Öğretmenlerin Durumu İçler Acısı

Başarıyı artıracak olan öğretmenlerin durumu içler acısı öğretmenlerin mağduriyeti giderek artıyor. Sayın Bakan bir taraftan  özür grubundan tayin yaptırmak isteyen sınıf öğretmenleri öbür taraftan norm kadrosu fazla olan Sınıf öğretmenlerinden yaklaşık 23 bini alan değiştirmek zorunda kaldı. Gecen yıl bu tasarı tartışılırken size hatırlatmıştık “önlem alıyoruz” dediniz ama şu anda yan alanı olanlar, bu alanla ilgisi ve bilgisi ne olduğuna bakılmadan bulunduğu durumdan çıkmak için yan alana geçmek zorunda kaldı. Yan alanı olmayanlar  ne yaptı; ya Teknoloji Tasarım ya da Zihin Engelliler Öğretmenliği' ne geçti.

  “Sınıf öğretmenleri konusunda ise kasıtlı bir biçimde, yeni sistemi engellemek amacıyla ve öğretmenlerimiz arasında tedirginlik oluşturmak için yalan haber ve dedikodu üretilmektedir.” İfadesi ne anlama gelmektedir. En son işi abartıp ataması yapılmayan öğretmenleri ekmek bekleyen güvercinlere benzetmek ne demektir en kutsal görevi yapan öğretmenlere  bunları söylemek reva mıdır?

Müdürlükler Vekaletle Norm Kadrolar Ücretlilerle Dolduruldu!

Şahsi bir meseleden yola çıkarak söyleyeyim. Ben bir öğretmen arkadaşımızı danışman olarak almak istedim. Sayın Bakanımız da dedi ki: “Ben hiçbir yere geçici görevlendirme yapmıyorum, kadrolu geçin.” Güzel, peki, kendi kurumunuzda yapıyor musunuz, yapmıyor musunuz? Kaç tane kadronuz vekâleten devam ediyor? diye sormak gerekiyor. Sayın Müsteşar Yardımcısı diyor ki: “Öğretmenin yeri sınıftır.” Dolayısıyla öğretmenlere verilen farklı görevleri iptal ettik.

Şimdi, ben merak ediyorum. Sizin Bakanlığınızda kaç kişi kendi kurumunuz içinde, Bakanlık merkez teşkilatında ve taşra teşkilatında geçici görevle çalışıyor? Kaç kişi vekâleten idarecilik yapıyor? Bunların yerine kaç tane ücretli öğretmene ekstradan para ödüyorsunuz? Yani vekâletle tuttuğunuz kişi Millî Eğitim Şube Müdürü ise onun okulundaki kadrosu duruyor Sayın Bakanım. Onun yerine de ücretli öğretmen gönderiyorsunuz. Peki, siz herkese bu öğüdü verirken, “İvedilikle sonuçlandırılır.” diye TBMM Teşkilat Kanunu'nda yazarken, bir milletvekiline geçici görevlendirme yapmazken siz kendiniz neden bu kadroları doldurmuyorsunuz?

Ben kendi ilimden bir sürü örnek verebilirim size, vekâleten devam ediyor ve okulunda kadrosunu dolu tutuyor. Ya onu asaleten atayın veya çekin, yerine başka yerden kadrolu idareci atayın, boş yerlere de iller arası tayinin önünü açarak atamalar yapın. Niye açmıyorsunuz? Duruyor hâlâ, söylemişsiniz, temmuz geçti kasım geldi yok. 

Milli Eğitim Yapboz Tahtası Oldu!

 

AKP hükümeti son yıllarda Milli Eğitim sistemini yapboz tahtasına çevirdi. Yani herkes önümüzdeki dönem ne olacağını bilemiyor. Eğitim-öğretim yılı sonuna kadar hangi yönetmelik çıkacak, hangi sistem gelecek, hangi tebliğler yayınlanacak belli değil, böyle bir keşmekeş var. 4+4+4 eğitim sistemi gibi alt yapısı hazırlanmadan, ön hazırlıklar yapılmadan sürekli olarak sistem değişikliği yapılması maalesef öğrencilere de öğretmenlere de velilere de büyük sıkıntı çıkartıyor.

Ayrıca, bu arada “Önceki bakanların uygulamaları şöyle, biz geldik değiştirdik.” diyorsunuz. Öbürü geliyor başka bir şey değiştiriyor, öbürü geliyor başka bir şey değiştiriyor. Sonra da “On yıldır biz iktidarız.” diye bize her seferinde arkadaşlarımız bir şey söylüyor. Mademki konuşuyorsunuz, mademki oturuyorsunuz niye o zaman her seferinde iki senede bir, senede bir bize bir sistem değişikliği geliyor, bunu anlamıyorum.

