Okulların Hizmetli Personel İhtiyacının Karşılanması
Kamuajans.com - Daire Başkanı Seyfettin Toraman imzalı resmi yazıda Genel Müdürlükçe yeni açılması düşünülen ve eğitim - öğretime devam eden Özel Eğitim Okul / Kurumlarında hizmetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için yardımcı hizmetli personele ihtiyaç duyulduğuna ilişkin Valiliklerden gelen taleplerin ne şekilde karşılanacağı hususunun Bakanlık Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bildirildiği belirtildi.

Ayrıca ''ihtiyaç duyulan yardımcı hizmetli personele ilgili taleplerin İl Milli Eğitim Müdürlükleri kanalıyla İŞKUR'dan karşılanması gerektiğine ilişkin Bakanlık Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 9 Şubat 2018 tarih ve 24301423-934.01.04-E.2777311 sayılı yazı gönderilmiştir.'' denildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 24301423-934.01.04-E.2777311 sayılı Hizmet Alımı konulu 9 Şubat 2018 tarihli MEB Müsteşarı Yusuf Tekin imzalı resmi yazıda ''Eğitim ve öğretimin sağlıklı ve uygbn ortamlarda yürütülmesi, ihtiyaçlann yeterli ölçüde ve zamanında karşılanması mümkün olabileceğinden, kaynakların; etkili, ekonomik ve kamu yararı gözetilerek kullanılması büyük önem arz etmektedir.

Pansiyonlarda barınan öğrencilerin; ev ortamını aratmayacak şekilde aile sıcaklığının yaşandığı bir ortamda eğitimlerini sürdürmeleri, yeterli ve dengeli beslenmeleri, dinlenme, temizlik ve sağlık gibi ihtiyaçlann karşılanmasına yönelik sunulan hizmetlerin kalitesinin ve verimliliğin artırılması, hedeflenmektedir.

Bakanlığımıza bağlı okullann pansiyonlarında barınan öğrencilere sunulan hizmetleri gerçekleştirmek Üzere* hizmet alımı yolu ile çalıştınlan personel hakkında, ilgi (a) Kanun Hükmünde Kararnamenin 127’nci maddesi kapsamında, ilgi (b) usul ve esaslar ile ilgi (c) yazıda düzenleme getirilmektedir.

Bu itibarla, getirilen düzenleme; genel bütçeden ödeneği sağlanarak istihdam edilen, hizmetli ve aşçılardan; 04/12/2017 tarihinde görevde olanlar dan gerekli şartları taşıyanları kapsamaktadır. Okul aile birlikleri ve İŞKUR aracılığı (TYP) ile çalışanlar, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı yapılmayan (yemek hizmet alımı ve taşıma hizmeti gibi) hizmet alımlan kapsamında olanlar ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmış olanlar ile herhangi bir sandıktan emekli olup çalışmaya devam edenlerin kapsam dışı oldukları belirtilmektedir.

Bu açıklamalara göre, belirtilen tarihten sonra açılan ve açılacak olan pansiyonlar ile öğrenci artışına bağlı ihtiyaç olacak personele yönelik hizmet alımı ve emekli iken pansiyonlarda aşçı olarak çalışanlar anılan düzenleme kapsamında yer almamaktadır.

Bakanlığımıza bağlı okul ve pansiyonlarda söz konusu hizmetlerin aksatılmadan sürdürülebilmesi ve kaliteli bir hizmet sunumu yapılabilmesi bir zorunluluktur.'' denildi. Resmi yazının devamında;

"a)Yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar ki geçiş süresince, idarece gerekli görülen yemek ve benzeri hizmetlerin "Malzemeli Hizmet Alımı" yolu ile karşılanması gerekmektedir. Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı yapılmayan (yemek hizmeti vb.) hizmet alımları anılan düzenleme kapsamında bulunmamaktadır.

Malzeme dahi yemek hazırlama hizmeti veya malzeme dahil yemek hazırlama ve dağıtım hizmeti gibi hizmetler personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak değerlendirilmemektedir.

b)Valiliklerce, gerektiginde yerel yonetimler ile işbirliği yapılarak, okul ve pansiyonlarda hizmetin geregi olan personel ihtiyacı için planlamaların ivedilikle yapılması, ilk etapta İŞKUR aracılığı (TYP) ve diger imkanlar dogrultusunda ihtiyacın karşılanması önemli görülmektedir.

c)Mesleki ve teknik ortaogretim kurumlarının Yiyecek İçecek Hizmetleri Mutfak Dalı ile Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alant Kat Hizmetleri Dalı öğrencilerinin, yapmaları gereken Stajlarını/İşletmelerde Beceri Eğitimlerini özellikle pansiyonlarda kat hizmetleri ve mutfak dallarında yapmalarının teşvik edilmesi;

Valiliklerce gerekli planlamaların yapılması, pansiyonlarda ihtiyaç duyulan personel istihdamında bu öğrencilere öncelik verilmesi için bu konudaki protokoller ile gerekli iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi," talimatı tüm yetkililere bildirildi. 

Kamuajans.com - özel haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.