Öğretmenlerin Bylock'tan Dolayı Açığa Alınması Kafaları Karıştırdı

 Bu durum eğitim sendikalarına da aktarıldı ve sendikalar da yaptıkları araştırmalarda kendilerinden emin oldukları bazı üyelerinin açığa alınmalarına şaşırdıklarını ifade ettiler. Bu durum da kafalarda bylock sistemi ile ilgili şüphe ve tereddütlerin oluşmasına neden oldu. Çünkü bazı öğretmenlerin çoklu hatların kampanyalı alındığı dönemlerde eş ve dostlarına numaralar aldığını bu numaraların da sisteme girilmesinden dolayı mağdur olduklarını açıklaması üzerine konuyu gündeme taşımaya karar veren sendikalardan Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen sendikaları konuyla ilgili açıklamalarda bulundular.Eğitim Bir Sen'in Konuyla İlgili Yaptığı Açıklama...


Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe ve işgal girişimi sonrası, terör örgütü elemanlarının kamudan temizlenmesi ekseninde yapılan idari ve hukuki tedbirler, toplumun hemen her kesimince gerekli ve yerinde bulunmuştur. Ancak bu tedbir ve girişimlerin, toplumun geniş kesimlerinin zan altında bırakılması neticesini ve mağduriyetlerin yaygınlık kazanacağı algısını doğuracak şekilde dikkatsizce yürütülmesinin sürece zarar vereceği aşikârdır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca FETÖ darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar kapsamında son olarak 2 bin 400 öğretmen görevden uzaklaştırılmıştır. Söz konusu işlemin dayanağının ise Bylock isimli haberleşme programının kullanılması olduğu ileri sürülmektedir. Bahse konu son görevden uzaklaştırmalar beraberinde çok sayıda soru işareti doğurmuştur. Zira görevden uzaklaştırılanların büyük bir kısmının, daha önce açıklanan kriterlerin hiçbirisiyle en ufak bir ilgisi dahi bulunmayan sosyal çevresi, geçmişi ve toplum içindeki bilinirliği itibarıyla terör örgütüyle zerre kadar bağlantısı olmadığından emin olunan kişiler olması haklı ve yerinde şüphelere sebep olmaktadır.

Bu durum beraberinde, terör örgütünün örgüt içi iletişim gibi önemli bir işlemi, Bylock özelinde toplum nezdinde itibarı ve güvenirliği yüksek olan insanların telefonları, GSM hatları, internet abonelikleri üzerinden gerçekleştirerek hem kendisini gizlediği hem de bu insanları istismar etmek suretiyle faaliyetlerini kamufle ettiği şüphesini akıllara getirmektedir.

Görevden uzaklaştırma olsun kamu görevinden çıkarma olsun, haklarında işlem tesis edilen kişilere somut olarak hangi fiil veya davranışı sebebiyle bu türden bir işlem uygulandığının, hangi fiilinin sabit görüldüğünün bildirilmesi, sürecin şeffaflık içinde yürütülmesini ve toplumun adalet duygusunun yara almamasını sağlayacaktır.

Özellikle Bylock gibi, kişilerin istismar edilmesine açık kriterler üzerinden gerçekleştirilen her türlü işlem ve idari tedbir yönünden istismar sonucu mağdur edilenlerle istismar ederek mağdur edenler arasındaki ayrımın çok dikkatli ve özenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kamu görevinden çıkarma gibi bireysel ve toplumsal sonuçları ağır olan işlemler tesis edilmeden evvel ayrıntılı ve özenli bir teknik incelemenin yapılarak FETÖ/PDY tarafından istismar edilmiş kişilerin mağduriyetine sebebiyet verilmemesi, terörle mücadele sürecinin geleceği açısından son derece önemlidir. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, son günlerde sıkça konuşulan ve bir çok kamu çalışanının açığa alınmasına neden olan “Bylock” sistemine ilişkin yaptığı değerlendirmede, bu programla ilgisi olmadığı halde bir çok kişinin açığa alındığını belirtti. 


Türk Eğitim Sen'in Bylock ile İlgili Yaptığı Açıklama...


“Bylock iddiaları ile ilgili olarak ,araştırma ve soruşturmaların işin uzmanlarınca titizlikle yapılması gerekmektedir” diyen Genel Başkan Koncuk, “ Yaşadığımız tecrübelerden hareketle söylüyorum, bu konuda uzmanlarca ciddi çalışmalar yapılmadan bir karar verilirse pek çok insanın bylock kullanmadığı halde işinden olması kaçınılmaz olacaktır” dedi.
Genel Başkan Koncuk değerlendirmesinde şu satırlata yer verdi; 
 “Fetö terör örgütü mensuplarının haberleşme amacıyla kullandığı Bylock sistemine girdikleri gerekçesiyle 2800 kişi MEB tarafından açığa alındı. Burada enterasan olan bylock programı ile ilgisi olmadığı belli olan insanların da bu sebeple açığa alınmış olmasıdır. Son derece güven duyduğumuz bazı arkadaşlarımızın da bu sebeple açığa alınmasından şoke olduk. Bu 2800 kişiden çok az da olsa sendikamız üyesi olan arkadaşlarımız var, ancak bazıları ile yaptığımız görüşmede kendisine ait olan numarayı yakınlarına verdiği ve o insanlar tarafından istismar edildiği, komşusuna güvenmekten dolayı sıkıntı yaşadığı anlaşılmaktadır. 
Bu arkadaşlarımız durumu ile ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulunacak ve savcılık tutanağını ilgili valiliğe bir üst yazı ile bildirecektir. Bu durumda olanların masumiyeti ortaya çıkacaktır, ancak bu sisteme girdiği şüphesi ile açığa alınanların bir kısmı kendi kullandıkları numaradan dolayı şüphe altındadır, bunlar kesinlikle bylock kullanmadıklarını, hatta bu sistemin varlığını yaşanan olaylardan sonra duyduklarını söylemektedirler. Şayet bu iddiaları doğruysa bylock sistemi ile ilgili bizim de açıklayamadığımız bir takım sıkıntılar olabilir. Bunun nasıl olabileceğinin uzmanlarca araştırılıp açıklanmaya ihtiyacı vardır. 
Bylock sistemini gerçekten kullananları, örgüt içi haberleşme yapanları savunacak değiliz, böyle bir sorumluluğumuz da yoktur, ancak başından bu yana sağlam bir soruşturma, araştırma süreci yürütülmesi ve savunma hakkının verilmesini istiyoruz. Bu, bylock iddiaları ile ilgili olarak da araştırma ve soruşturmaların işin uzmanlarınca titizlikle yapılması gerekmektedir. Yaşadığımız tecrübelerden hareketle söylüyorum, bu konuda uzmanlarca ciddi çalışmalar yapılmadan bir karar verilirse pek çok insanın bylock kullanmadığı halde işinden olması kaçınılmaz olacaktır. 
Bu çalışmaların göz ardı edilmeden yapılacağına olan inancımı muhafaza ediyorum. Allah tüm suçsuz, masum insanları korusun, inşallah.” dedi.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
yaşar 2 yıl önce

kripto denilen fetöcüler demek böyle oluyor.adamı pkklı sanıyorsun fetöcü çıkıyor