“Öğretmenlik Mesleği ve Mesleğin Statüsü” Araştırma Sonuçları
Kamuajans.com - Ali Yalçın, araştırmaya katılan öğretmenlerin %81,1 öğretmenliğin vicdani bir sorumluluk taşıma imkânını vermesi bakımından memnun olduğunu, öğretmenliğin toplumda saygın bir kişi olma imkânını kendisine vermesi bakımından; öğretmenlerin %17,8’i memnun olmadığını belirtmiştir.

Ali Yalçın, öğretmenlerin %20,6’sı ise ne memnun olduğunu ne de memnun olmadığını dile getirdiklerini belirtti. Ali Yalçın, yaklaşık üçte birinin ise (%33,2) öğretmenlik yerine başka mesleği seçeceğini ifade ettiğini %29,1’inin ise bu konuda kararsız olduğunu söylediğini ifade etti.

Araştırmaya katılan öğretmenlerin %69,8’i, çalışma kariyerini bu meslekte tamamlamayı düşündüğünü ifade ettiğini söyleyen Ali Yalçın, kadın öğretmenler erkek öğretmenlere göre daha yüksek oranda, kariyerini öğretmenlikte tamamlamak istediğini ifade ettiğini ifade etti.

Ali Yalçın, “Öğretmenlerin yaptığı işin değeri anlaşılmıyor” ifadesine, öğretmenlerin yaklaşık beşte dördünün (%78,1) bu ifadeye katıldığını, öğretmenlerin yine yarıdan daha fazlasının (%56,4), toplumda öğretmenlerin sorunlarına karşı yüksek bir duyarlılığın olmadığını ifade ettiğini belirtti.

Ali Yalçın, öğretmenlerin %21’inin, mesleği nasıl icra edeceğine dair birçok konuda kendi kendine karar verme özgürlüğüne sahip olmadığını, öğretmenlerin %53’ünün, yöneticilerinin, eğitim-öğretim süreçleri ile ilgili kendi aldığı kararlara saygı duyduğunu belirtmiştir.

Araştırmaya katılan öğretmenlerin %30’unun, okul içerisindeki birçok süreçte bireysel olarak inisiyatif almakta zorlandığını dile getirdiklerini belirten Ali Yalçın, öğretmenlerin yarısından biraz fazlasının (%54), öğretmenlerin merkezden verilen kararların pasif uygulayıcısı olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Öğretmenlerin yaklaşık yarısının (%52), kendisini mesleki açıdan geliştirebilmek için yeterince imkân sağlanmadığını dile getirdiğini belirten Ali Yalçın, mesleğin statüsünü yükseltmek ve başarılı öğrencilerin mesleğe çekilebilmesi için yeni politika ve stratejilerin geliştirilmesine ihtyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Öğretmenlerin, öğretim araçlarının, ders kitaplarının seçimi ve pedagojik yöntemlerin uygulanmasında esas rolü üstlenmesi gerektiğini vurgulayan Ali Yalçın, teftiş ve denetleme sisteminin, öğretmenlerin özgürlüğünü, girişkenliğini ve sorumluluğunu sınırlamaması gerektiğini ifade etti.

Akademik kuruluşların, MEB ve sendikaların; öğretmenlerin eğitim süreçlerindeki rolüne ilişkin kapsamlı çalışmalar yapması gerektiğini söyleyen Ali Yalçın, öğretmenliğin diğer meslekler karşısındaki durumunun sürekli olarak takip edilmesi gerektiğini ifade etti.

Öğretmenlerin mesleki gelişimlerini desteklemeleri için daha fazla kaynak ayrılması gerektiğini düşünen Ali Yalçın, hizmet içi eğitimlerde alternatif modellerin benimsenmesi ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

ALİ YALÇIN'IN AÇIKLAMALARI

Genel Başkan @_aliyalcin_: “Öğretmenlik Mesleği ve Mesleğin Statüsü” başlıklı araştırmamızın sonuçlarını açıklıyor.

