Özel eğitim kurumları yönetmelik taslağı hazırlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel eğitime ihtiyacı olan bireylere yönelik eğitim imkanlarının artırılması ve daha etkin hale getirilmesi için özel eğitim kurumları ve rehberlik hizmetlerine ilişkin yönetmelik taslağı hazırladı. Bakanlık taslağı paydaşların görüşüne açtı.

 

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği taslağı paydaşların görüşüne açıldı. Görüşlerin alınmasının ardından yönetmelik yeniden gözden geçirilerek son hali verilecek.

 

Taslakta, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin akranlarıyla birlikte kaynaştırma ve bütünleştirme uygulamalarından daha etkin bir şekilde yararlanması amacıyla düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrenciler için ilkokul ve ortaokul kademelerinde artık özel eğitim okulu ve özel eğitim sınıfı açılmamasına karar verildi. Böylece bu öğrenciler kaynaştırma ve bütünleştirme uygulamalarından yararlandırılarak akranlarıyla birlikte eğitim görmesinin sağlanması amaçlanıyor. Taslağa göre, hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin gittiği okullara veya sınıflara yeni öğrenci kaydı yapılmayacak. Halen kayıtlı öğrenciler ise mezun oluncaya kadar eğitimlerini bu okullarda veya sınıflarda sürdürecek.

 

Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerden çeşitli nedenlerle okula hiç kayıt yaptırmamış olanların eğitim sistemine dahil edilmeleri ve eğitim imkanlarından yararlanmaları için tamamlama programı uygulamasına yer verildi. 10 yaşına girmiş ve 18 yaşını tamamlamamış, okula hiç kayıt yaptırmamış bireyler; eğitim uygulama ilkokullarına yerleştirme kararı verilenlerin, okullara devamının sağlanması amacıyla tamamlama programları düzenlenecek. Bu programın yürütülmesine ilişkin planlama okul yönetimince yapılacak. Programda, toplumsal uyum becerileri, hayat bilgisi, dil ve konuşma gelişimi, okuma yazma, matematik, beslenme eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi, trafik ve ilk yardım zorunlu dersler arasında yer alacak. Bu derslerin öğretim programları temel alınarak Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) hazırlanacak. Program günlük 6 ders saati olmak üzere 12 haftada tamamlanacak. Programı bitiren öğrenciler ilkokulu tamamlamış sayılacak ve ortaokula kaydedilecek. Programın uygulanacağı sınıf mevcutları en fazla; orta veya ağır düzeyde zihinsel yetersizliği olanlar için 8, otistik öğrenciler için 6 öğrenciden oluşacak.

 

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için velinin kendisinin ya da veli tarafından sağlanacak bir kişinin öğrenciye destek olması amacıyla okulda veya sınıfta bulunabilmesine yönelik düzenleme yapıldı. Okul veya kurum müdürlüklerince refakat edilmesine karar verilen bireyin, velisi veya vasisi ya da yazılı olarak yetkilendirdiği kişi ücretsiz taşıma hizmetinden yararlandırılacak.

 

Anadolu Ajansı

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ufuk bu sana cevaptır.. 1 yıl önce

özel eğitimde bireyler için toptan bir eğitim teklifi verilemez.25 yıllık özel eğitimciyim.her engelli için kaynaştırma kararı ab normu falan değildir.bu işin bir standartı olamlıdır.engelliler seviyelerine göre kaynaştırma kararı alınmalıdır.toplumdan uzak dediğin eğitimle engelli bireyler sosyalleşmekte,özgüveni olan,mutlu bireylere dönmektedirler.kendileri gibi olan akranlarıyla bu gerçekleşmektedir.

Misafir Avatar
ufuk 1 yıl önce

ben de özel eğitimde çalışıyorum. bu çocuklar için verilen eğitim normal gelişim düzeyi olan bireylerle beraber ab normlarına göre düzenlenmelidir. toplumdan ve diğer bireylerden uzaklaşan bir yaklaşımla bu sistem yürümez.taslak olumlu.

Misafir Avatar
Görme engelli okulları..... 2 yıl önce

görme engelli ve işitme engelli okulları kapatılmamalıdır.özel eğitim yönetmeliği yönündeki görüşlerinizi oer@meb.gov.tr eposta adresine görüşlerinizi atın

Misafir Avatar
Özel eğitimci kardeşe cevap 2 yıl önce

kusura bakma bende özel eğitim öğretmeniyim. 20 yıldır çalışıyorum. aynı sınıfta hem grup hem bireysel eğitim yapıldığını görmedim. okullarda bireysel eğitim odası hazırlansın oralarda bireysel eğitim yapılsın. bunun dışında aynı sınıfta sadece gevezelik yapılıyor. hele ikiside bayan öğretmense.

Misafir Avatar
büyük hata.. 2 yıl önce

sadece hafif düzey zihinsel engel.okulları kapatılmayacak ayrıca işitme ve görme engelliler ortaokulları ,liseleri kapanacak.olaya en önemli açı olan engelli öğrenci açısından bakmak istiyorum.20 küsur yıllık özel eğitimciyim.engelli öğrenci kaynaştırma uygulamalarında kalabalıklar arasında yalnız kalmakta sosyalleşememektedir.mutsuz,başarısız ve içine kapanık bir bireye dönmektedir.bunu nereden biliyorum derseniz 5-8 sınıflarda işitme engelliler okuluna nakil gelenlerden tespitimiz bu. peki işitme engelliler okulunda olan bireyin durumu nedir?işitme engelliler olarak normal bireylerden ayrılarak bir araya gelince toplumdan soyutlanıyor algısına rağmen öğrenciler kendi aralarında sosyalleşiyor,okuma yazma öğreniyor,mutlu ve başarılı bir birey haline geliyor.burada bir paradoks var.dışarıdan bakan bunu anlayamaz.ama özel eğitim hizmetleri genel müdürlüğüde mi anlamaz ?

Misafir Avatar
nasıl 2 yıl önce

buna göre sağlam çocuklarda özel eüitime muhtaç duruma gelecek demektir. bunu hazırlayan önce bir yıl böyle karma bir sınıfta çalışşın sonra yeni yönetmelik hazırlasın

Misafir Avatar
özel egitimci 2 yıl önce

bana göre aceleye getirilmiş bir taslak.bir çok eksik yönü olmakla birlikte en azından tartışmaya açılarak bu eksiklikler giderilebilir.ama ben yaptım oldu denirse bu haliyle yönetmelik yürürlüğe girerse özel egitim olur normal egitim.bu da özel egitime muhtaç öğrencilerin normal sınıfta kaybolup bir köşeye atılması demektir.inşAllah eleştirilere göre tekrar degerlendirme yaparlar

Misafir Avatar
özel egitimci 2 yıl önce

bazıları bilmeden karnından konuşuyor anlaşılan .yorumlara bakıyorum da iki öğretmen hazla diyor bir yorumcu.daha niye iki öğretmen girildiğini bile bilmiyor ama yorum yapıyor.a be kardeşim iki öğretmen girer çünkü biri bireysel çalışırken diger öğretmen grup çalışması yapar.bu dünyanın her yerinde böyledir. bilende konuşuyor bilmeyende