Özel Çeşitli Kursların Eğitim Öğretim Faaliyetleri
T.C.

Sayı: 35235946-410.03-E.0110464

15.06.2017

....................VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: a) 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu
b) Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği
c) Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 21.06.2016 tarih ve 16915068-10.06-E.6813853 sayılı ve 2016/14 numaralı Genelgesi

Bilindiği üzere; ilgi (a) Kanunun 2'nci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendinde; ''Çeşitli kurslar: Kişilerin sosyal, sanatsal, sportif, kültürel ve mesleki alanlarda bilgi, beceri, dil, yetenek ve deneyimlerini geliştirmek, isteklerine göre serbest zamanlarını değerlendirmek amacıyla faaliyet gösteren özel öğretim kurumlarını ifade eder.'' denilmekte ve ilgi (b) Yönetmeliğin 4'üncü maddesinin (s), (ş) ve (u) bentlerinde ise Bakanlığımıza bağlı olarak faaliyet yürüten çeşitli kurs kapsamındaki özel öğretim kurumlarının tanımları yapılmıştır.

29.10.2016 tarihli ve 29872 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 676 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ilgi (a) Kanunun 2'nci maddesinin birinci fıkrasına (ö) bendi olarak ''özel öğretim kursları'' ibaresi eklenmiştir. Yine aynı Kanun Hükmünde Kararname ile de ilgi (a) Kanuna Ek Madde 2 eklenerek; ''Okullar ile özel öğretim kursları hariç olmak üzere başka adlarla da olsa ilköğretim ve ortaöğretim örgün eitim programlarının aynısı veya bir kısmını uygulayan ya da bu programlara yönelik deneme, seviye tespit sınavı gibi adlarla toplu sınav organizasyonları yapmak üzere faaliyet göstermek için yüz yüze veya uzaktan öğretim yöntemi ile özel öğretim kurumları veya yerler açılamaz, işletilemez, öğretim programları oluşturulamaz. (...) Sivil toplum kuruluşları ile yükseköğretim kurumlarının sürekli eğitim merkezleri gibi birimlerinde de bu faaliyetler yürütülemez. Belediyeler ise il milli eğitim müdürlükleri ile yapılan ve Bakanlıkça onaylanan ortak işbirliği protokolleri çerçevesinde, örgün eğitim programlarına destek mahiyetinde ücretsiz kurslar açılabilir.'' hükmü getirilmiştir.

Bakanlığımızın izin ve denetimine tabi olarak hangi eğitim öğretim faaliyetlerinin ne tür özel öğretim kurumları kurularak yürütülebileceği ilgi (a) Kanunda açıklanmıştır. Amacı dışında faaliyet gösteren özel öğretim kurumları ve eğitim öğretim faaliyetleriyle ilgili olarak da ilgi (c) Genelgede gerekli uyarılar yapılmıştır.

Bakanlığımıza bağlı olarak kurum açma izni ve işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile faaliyetleri devam eden çeşitli kursların yürütebilecekleri faaliyetler, ancak ilgi (a) Kanunda kendi kurum türleri için tanımlı faaliyetlerle sınırlıdır. Çeşitli kurslar kendi kurum türlerinin tanımlarında yer alan faaliyetler dışında eğitim öğretim hizmeti sunamazlar, uyguladıkları programların amacına, içeriğine ve seviyesine uygun olmayan faaliyetleri de yürütemezler.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.