Okul Takviye Kurslarının Niteliği Artırılmalıdır
Kamuajans.com - Yapılan açıklama, ''Anayasa Mahkemesi kararı sonrası dershaneler tekrar faaliyete geçmiş; eşitsizliğe ve adaletsizliğe yol açan sistem hızla yeniden organize olmuştur. Sınav odaklı sistemin Türkiye için adalet duygusu, eşit vatandaşlık ve sosyal hareketlilik konularında sağladığı fayda nedeniyle bir süre daha devamı bir zorunluluk olup, bunun sonucu oluşan okul dışı akademik destek hizmetleri talebi her durumda devam edecektir.

Dershaneler, okullarda oluşan program sorunları ve atalet nedeniyle alternatif eğitim kurumları ve bir tampon kurum hâline gelmiştir. Nitekim özel etüt merkezlerinde verilebilecek derslerin sayısının beşe çıkarılması fiiliyatta dershanelerin tekrar hayata dönmesini sağlayacaktır.

Eğitimde belli bir kaliteyi yakalayıncaya kadar birer okul dışı destek hizmeti sunan yardımcı kurumların oluşturulması eğitimde oluşan boşluğu gidermek için bir gerekliliktir. Bu kapsamda dershanelerin ortadan kaldırılmasının yolu, takviye kurslarının niteliğinin artırılarak ders dışı destek hizmeti sunucuları olarak dönüştürülmeleri, ortaöğretim ve yükseköğretime girişte sunulacak rehberlik servislerini de kapsayacak şekilde içeriğinin çeşitlendirilmesi, okulda verilen eğitimle yakın bağlantı içinde yürütülmesi sağlanarak dershanelere olan talebin takviye kursları ekseninde okula yönlendirilmesi hedeflenmelidir. Diğer taraftan, dershanelerin, özel okullara dönüşmeleri için öngörülen teşvik mekanizmaları genişletilerek devam ettirilmeli, takviye kurslarına olan talep artırılmalıdır.'' şeklindedir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
bedırhann 2 yıl önce

idarecilere 2 saat değil de en az 6 saat ücret ödenmeli. değilse idareci 6 bazen 8 saat kursların başında duruyor tabiki açacak kendine de branşına göre kurs. 8 saat denetiminde olsun kurs, alsın 2 saat bu haksızlık.

Misafir Avatar
ogretmen 2 yıl önce

bence temel derslerde bir sıkıntı yok genel itibariyle şahsen 5 dakika boşdurmuyrum ama takviye kursların beden eğitimi teknolji tasarım v.b derlere açılarak açılmasına bir şey demiyorum ama öğretmen 5 dakika başında duruyor sonr hadi maç yapın hadi şunu yapın aynı emeği harcmadan aynı ücreti almamız yanlış hem bizim çalışmalarımız girilen merkezi sınavla ölçülüyor onlarda o da yok oh ne rahat müdür müdür yardımcısı kendisine beden eğitiminden ders yapıyor girmeden bile para alıyor bence bu söylediklerim üzerine kafa yorulursa daha da motivasyonlu çalışmalar yapılır...idarecinin kurs açması anlamsız ve öğrencilerin tercihlerine göre dağıtım yapılmıyor kafaya göre tanıdık eş dst hesabı yapılıyor denetim şart