Okul yöneticileri görevden alınacak buna kim karar verecek? 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Merkez Yönetim Kurulu ile birlikte 05.03.2014 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin'i ziyaret etti.

        Ziyarette MEB Yasası ile ilgili görüşlerini bildiren Genel Başkan Koncuk, Müsteşar Sayın Tekin'e yasa ile ilgili endişelerini anlattı. Sayın Yusuf Tekin'e  “Okul yöneticileri keyfi olarak görevden alınacak, buna kim karar verecek? Yoksa okul yöneticilerinin görevden alınması için birtakım kriterler mi gelecek? Memlekete başarılı hizmetleri olan bir okul yöneticisi neden görevden alınacak?” diye sorduğunu kaydeden Koncuk, Müsteşar Yusuf Tekin'in, “Doğru söylüyorsunuz. Birtakım kriterler getirelim. Bu konuda siz de çalışın, biz de çalışalım. Beraberce değerlendirelim” dediğini bildirdi.

        Müsteşar Sayın Yusuf Tekin'e okul müdürlerinin görevden alınmasının ardından yeni müdürleri nasıl atayacaklarını soran Genel Başkan Koncuk, Müsteşar Tekin'in, okul müdürlerini yazılı ve sözlü sınav sonuçlarına göre atayacaklarını, sınavlarda başarı sağlayamamış kişileri okul müdürü olarak atamayacaklarını, dolayısıyla mevcut yönetmeliğin devam edeceğini söylediğini bildirdi.

        Mevcut yönetmeliğin aynen geçerli olacağını belirten Koncuk, “Tabi bu yönetmelik eksik kalacaktır, birtakım düzenlemelerin de yapılması gerekmektedir” dedi.

        Koncuk, Müsteşar Sayın Yusuf Tekin'in okul müdür yardımcılarının da sınavı kazananlar arasından okul müdürleri tarafından seçilip, teklif edileceğini açıkladığını kaydederek, “Bu açıklamalar Milli EğitimBakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin'e ait açıklamalardır. Tekin, ‘Bunlar bizim sözümüzdür, sözümüzün arkasındayız' demiştir” diye konuştu.

        “Kimse, kafasına göre ‘seni müdür yardımcısı yaptım' diyemeyecek” şeklinde konuşan Koncuk, Türk Eğitim-Sen'in bu işi çok yakından takip edeceğini bildirdi. Koncuk, “Demek ki okul yöneticiliğinde keyfi bir atama değil, yazılı ve sözlü sınav sonuçlarına göre atama söz konusu olacaktır” dedi.

        Genel Başkan Koncuk, Müsteşar Tekin'e stajyerliğin kaldırılması hususunda performans değerlendirmesinde sendika temsilcilerinin bulunmasının şeffaflık ilkesi gereği olduğunu da ifade etti. Koncuk ayrıca, Bakanlık müfettişlerinin de Ankara'da görevlendirilmelerinin daha doğru olacağını söyledi.

 

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
m.u 1 yıl önce

sınavla tanıp başarılı olanlar ne olacak.....yinemi sınav...haksızlık değilmi.bari kazanılan sınav puanları geçerli sayılsın.

Misafir Avatar
idareci 1 yıl önce

artık kimse idareci konumunda olmayacak ki, görevlendirme olduğundan kazanılmış bir hak olarak idarecilik olmayacağına göre, yine sınav uygulamasını anlamkata güçlük çekiyorum.sanki büyük holdingin müdürü mü olacağız? hizmetlisi memuru vb elamanları olmayan okullarda görevlendirme idareci olacağız..(not:sınvala atanmıştım)

Misafir Avatar
idareci 1 yıl önce

bu iş arapsaçına döndü.her okulun idarecesini; öğretmenler,öğrenciler ve veliler seçsin.idareciler bak o zaman nasıl kaliteli olacak..bireysel bazda çalışıp sınav için yönetmelik kanun ezberlemekle olmuyor.çalıştırmayı ve ekip çalışmasını sağlayabilen öğretmen idareci olmalı.çıkış yolu bu,hiç kimse başka yol aramasın.

Misafir Avatar
kuruş yok 1 yıl önce

her şeyin müdürün vasıflarına bırakan öğretmenlerimizin şunu bilmesi gerekir:okulda başarı sadece öğretmenle olmuyor onlara yardım edecek kaynak yok müdürde.dilencilikle toner ve kağıdı karşılamakla eğitim olmaz

Misafir Avatar
lam cim 1 yıl önce

madem 20 yıllık idarecisin sınavdan korkmayacaksın . kazanamam diye korkuyorsan ya emekli olursun yada tıpış tıpış sınıfa girersin. öğretmenlere öğretmenlik öğretiyodunuz ya? alın size fırsat koç gibi yapın öğretmenliği.....yok ama yok 20 saat ek dersi bırakmak, kafana göre mesai kavramını terketmek o kadar kolay değilmiş. bu yorumlardan çok iyi anlaşılıyor. öğretmen egzersiz yapmak isteyince devleti korur açmazsın sanki kendi paran, okula gelmeyince kendine ek ders yazarsın. önce siz kendinize bakın sonra yasayı çıkaranları Allaha havale edersiniz. dürüst ve çalışkan idarecilere diyecek sözüm yok. onların zaten bu tür polemiklere girmeyeceğini düşünüyorum...

Misafir Avatar
eski müdür 1 yıl önce

sayın koncuk yeniden atama hakkımızı niçin gündeme getirmediniz,

Misafir Avatar
Attila 1 yıl önce

hani koncuk efendi ortalığı yakıp yıkıyodun. akp'nin 550 milletvekili olsa bu yasayı çıkaramazdı. ne oldu?

Misafir Avatar
MÜFETTİŞE HİÇ GEREK YOK 1 yıl önce

müfettişe gerçekten hiç gerek yok.o işi müdür,müdür yadımcısı yapabilir.müfettişlerde öğretmen olarak atansın sayın bakanım.