Okullardaki TEOG Kursları Eğitim İçin Mi Para İçin Mi?

 Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında Destekleme ve yetiştirme kurslarında tereddüte düşülen hususlara ilişkin 27/01/2015 tarih ve 928552 sayılı yazısının 2 ve 5. maddesi ile ek dersle ilgili esaslar ışığında mesai saatlerinde saat 18:00'dan sonra, cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirdikleri ders görevleri aylık karşılığı sayılamaz bu görevler karşılığında gece öğretimi için belirlenen gösterge üzerinden ek ders ücreti ödenecektir denilmiştir.

Durum böyle olunca 2014'de yayınlanan örgün ve yaygın eğitimi destekleme ve yetiştirme kursları yönergesinde belirtilen kurs sürelerinin günlük 8 ile 10 saati bulabileceği ayrıntısı ortaya çıkmıştı. Bu durumu fırsat kapısına çevirmek isteyenlerin hafta içi 6 ders saatlik öğrencilere haftasonu 1 günde 10 saati bulan eğitimler verilmesi eğitim sisteminde ne denli etkileri olacağı kestirilememektedir.

Ayrıca eğitim sisteminde aksaklığının yanında haksız kazanca yol açan bu sistemin devletin kaynaklarınından fuzuli harcamalara sebep olmaktadır.Bu uygulamadan biran önce vazgeçilmeli ve haftasonu kurslarını ek kazanç kapısı yapanlara gereken ders verilmelidir.

Okuyucularımızıdan M.Y. nin yorumu; " Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının diğer adıyla TEOG Kurslarının bir günde 10 saat olması son derece verimsiz bir uygulamadır. Bir güne sığdırılmış bu kadar yoğun ve uzun bir kurs verimli olmaz-olamaz. 10 saatlik efor bir adanmışlık göstergesi değildir. Böyle bir uygulama eğitimin amacı eğitim değil para kazanma faaliyeti olur."  

Diğer bir yorum da N.F.Ü günlük 10 saatlik kurs programı ile ilgili olarak; "Sağlıklı bir öğretim için 1 günde 10 saat aralıksız derse girmenin öğrenciye de öğretmene de bir getirisi olmaz. MEB buna çare olmalıdır. Normalde 1 günde 6 ders saatine giren bir öğrenci hafta sonu 1 günde 8-10 saat derse ne kadar aktif katılım sağlayabilir ki?" 

"Bazılarına çıkar kapısı olan bu düzenlemeden vazgeçmek gerekir. Bu durumda öğretmenlere ödenecek olan ücretler devletin kaynaklarının gereksiz tüketilmesi anlamına gelir ki bunun adı da israf olur. Eğitimde adanmışlık parayla ölçülemez."

Bu yorumlardan Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının faydası yanında günlük 10 saat gibi yoğun bir eğitimin mahsurları olacağı fikri de öğretmenlerin zihninde oluşmuş durumda. Bu duruma Milli Eğitim Bakanlığının nasıl bir cevap vereceği ya da bir uygulama değişikliği yapıp yapmayacağı merak konusu oldu.

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©


Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
mollaoğlu 2 yıl önce

haberi yapan arkadaşımız yıllarca dershanelere giden öğrenciler ücretsiz gitti, öğretmenlerin de hiç bir ücret almadığını düşünerek haber yapıyor her halde...

Misafir Avatar
Misafir 2 yıl önce

Teog deniliyor,ama Beden Eğitimi, Müzik vb bir sürü hafta sonu kursu. Gerçekten para için yapıldığı izlenimi ağırlık kazanıyor. Sırf 2 kat ek ders diye. Yazık devletin parasına.

Misafir Avatar
para para para 2 yıl önce

Yav he he.yiyin efendiler yiyin.ben de bir öğretmenim.fakat bu kursların öğretmene para kazandırmaktan başka faydası olmadığına herkes tanık oluyor.elinizi vicdanınıza atın öyle konuşun.bu eğitim sevdalıları kurslarda normal ücret verildiğinde neredeydi.Hafta sonu işim var,kendi çocuklarıma zaman ayırmam lazım falan filan.ye babam ye

Misafir Avatar
Ali 2 yıl önce

Sacma bir haber

Misafir Avatar
fahritekeli 2 yıl önce

Peki soruyorum size: binlerce açılan etüt merkezleri eğitim için mi yoksa para kazanmak için mi? Cevap vermek için düşünmenize gerek yok sanırım:)))

Misafir Avatar
Öğretmen-İstanbul 2 yıl önce

Ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursları öğretmen için değil, öğrenciler için bir fırsattır. Bu kurslara da büyük oranda öğrenci talebi ve katılımı vardır. Çünkü bu kurslarda ağırlık; uygulamaya yöneliktir. Farklı soru kombinasyonları, anlatım çeşitliliği ve rehberliğe imkan sağlamaktadır. Başarı düzeyleri farklı öğrencilerin öğrenme isteklerinin artmasını sağlayıp, öğrencide güveni artıran, sınav kaygısı ve gelecek kaygısını azaltan bir uygulamadır. Günde 10 saat ders görmek, öğrencinin eğitimine odaklanmasını güçlendirmektedir.Öğretmenin, mevcut ücrete 10 saat ders anlatıp, 30 yazı tahtası doldurması, tenefüslerde bile öğrencilerin getirdiği soruları çözmesi de ‘eğitimde adanmışlığın kanıtıdır.