Okul Yöneticilerini İsim İsim İfşa Edeceğiz
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Eğitim çalışanlarının gerçek temsilcisi Türk Eğitim-Sen’e ihlaslı emekleriyle güç veren tüm yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasında milli eğitime yapılan dışarıdan müdahalelere değinen Geylan, Sayın Cumhurbaşkanı’nın, 2023 Eğitimde Vizyon Belgesinin açıklanması sırasında yaptığı ‘Eğitim yönetimini dışarıdan müdahalelere kapalı hale getireceğiz” sözlerine vurgu yaparak, bunun kamu yönetimine açık bir talimat olduğunu bildirdi.

Geylan, “Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, 23 Ekim 2018’de Külliye’de yapılan törende şunu söylemişti: ‘Okul müdürlüğünden Bakanlık üst yönetimine kadar bütün eğitim yönetimini DIŞARIDAN müdahalelere KAPALI hale getireceğiz.’

Bu söylem, aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanı’nın kamu yönetimine açık bir talimatıdır. Okul yöneticisi, il/ilçe MEM yetkilisi ya da Bakanlık bürokratı kim olursa olsun bu talimatın gereği şekilde davranmakla mesuldür” diye konuştu.

Bazı okul müdürlerinin hala bir sendikanın emir erliğini yapmayı vazife edinmeye devam ettiğini söyleyen Geylan, “Tetikçiliğini yaptıkları sendikadan istifa eden çalışanları, telkin ve baskı yoluyla vazgeçirmeye ya da istifa formlarını işleme almamaya tevessül etmekteler.
Açıkça bilinmesini istiyoruz ki; başta Sayın Cumhurbaşkanı’nın talimatı olmak üzere, her türlü ahlaki ilkelere ve sendikal mevzuata aykırı davranarak sendika görünümlü örgütün değnekçiliğini yapan bu okul yöneticilerini İSİM İSİM İFŞA EDECEK ve haklarında hukuki ve idari takibatımızı yapacağız” dedi.

Geylan, sadakat gösterilmesi gereken tek mercinin devlet olduğunu da ifade ederek, “Yeter artık, kendinize gelin! Sadakat göstereceğiniz tek merci Devlettir! Ya Devletin size emanet ettiği makamların haysiyetini rencide edecek tutumlardan uzaklaşacaksınız, ya da işgal ettiğiniz makamlardan uzaklaşacaksınız!” diye konuştu.

Yönetici atama süreci hakkında da önemli açıklamalar yapan Geylan, 21 Nisan tarihinde yönetici atama sınavı yapılacağını, bu sınava kariyer planlaması yöneticilik olan tüm üyelerimizin girmesini istedi.

Daha önceki yönetici atama süreçlerinde yazılı sınavdan yüksek puan almasına rağmen yanlı komisyonların verdiği düşük puanlar nedeniyle elenen üyelerimizin bu sınavla ilgili haklı kaygıları olduğunu bildiren Geylan, “Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekse Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, açıklamalarında hak, adalet, liyakat vurgusu yapmaktadır. Geçmiş mülakatlarda yaşanan hak gaspları bu mülakatta yapılmamalıdır. Nitekim geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, bu minvalde açıklamalarda bulunmuştur. Sayın Selçuk’un sözüne sahip çıkacağına inanıyoruz. Dolayısıyla üyelerimiz yazılı sınava mutlaka girmelidir” diye konuştu.

18 Şubat-1 Mart tarihleri arasında yapılan görevde yükselme mülakatlarında adaylara yazılı puanları ölçüsünde puanlar verildiğini de hatırlatan Geylan, “Bu durum, yeni dönemin habercisi olmalıdır. Eskiden sendika/vakıf/cemiyet görünümlü çetelere teslim olmuş eğitim yönetimi artık tarihe karışmalıdır. Eğitimde çalışanların alın terlerinin ön planda tutulduğu, ehliyet ve liyakatin merkeze alındığı, kul hakkının öncelendiği yeni bir düzen hâkim olmalıdır. Çeteler artık ‘Buralar benim tarlam. İstediğimi istediğim yere sürer, istediğimi en yüksek makamlara getirtirim’ diyememelidir. Makamlar, gerçek sahiplerine yani hak edenlere verilmelidir” dedi. 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ah şu müdürler 4 ay önce

Sayın Geylan tutturdun müdür de müdür .Eğitimin başka hiç mi sorunu yok.Eğitimin içeriğiyle ilgili hiçbir söylemin yok.Dilin kin ve nefret kokuyor

Misafir Avatar
Ali 4 ay önce

Anlamak mi istemiyorsunuz Meb'i Eğitim bir sen yõnetiyor,liyakatsız idareci kadroları militalize edilmiş durumda.

Misafir Avatar
bilo 4 ay önce

Geylan "iyici"ağzıyla konuşacağına ülke için ne yapabilirim ona baksın. Bu gidişle sonu Goncuk gibi olacak.

Misafir Avatar
MÜLAKTTA HAKSILIK YAPILANLAR 4 ay önce

GEÇMİŞ DÖNMELERDE YAZILI SINAVLA MÜDÜR OLUP MÜLAKATLA HAKSIZLIKLA ELENENLERLE İLGİLİ ÇALIŞMANIZ DA OLACAKMI

Misafir Avatar
Halk 4 ay önce

Hak ,adalet,liyakat ilkesi vicdan sahibi herkesin kabul edeceği ilkeler.Ama Sayın başkanın başın da bulunduğu sendikanın yetkili olduğu dönem de maalesef eleştirdiği hususların fazlasını gördük...Eleştirirken tutarlı,ihlaslı olmak gerekir.Ayrıca nefret ve hakaret dilini ter k etmek gerekir.Sendika,vakıf görünümlü çete ifadesi bir sendika ve başkanına yakışıyormu?Ayıp...

Misafir Avatar
salih 4 ay önce

Hak edenler paralel bakanlığın yaptığıdır... 6 seneden beri hak nerede ...........???????

Misafir Avatar
hasan 4 ay önce

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan'nın senidikal tutumu kin ve nefret dili üzerine kurulu ,ayrıştırıcı ve eğitimin içeriğine dair bir öneriden yoksun.

Misafir Avatar
Serhat 4 ay önce

Sayın Geylan kapalı kapılar ardında öğretmenin haberi olmadan Adana da imzalanan formları eski genel başkanınız Sayın İsmail KONCUK a bir sorun bakalım. Ondan sonra çıkıp ahlaktan ve dürüstlükten bahsedin lütfen.