Özel Okul Öğretmenleri Darboğazda
Kamuajans.com - Özel okullarda çalışan ve özlük hakları olmayan öğretmenlerin özlük ve mali haklarından dolayı devlet kadrolarındaki öğretmenlere kıyasla birçok mağduriyet yaşadığını belirten Elif Doğan TÜRKMEN, bu öğretmenlerin devlet kadrolarına atanmasının da her geçen gün geçleştiği ve güçleştiği için problemlerinin artarak devam ettiğini kaydetti.


“Atanmayı bekleyen öğretmenlerin sayısı her geçen gün katlanarak artmakta”


TÜRKMEN sözlerini şöyle sürdürdü:


“Özel okulda çalışan öğretmenler sigortaları düşük ücretlerden yatırıldığı için maaşlarının bir kısmını elden almakta ve gelirlerini belgeleyemedikleri için bankadan kredi dahi alamamaktadır. 


Maaşları zaten 1600-2500 arası değişen öğretmenler haftada 40 saat derse girmekte, emekli olma hayali dahi kuramamaktadır. Özel okul öğretmenlerine, Eğitim Öğretim Ödeneği, nöbet parası, ek ders ücreti verilmemesi bir yana kadınlar için hamile ise işten çıkarma yapılmaktadır. Sözleşmeleri senelik ayarladıkları için bazı öğretmenler düşük, bazıları ise yılın 9 ayı sigortalı gösterilmektedir. İşten çıkarılma durumlarında ise hiçbir şekilde tazminat hakları doğmamaktadır.


Bununla beraber iş bulmak ümidiyle sırada bekleyen binlerce öğretmen varken, MEB öğretmenleri ders ücreti karşılığı özel kurumlarda çalışabiliyor. Kurum patronları için sigorta yapmadığı, ekstra bir öğretmen almak zorunda kalmadığı durum avantaja dönüşüyor. Dışardan öğretmeni kadrolu alacağına, devletin öğretmenini istihdam ettiriyor. 


Böylece atanmayı bekleyen binlerce insan katlanarak artmaktadır. Şayet özel okulda çalışma şartları, özlük hakları devlet tarafından denetlenirse; bu istihdam açısından da faydalı olacaktır”


“Özel okul öğretmenlerinin sorunlarının giderilmesi için devlet denetimi şart”


Kamuda etkin, verimli eğitim hizmeti üretebilmesi için fedakarca çalışan özel okul öğretmenlerinin statü, ücret, tazminat ve benzer tüm mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi ve tüm sorunlarının giderilmesi amacıyla devlet denetimi şart olduğunu belirten Elif Doğan TÜRKMEN,“bu öğretmenlerimizin yaşadığı sorunların nedenlerinin belirlenmesi, mali, özlük, statü ve ücretlerinden kaynaklı mağduriyetlerin tespiti, haklarının korunması, iyileştirilmesi ve eksikliklerinin giderilmesi için alınması gereken önlem ve politikaların belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılması gerekmektedir” dedi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
orhan 6 ay önce

Merhabalar;
KIDEM TAZMİNATIMIZ HAYAL Mİ OLDU ACABA...

26.02.2018 sayılı resmi gazetede yayınlanan YARGITAY KARARLARI bölümü;

–– Yargıtay İçtihatı Birleştirme Büyük Genel Kurulunun 16/02/2018 Tarihli ve E: 2016/4, K: 2018/1 Sayılı Kararı-- ile;

özel okulda çalışan bir öğretmen olarak, YARGITAY'ın bu son kararı ile, sözleşmemizin SÜRELİ SÖZLEŞME OLARAK sayılması
nedeni ile hak kaybına mı uğradığımızı anlamam gerekiyor acaba?

1998 yılı ve öncesi sigorta girişliyim. 3600 günü bırakın 7200 gün prim doldu 15 yılı aştım
ve yaş bekliyorum emeklilik için. Şu anki kurumum da da aralıksız
16 yıldır çalışıyorum. Sözleşmem bittiğinde veya emekli olduğumda kurumdan ayrılmam durumunda en az
70bin tl tutan KIDEM/İHBAR tazminatı alamayacak mıyız?

Lütfen bilgilendiriniz..

Saygılarımla

Misafir Avatar
sorumlu kim? 11 ay önce

Elbette sorumlu devlet!Yüksek düzeyde vergi aldığı, eğitim kurumları herşeyi vergiden düşemediği için bu şartlarda çalışıyorlar....Aynı şekilde kolejler, özel eğitim merkezler vs...Maliye sorunu biliyor ama zulüm yapıyor maalesef...

Misafir Avatar
Ücretli öğretmenin 11 ay önce

Ücretli öğretmenin asgari ücretle çalıştıran devlet özelde ki kolej patronlarına ne diyecek.