Doğrudan öğrenci velilerinden aldığımız bilgilere göre okullar açılalı üç ay olmasına rağmen birinci sınıf öğretmen ve öğrencilerine hâlâ; Öğretmen Kitabı,” Uyum ve Hazırlık Çalışmaları” ve “Öğrenci Çalışma Kitabı” ulaşmamış.  60 ve 66 aylık çocukları aldınız, ama bunlara uygun tuvalet, lavabo, musluklar birtakım alt yapı düzenlemesi yapamadınız . Hatırlarsanız bir kreş merkezinde böyle bir kaza yaşanmıştı. Buna keza derslik sayıları yetersiz. Hayırsever vatandaşlarımız olmasa okul bile yaptıramazsınız. Bunları tamamlamadan eğitimin kalitesini nasıl arttıracaksınız?

 mebpersoneli.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
n....ş..... 3 yıl önce

sonuna kadar katılıyorum ama bunu artık herkes siyaset malzemesi yaptı.yok atanamayan öğretmen, yok ek ödeme, yok ek ders sorunu, yok eş durumu..azıcık bekleyin siyasetin babasını sandıkta öğretmenler yapacak..

Misafir Avatar
fenci 3 yıl önce

sağlık memuru bizsizin gibi lise yi bitirip 2500 tl maaşla ayda 8 gün güya (nöbet)çalışıp 22 gün yatmıyoruz hacettepe üni fen öğretmenliğini tıp puanıyla kazandım kpss den 90 alıp atandım senin doktorun bile benim kadar emek vermemiştir.aldığımız 1800 ek ders de bulan ok daha yazardım ama.....senin gibilerin arpası fazla ondan sesiniz çıkıyor

Misafir Avatar
sağlık memuru 3 yıl önce

yok yav onun için mi son model arabalara biniyorlar vede devlet her üniversite mezununu işe almak zorunda değil

Misafir Avatar
MEB peroneli 3 yıl önce

sayın mehmet günal; milli eğitim ve bakanlığı ömer dinçerin bakan olmasıyla birlikte bitmiştir artık eleştirmeyin, zararın neresinden dönersek kardır mantığı ile yaklaşın sistem 4+4+4 ile kaosa girdi bakanın yaptığı icraatler ve söylevlerle iyice sistem çöktü bu kolay kolay düzelmez artık ya eskiye dönecek ya da ben bu işi beceremedim deyip sorunlarla bizleri baş başa bırakıp istifa edecek

Misafir Avatar
ali kemal 3 yıl önce

öğretmenlık meslegını bıtırdı akp

Misafir Avatar
öğretmenim demeye çekinen öğretmen 3 yıl önce

söylenecek o kadar çok şey var ve o söylenecekelri defalarca söylemekten bıktık.artık susuyorum.öğretmen arkadaşlarada soruyorum bunları başımıza 3 dönemdir getirenler arasında yer aldık mı? eger biz getirdiysek bize müstehakkır.sayın millet vekilide çok güzel söylemiş ama boşa.bi sonuç alınmıyor.bi daha ki seçimde öğretmenlerin yüzde 80 i yine oy verir bu akanın hükümetine

Misafir Avatar
ARTIK İTİBARI DÜZELMEZ BU İŞ YAPILMIYOR. 3 yıl önce

o kadar öğretmeni aşağıladılar itibarsızlaştılar ki.öğretmen yatıyor çalışmıyor moduna soktular türkiyeyi .kaldı ki öğretmenden başka öğretmenin neler çektiği kimse bilmiyor. eşim ailem bile bize yatıyoruz muamelesi yapmaya başladı.bu nasıl bir psikolojik savaştır anlamış değilim.amaçları ne bunların.ulan artık çevrede ikinci sınıf dilenci gözüyle bakıyor insanlar bize. yazıklar olsun sizlere.insanlara artık bir şey anlatma sorunlarımızı dile getirme gereği bile duymuyorum.bravo türk medyası bravo akp tebrikler eğitimbir sen.siz öğretmenleri bitirmekle türkiyeyi kendi geleceğinizi bitirdiniz haberiniz yok.artık gün gelecek bu ülke sadece polis yetiştirmek zorunda kalacak.bunu buraya yazıyorum.

Misafir Avatar
uzman polis 3 yıl önce

doğru tespitler yapmış,güzel yazmış ama bizden başka okuyan varmı bunları?