Özel Okul Çalışma Ruhsatı Düzenlenmeden Öğrenci Kaydedebilir Mi?
T.C.

Sayı: 95178074-405.01-E.12334679
Konu Görüş İsteği

02.11.2016

MERSİN VALİLİĞİNE
(İl Milli EğitimMüdürlüğü)

İlgi: a) Mersin Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 27.09.2016 tarihli ve 47955063-400-E.10330041 sayılı yazısı.

İlgi (a) yazınız incelenmiştir. İlgi (a) yazınızdan; ''Bir özel öğretim kurumu ile ilgili olarak, kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmeden söz konusu kurumun personel ataması ve öğrenci kaydı yapıp yapamayacağı, ilgili kurumun eğitim-öğretim faaliyetine başlayıp başlayamayacağı'' hususlarında tereddüte düşüldüğü anlaşılmaktadır.

İlgi (b) Kanun'un 3 üncü maddesinin 1 inci paragrafında, ''Bir kurumda öğretime başlayabilmek için kurum açma izni alınması zorunludur....'', aynı Maddenin üçüncü paragrafında; ''Kurum açma izni alınmadıkça, kuruma öğrenci kaydı yapılamaz.'' Yine aynı Maddenin Yedinci Paragrafında; ''gerçek ve tüzel kişiler tarafından; hizmet içi eğitim kapsamına giren faaliyetler dışında Kanun kapsamında belirtilen faaliyetler, bu Kanuna göre yetkili makamlardan kurum açma izni alınmadan yapılamaz.'' diğer taraftan aynı maddenin son paragrafında; ''Her ne ad altında olursa olsun, eğitim ve öğretim sunmak amacıyla yürütülen faaliyetler Bakanlığın izin ve denetimine tabidir. Bu faaliyetleri yürütenler, özel öğretim kurumları için bu Kanunda öngörülen kurallara uymaklayükümlüdür.'' hükümlerine yer verilmektedir.

İlgi (b) Kanun'un 3 üncü maddesinin; 1 inci, üçüncü, yedinci ve son paragrafında ifade edilen hükümler bir bütün olarak değerlendirildiğinde bir okulda kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan faaliyete başlanılamayacağı mütalaa edilmekte olup, kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmeden herhangi bir özel öğretim kurumunun personel ataması ve öğrenci kaydı yapamayacağı, ilgili kurumun eğitim öğretim faaliyetine başlayamayacağı değerlendirilmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Kemal ŞAMLIOĞLU
Bakan a.
Genel Müdür V.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.