Genel Başkan @_aliyalcin_: Araştırmamızın amacı, Türkiye geneli kamuda temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarında+

görev yapan öğretmenlerin kendi mesleklerini ve statülerini nasıl algıladığını ortaya koymaktır.++

Araştırmaya katılan öğretmenlerin %81,1 öğretmenliğin vicdani bir sorumluluk taşıma imkânını vermesi bakımından memnun olduğunu belirtmiştir

Öğretmenlerin %61,9’u, öğretmenliğin toplumda saygın bir kişi olma imkânını kendisine vermesi bakımından memnun olduğunu ifade etmişlerdir.

Öğretmenliğin toplumda saygın bir kişi olma imkânını kendisine vermesi bakımından; öğretmenlerin %17,8’i memnun olmadığını belirtmişlerdir

@_aliyacin_:Öğretmenlerin %20,6’sı ise ne memnun olduğunu ne de memnun olmadığını dile getirmişlerdir

Yaklaşık üçte biri ise (%33,2) öğretmenlik yerine başka mesleği seçeceğini ifade ederken %29,1’i ise bu konuda kararsız olduğunu söylemiştir

@_aliyacin_:Araştırmaya katılan öğretmenlerin %69,8’i, çalışma kariyerini bu meslekte tamamlamayı düşündüğünü ifade etmiştir

@_aliyacin  _: Kadın öğretmenler erkek öğretmenlere göre daha yüksek oranda, kariyerini öğretmenlikte tamamlamak istediğini ifade etmiştir.

“Öğretmenlerin yaptığı işin değeri anlaşılmıyor” ifadesine, öğretmenlerin yaklaşık beşte dördü (%78,1) bu ifadeye katıldığını ifade etmiştir

Öğretmenlerin yine yarıdan daha fazlası (%56,4), toplumda öğretmenlerin sorunlarına karşı yüksek bir duyarlılığın olmadığını ifade etmiştir.

Öğretmenlerin %21’i, mesleği nasıl icra edeceğine dair birçok konuda kendi kendine karar verme özgürlüğüne sahip olmadığını belirtmiştir

Öğretmenlerin %53’ü, yöneticilerinin, eğitim-öğretim süreçleri ile ilgili kendi aldığı kararlara saygı duyduğunu belirtmiştir.

Araştırmaya katılan öğretmenlerin %30’u, okul içerisindeki birçok süreçte bireysel olarak inisiyatif almakta zorlandığını dile getirmektedir

Öğretmenlerin yarısından biraz fazlası (%54), öğretmenlerin merkezden verilen kararların pasif uygulayıcısı olduğunu düşünmektedir

Öğretmenlerin %21’i, mesleği nasıl icra edeceğine dair birçok konuda kendi kendine karar verme özgürlüğüne sahip olmadığını belirtmiştir.

Öğretmenlerin yaklaşık yarısı (%52), kendisini mesleki açıdan geliştirebilmek için yeterince imkân sağlanmadığını dile getirmektedir. 

Mesleğin statüsünü yükseltmek ve başarılı öğrencilerin mesleğe çekilebilmesi için yeni politika ve stratejilerin geliştirilmesine ihtyaç var

Öğretmenler, öğretim araçlarının, ders kitaplarının seçimi ve pedagojik yöntemlerin uygulanmasında esas rolü üstlenmelidirler.

Teftiş ve denetleme sistemi, öğretmenlerin özgürlüğünü, girişkenliğini ve sorumluluğunu sınırlamamalıdır.

Akademik kuruluşlar, MEB ve sendikalar; öğretmenlerin eğitim süreçlerindeki rolüne ilişkin kapsamlı çalışmalar yapmalıdır.

Öğretmenliğin diğer meslekler karşısındaki durumu sürekli olarak takip edilmelidir.

Öğretmenlerin mesleki gelişimlerini desteklemeleri için daha fazla kaynak ayrılmalıdır.

Hizmet içi eğitimlerde alternatif modeller benimsenmeli ve öğretmenlerin mesleki gelişimleri desteklenmelidir.

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.