Okul Yöneticileri Bir De Yıllık İzin Mağduru
Kamuajans.com - Nitekim hakikatte okul yöneticileri için yıllık izin konusunun netameli, karmaşık, bir dizi sıkıntıyı içinde barındıran niteliğe sahip olduğu, bu nedenle de yöneticilerin doğru düzgün yıllık izin kullanamadıkları erbabınca bilinmektedir.

Hal böyleyken bir umut belki toplu sözleşme ile rayına oturtulur da yöneticiler ağız tadıyla bir yıllık izin kullanır diye hayal ederken görünen o ki bu da bir başka bahara kalmak üzere…

Nitekim bilindiği üzere Eğitim Bir Sen’in yıllık izinlerle ilgili tüm memurları ilgilendiren yönüyle önerisi “Yıllık izinlerin takvim günü değil iş günü esasına göre kullandırılması; kullanılmayan yıllık izinlerin sonraki yıla/yıllara aktarılması” şeklinde olup ne yazık ki okul yöneticileri açısından son derece yetersizdir. Dahası bu konuda okul yöneticilerinin yaşadığı mağduriyeti gidermekten çok uzaktır. Zira yanlış ve haksız uygulamadan dolayı okul yöneticileri yorucu, yoğun ve stresli bir görev ifa etmelerine rağmen ne yazık ki doğru düzgün yıllık izin kullanamamakta ve dinlenememektedir.

Oysa bilindiği üzere yıllık izin hakkı Anayasanın 50. Maddesinde “Dinlenmek, çalışanların hakkıdır. Ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yıllık izin hakları ve şartları kanunla düzenlenir.” Şeklinde düzenlenmiştir. Dolayısıyla görüldüğü üzere yıllık izinlerin ücretsiz değil ücretli olacağı hüküm altına alınmıştır. Bu maddeye uygun olarak tüm memurları kapsayan düzenleme 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 102 ve 103. Maddelerinde düzenlenmiş, okul yöneticilerine özgü yıllık izin düzenlemesi ise  222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 43. Maddesinin (c) bendinde  yer alan “Okul müdürleriyle müdür yardımcıları tatil aylarında okul işlerini ayarlamak ve düzenlemek şartı ile, sıra ile izinlerini kullanırlar.” Hükmü ile düzenlenmiştir.

Bu düzenlemeye uygun olarak da okul yöneticileri yıllık izinlerini öğretmenlerin yaz tatillerinden farklı olarak tıpkı diğer memurlar gibi on yıla kadar yirmi gün, on yıldan sonra ise otuz gün olarak kullanmaktadır.

Ancak bir farkla ki Anayasada yıllık izinlerin ücretli olması gerektiği hüküm altına alındığı halde, kanunda da öğretmenlerden farklı olarak diğer memurların yıllık izinleri gibi  düzenlendiği ve uygulamada da tıpkı diğer memurlar gibi izin kullandıkları halde diğer memurlardan farklı olarak okul yöneticilerinin yıllık izin kullandıkları sürelerde ekdersleri kesilmektedir.

Bu durum Anayasa’ya aykırı olduğu gibi diğer memurlarla okul yöneticilerinin arasında bu konuda eşitsiz bir durum yarattığı için eşitlik ilkesine de aykırıdır.

Bu nedenle önce sendikalara sonra da işverene çağrımız odur ki toplu sözleşmede bu aykırılık ve eşitsizlik giderilerek okul yöneticilerinin mağduriyeti giderilmelidir.

Zira eğer "okul müdürü kadardır" ve "müdür neyse okul da odur" sözleri doğruysa müdürler yorgun, bitap ve perişan...
                                                        
Cafer GÜZEL
                                          
Eğitim Yazarları Derneği
                                              
Kurucu Sekreteri 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
OKUL YÖNETİCİLERİNE ÜCRETLİ YILLIK İZİN HAK'TIR 1 yıl önce

OKUL YÖNETİCİLERİNE ÜCRETLİ YILLIK İZİN HAK'TIR

Misafir Avatar
Mustafa 1 yıl önce

Kesinlikle harika bir yazı olmuş. Duygularımıza tercüman olmuşunuz

Misafir Avatar
Mdr yardımcısı 1 yıl önce

Begenmeyen bıraksın kardeşim. Kimseyi zorla tutmuyorlar orda. Ben bi mdr yardımcısı olarak gayet mutluyum.

Misafir Avatar
Yasin 1 yıl önce

Hay Allah razı olsun kardeşim.En azından duygularımıza tercümen olmuşsunuz.Beyhude gayret olduğunu ve asla böyle bit hak verilmeyeceğini biliyorum;ama olsun,bazen deşarj olmak lazım.Aslında ben yöneticilikten istifayı düşünüyorum;ama bu ferdi olmamalı;topluca ve organize omalı ki işe yarasın.Ne dersiniz?!!!

Misafir Avatar
Eski İdareci 1 yıl önce

Ben yıllarca yapıtım. Dönüp baktığımda keşke hiç başlamasaydım dedim. İstifa ettim. Zararın neresinden dönersen kardır.

Misafir Avatar
Öğtr 1 yıl önce

Sen bu yazdıklarına inanıyor musun cafer! Dalavere yapma eğitimin çok daha önemli sorunları var.

Misafir Avatar
Yav he he 1 yıl önce

Çözümü çok kolay idareciliği bırakmak. İdarecilik cok zorsa neden bu kadar yalakalık yapılıyor idardecilik için. Birisi idareciliktem alınınca onca mahkeme avukat uğraşıyor. Avcı palavrası cafer güzel. Yıl bocunca tatil yapıyor zaten atomu parçalayan idacilerimiz...

Misafir Avatar
Bbrr 1 yıl önce

Bir idareciye yönetici olarak Kesinlikle katılıyorum ek dersin kesilmesi Kesinlikle doğru değil fiilen derse girmediğimiz için ek dersler kesiliyor Ama kaldıki yıl içerisinde de zaten fiilen derse girmiyoruz yıl içerisinde Müdür Yardımcısı izin alırken öğretmen olarak değerlendiriliyor size teşekkür ediyorum diğer paydaşların da bu konuda duyarlı olmasını canı gönülden istiyorum