Okullarda Öğretmen Dışındaki Personele Hizmet Odaları Tahsis Edilecek
Genel Müdür Vekili Cevdet Vural imzalı resmi yazıda ''Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler dışında kalan personelin çalışma ve dinlenme şartlarının iyileştirilmesi hususunda Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikasının 11Aralık 2018 tarihli ve 2018/29 sayılı yazısı incelenmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinin ''Genel Esaslar'' başlıklı 5'inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde; ''...ilgili mevzuatına göre sığınak, depo/araç-gereç odası/arşiv odası, teknisyen odası, yardımcı personel odası,... bulunması'' şeklinde ifade yer almaktadır.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin, ''Hizmet Odaları'' başlıklı 99'uncu maddesinin birinci fıkrasında ''Okulda, müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcıları, öğretmen, rehberlik (Mülga ibare: RG-1/7/2015-29403) (...) servisi, memur ve diğer personel için uygun odalar ayrılır. Bu odalar, hizmetin gerektirdiği şekilde standardına uygun ve sade olarak düzenlenir.'' denilmektedir.

Aynı şekilde Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin ''Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarının açılması ve binaların kullanılması'' başlıklı 81'inci maddesinin dördüncü fıkrasında da ''Okulda, müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcıları, öğretmen, rehberlik ve psikolojik danışma servisi, memur ve diğer personel için uygun odalar ayrılır. Bu odalar, hizmetin gerektirdiği şekilde standardına uygun ve sade olarak düzenlenir.'' ifadesine yer verilmiştir.

Bu kapsamda, Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler dışında kalan personel için uygun mekanlarda çalışma ve dinlenmelerine imkan verecek şekilde hizmet odalarının tahsis edilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.'' denilmiştir. 
Loading...
Anahtar Kelimeler:
Okul öğretmen
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
öğretmen 13 ay önce

Öğretmenlerin dinlenme odası mı var? 5 dakikalık teneffüste soru getiren öğrenciler-görüşmeye gelen veliler bazen satıcılar bu ortama öğretmenler odası adı verilmiş ancak dinlenmeyi bırakın daha çok yoruluyoruz.