Performans ödevi kaldırılıyor

Öğretmenlerin, öğrencilere verdiği performans ödevlerinin yol açtığı karışıklığa Milli Eğitim Bakanlığı el attı.Performans ödevlerinin çokluğu ve zorluğu sebebiyle MEB'i şikayet yağmuruna tutan veliler, sistemindeğiştirilmesini talep etti. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'ye yaptığı açıklamada velilerdenperformans ödevleri konusunda çok ciddi şikayetler geldiğini ifade etti. Velilerin 'Siz bu ödevlerleçocuklarımızı değil, bizi ölçüyorsunuz. Çünkü verdiğiniz performans ödevlerini çocuklarımız değil bizyapıyoruz" dediğini aktaran Avcı, hatta bu işin 'ticaretini' bile yapanların olduğunu söyledi. Konuyla ilgilitedbirler alacaklarını anlatan Avcı, "Yapacağımız düzenlemede öğretmelerimizi ve velilerimizi karşı karşıya getirmemeye dikkat etmemiz gerekiyor" dedi. Veliler, öğrencilerin ödevleri internetten indirdiğine de dikkat çekerken, bu şekilde hazırlanan ödevlerin öğrencilere hiçbir katkısının olmadığını vurguladı.

Gökhan Kaya ANKARA

İLK DEFA BU YIL VERİLİYOR

e-Okul'dan sonra e-Karne başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl ilk defa lise öğrencileri için e-Karne düzenledi. Öğrenciler, karnelerini, e-Okul sisteminde yapılan düzenlemeyle Veli Bilgilendirme Sisteminin "e-Karne" bölümünden görebilecek. Böylece öğrenci ve veliler, e-Okul sistemi üzerinden ders puanlarını ve öğrenciye ait diğer bilgileri karneformatında öğrenecek. Karnede başarı ve devamsızlık durumu, öğrencilere ilişkin sınıf rehber öğretmenininöğrenciyle ilgili görüşü yer alacak. e-Karne'nin onaylı bir örneği isteyen öğrencilere verilecek.

KONTENJANLAR AÇIKLANDI

10 bin öğretmen için başvuru zamanı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), şubat ataması başvuruları ve kontenjanlarına ilişkin kılavuzu yayımladı.Bakanlığın internet sitesinde yer alan kılavuza göre, 105 alanda 10 bin öğretmen atamasıyapılacak. Başvuru ve atama işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Adaylar durumlarına uygunatama çeşidini seçmek suretiyle http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindekiElektronik Başvuru Formu'nu kullanarak başvurularını yapacak.

Başvurular için tüm alanlarda taban puan 50 olarak belirlendi. Bazı alanlardaki kontenjanlar şöyle: "Sınıföğretmenliği 1050, İngilizce 1000, ilköğretim matematik öğretmenliği 751, Türkçe 675, fen bilimleri/fen veteknoloji 597, sosyal bilgiler 529, Türk dili ve edebiyatı 503, beden eğitimi 422, matematik 415, okulöncesi öğretmenliği 402."

Başvurular, 29 Ocak- 04 Şubat'ta kabul edilecek. Atamalar ise 6-7 Şubat'ta yapılacak. Atananöğretmenler göreve 10 Şubat'ta başlayacak.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Nuran YAĞMUR a 2 yıl önce

fosil olmuşsun artık emekli olda bu işe gençler el atsın

Misafir Avatar
ömer saffet lemarizoglu'na 2 yıl önce

sizin dediğinize katılıyorum.zaten geçen yıl ilköğretim kurumları yönetmeliği ile ilgili rapor istemişlerdi.ben 4.maddenin ö bendi ile 38.maddenin birbirine aykırı olduğunu söylemiştim.selamlar

Misafir Avatar
4+4+4 2 yıl önce

benim veliler performans ödevlerinden gayet memnun. neden? öğrencilerin alıp yapabileceği malzemeler kullandırıyorum.

Misafir Avatar
demiray 2 yıl önce

valla bunu kim kaldırıyorsa büyük hayır yapıyor.hem öğretmenin üzerine külfet hemde bedava not.çok iyi olur.

Misafir Avatar
hakan öğretmen 2 yıl önce

kaldırılması çok uygun ama öğrenciler buna memnun olmayacak. çünkü performans ödev notları öğrencilerin ortalamalarını çok yükseltiyor.

Misafir Avatar
ömer saffet lemarizoglu 2 yıl önce

eğitimci adlı arkadaşım o senin yazdığın, ı.kademe için geçerli diye hatırlıyorum. iky 38. maddeyi okuman dediklerimi daha iyi anlamanı sağlayacaktır. he sen kelime oyunu yaparak bildiğin ödevi göreve çeviriyorsan bilemem. görev aynı zamanda ödev halini alıyor.

Misafir Avatar
biolog 2 yıl önce

sosyal kulüpler de kaldırılmalı (en azından liselerde).lise öğrencisinin bu kulüplere hiç ilgisi yok. hiçbir kazanımları da. öğretmene ise boş yere evrak işi çıkıyor.

Misafir Avatar
Nuran YAĞMUR 2 yıl önce

bitişik yazı da kalksın diyenler...japonlar iş görüşmelerinde önce sözlü mülakat sonra da yazılı mülakat yaparak işe alırlarmış.karakterini ölçmek için (prof. bozkurt güvenç 'in japonya izlenimlerini anlattığı kitaptan) bitişik yazı yazmak ayrıcalıktır.karakteristiktir. meb bu sorumluluğu orta ,lise öğretmenlerine de vermiş ama ilkokul öğretmenleri üzerine almış.eğitim süreklilik ister.sosyal kulüp isteğe göre açılmalıdır.her çocuk istediği kulübe ,istekli öğretmene yönlendirilmelidir.29 yıllık öğretmenim bitişik yazıya da ,sosyal kulübün yararına da inanıyorum.performans görevleri okulda yapılmalı .yalnız, mevcut 24 ü geçmezse.umarım öğretmen görüşleri de dikkate alınır.