin iki katı olması ve öğrencilerin  ekseriyeti  devamsızlık yaparak amacından sapması, “Nasıl olsa öğrenci gelmiyor” misali, hafta içinde fazla ders almayanların da istediği bir şeydir. Bunu söylerken herkes için söylemiyoruz. Elbette gereği gibi ders işleyen, öğrenci devamını takip edenler yok değildir. Bunları tenzih ediyoruz. Ama bu yetiştirme kursları genel olarak amacından saparak maddi çıkar halini almıştır.

8-) Meb personelinin muzdarip olduğu birçok konularda istişare yolu tercih etmediği, ek ders adaletsizliğinde olduğu gibi;

-2013 yılından beri Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği talebine de sonuna kadar kulak tıkamıştır.

ÖĞRETMENLER (31.01.2017) 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Müdurum8 3 ay önce

Mudurlerin ek dersi yanlis ifade edilmiş ben yibo da mudurum ve aylik 1750 tl ek ders aliyorum....lütfen düzeltelim

Misafir Avatar
Muzaffer 3 ay önce

Akil var mantik var eşit işe eşit ücret yok. Ama ahiret vaz mizan var hesap var. Ben sınıf öğretmeniyim. Benim ek ders saati ücretim niye düşük. Neden niçin. Bu bize çalışmayın mesajı mı. Arada vicdan var. Hasılı hesap var hesaaaaaaaap.

Misafir Avatar
Taci 3 ay önce

Sonuna kadar katılıyorum öğretmenler hafta sonu kurslarından hak etmedikleri ücretleri alıyor

Misafir Avatar
Gerçek öğretmen :) 3 ay önce

Öğretmenler diye imza atılmış yazının sonuna ama 5. maddede gün gibi belli bu maddeleri yazan arkadaşın idareci olduğu. :D Bizde isteriz değil de onlardan da kesilsin konuşması, şikayetler, şikayetler...

Misafir Avatar
Tekin 3 ay önce

Ekders fiili derse ödenmeli ama ne hikmetse odalarda nette gezip mesai yapanlar daha çok alıyor.

Misafir Avatar
İlk ve ortaokul müdürü 3 ay önce

Taşıma merkezi İlk ve ortaokulu müdürüyüm aldığım ek ders aylık 80 saat

Misafir Avatar
cumali 3 ay önce

alan değişikliği yoksa sendikadan istifa referandumda da hayır

Misafir Avatar
ilhan 3 ay önce

sayin yoneticiler bu isi yapan biri olarak soyluyorum evet cok yerde haklisiniz.Ama bu isi ciddiyetle yapan arkadaslarimiza haksizlik oldugu kanaatindeyim.okulda sadece maas karsiligi gelen bir atlrkadasim saat 11 de evinde oluyor.biz surekli okulda ogrencilerle beraberiz.hem hafta ici hem hafta sonu.Kısaca basaridaki performansa gerekli kriterlere bakilmali bence.dersaneye gidemeyen bircok ögrencimiz var.Sosyal esitlik adina bu ogrencilere sahip cikilmasin mi?Karsiliginda ucret olmasa kac kisi gelecek?bunlar da goz onune alinmali.calisan ekstra gayret edenler tesvik edilmeli.saygilarimla....