Öğretmenlere Verilen Ders Dışı Görevler
İlgi (a) Yönetmeliğin müdür yardımcısı ve öğretmenlerin nöbet görevi başlıklı 44 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında;

“İlköğretim kurulularında; okulun bina ve tesisi normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önü, düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar." hükmü yer almaktadır. Bu maddede bahsi geçen “gün süresince” ibaresi öğle arasını da kapsamaktadır. Bununla birlikte öğle aralarında yerine getirilen nöbet görevinin öğretmenlerin dinlenme süreleri de dikkate alınarak okul yönetimince planlanması gerekmektedir.

Ayrıca nöbetlerde uyulması gereken esaslar aynı maddenin onuncu fıkrasında;

"Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülerek okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamemi hazırlanır. Bu talimatname, öğretmenlere yazılı olarak duyundur." hükümü ile düzenlenmiştir.

Buna rağmen nöbet görevini özürsüz olarak yerine getirmeyen öğretmenler hakkında aynı maddenin dokuzuncu fıkrasındaki;

“Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında, derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır” hükmü ile Devlet Personel Başkanlığının ilgi (b) yazısındaki görüşü doğrultusunda işlem yapılması gerekmektedir.

Öğretmenlerin ev ziyaretleri ile ilgili olarak 2002 yılında yayımlanan 2002/27 sayılı "Okul-Veli İşbirliği Genelgesi" 2017/20 nolu Bakanlık genelgesi ile yürürlükten kaldırılmış olup öğretmenlerin zorunlu olarak ev ziyareti ve aile eğitimi konularında görevlendirilmeleri mümkün bulunmamaktadır.

Genel Müdürlüğümüz görev alanına girmeyen rehberlik öğretmenlerinin nöbet, belleticilik, okul içi sınav görevleri ile ilgili hususlarda Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün, öğretmenlere mesai saatleri dışında hizmetiçi eğitim, seminer ve kurs görevleri verilmesi hususunda ise Öğretmen Yetiştinne ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün görüşünün alınmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
köle değiliz 8 ay önce

öğretmenin görevi eğitim öğretim hizmetleridir, bakıcılık değildir. ders dışı verilen köle hizmetleri mesleğin saygınlığına zarar vermektedir. idarecilerle öğretmenleri karşı karşıya getirmek çalışma barışını bozmaktadır.acil kanuni düzenleme yapılmalıdır.

Misafir Avatar
öğretmen 8 ay önce

bizim müdür hala veli görüşme tutanağı istiyor öğretmenlerde sahte belge düzenleyip veriyor müdürde biliyor ama veli ziyareti ile ilgili bakanlık net tavır açıklamadıkça birbirimizi kandırmaya devam ederiz.

Misafir Avatar
MERT 8 ay önce

HABERLERİNİZDE BU YAZININ HANGİ İL TARAFINDAN YAZILDIĞI,KONUSU VE SAYISI YAZILIRSA VEYA ORJİNAL YAZI ATILIRSA DAHA CİDDİ HABER OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.