Öğretmenlere Teşvik Ve Zorunlu Rotasyon

Milli eğitim Bakanlığı’nın ( MEB) uzun süredir beklenen Öğretmen Strateji Belgesi, dün Resmi gazete’de yayımlandı. Buna göre dezavantajlı bölgelerde çalışanlara teşvikler, performans ölçümü, yeni bir öğretmen seçim sınavı gibi amaçların yer aldığı belgede en çok tartışılacak hedeflerden biri tüm öğretmenlerin 4 yılda bir “yeterlilik sınavı”na girmesi olacak. 2017-2023 yılları arasında geçerli olacak politikaları belirleyen 7 yıllık bir yol haritası niteliğindeki Öğretmen Strateji Belgesi, 32 sayfadan oluşuyor. Belgede 3 amaç ile 35 eylem belirleniyor. Bu amaçlardan birincisi yüksek nitelikli yetişmiş ve mesleğe uygun bireylerin öğretmen olarak istihdam edilmesi. İkincisi öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini sürekli kılmak. Üçüncüsü de öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü geliştirmek.

İşte belgeden satırbaşları:

EĞİTİM FAKÜLTELERİNE DÜZENLEME

Tüm paydaşların olacağı Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu oluşacak. Öğretmenlik programları, alternatif programlara da yer verecek biçimde yineden yapılandırılacak. Fakülteler ile uygulama okulları arasında etkin işbirliği sağlanacak. Akademisyenler de okullarda uygulama yapacak. UYGUN DEĞİLSE GÖNDERİLECEK: Program seçimi üniversiteye girdikten sonra yapılabilecek. Öğretmenlik mesleğine (akademik, sağlık, psikolojik gibi) nedenlerle uygun olmadığı komisyonca temsil edilen eğitim fakültesi öğrencileri başka fakültelere geçirilecek.

YENİ ÖĞRETMENLER NASIL SEÇİLECEK?

Diğer fakülte mezunları da öğretmen olarak istihdam edilebilecek. Yeni bir öğretmen seçme modeli oluşacak. Sadece akademik başarıya bakılmayacak. Mesleğe girişte adayların psikomotor ve duyuşsal becerilerinin de göz önüne alan öğretmen yeterlilikleri çerçevesinde seçme sınavları ile lisans başarısı, ürün seçki dosyası, öğretmenlik uygulaması değerlendirmesi, mülakat gibi çoklu kaynağa dayalı değerlendirmeye dayalı istihdam sistemi oluşturulacak.

ÖĞRETMENLER ÖLÇÜLECEK

Öğretmen yeterlilikleri yeniden belirlenecek. Okul müdürü, meslektaş, öğrenci ve veli gibi öğretmene geri bildirim sağlayabilecek kimselerin de değerlendirmeye katıldığı, çoklu veri kaynağına dayanan bir performans sistemi gelecek. Bunun sonuçları kariyer basamaklarında ve görevde yükselme, yurtdışında görevlendirme, ödüllendirmelerde kriter olacak. Bütün öğretmenler 4 yılda bir Öğretmen Yeterlilikleri Çerçevesi’nde yapılacak sınava tabi olacak. Bu sınav sonuçları öğretmenlerin gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi, kariyer gelişimi, terfi, hizmet puanları için kullanılacak.

TEŞVİK VE ZORUNLU ROTASYON

Öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin, zorunlu rotasyonu da içeren kapsamlı ve özendirici bir model ortaya konacak. Eğitim öğretim kurumlarını bölgesel, çevresel ve kurumsal özellikleri açısından kapsamlı belirlenen kriterlere göre yeniden değerlendirip, sınıflandırılacak. Fiziki ve donanımsal açıdan dezavantajlı okullarda çalışan öğretmenlere yönelik istihdam koşulları, ek ücret, hizmet puanı, lisansüstü eğitime erişim, yer değiştirmeler ile yurtdışı eğitim ve görevlerde öncelik, konut desteği gibi destekler verilecek.

Habertürk / Pervin Kaplan 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Terziler 12 ay önce

Bir uzman öğretmenlik çıkardılar,yıllardır onu bile çözemediler.En fazla bir kere yaparlar,bir daha da yapmazlar. Bakan yakında değișir yine........

Misafir Avatar
öğretmen 12 ay önce

genç öğretmenler atanabilmek için 40 tercih yapıyor. yetmemiş gibi atanamazsam bakanlığın uygun gördüğü bir yere atanmak istiyorum seçeneğini de işaretliyor.şimdi atandığı yerden kurtulmak için rotasyonu hatta iller arası rotasyonu destekliyor.gençler,2000 ve 2010 yıllarındaki zorunlu hizmet affını getiren,muğla'nın köylerini zorunlu hizmet kapsamına alan batı illerinde görev yapan eski öğretmenler değildir.rotasyonun her türlüsüne karşıyım.

Misafir Avatar
HBC 12 ay önce

KAÇ YILDIR BİR ROTASYONU BECEREMİYOR. ŞİMDİ DE ÖĞRETMENİN KARİYERİNE KAFAYI TAKTILAR. ACABA TÜRKİYE DE ÖĞRETMENDEN BAŞKA MEMUR YOKMU.....

Misafir Avatar
samsun55 12 ay önce

Sadece öğretmene değil yıllardır milletvekilliği Müsteşarlık müdürlük doktorluk mühendislik hemşirelik polislik bekçilik askerlik profluk vs.ne kadar kişi varsa hepimizi toptan bir gün sınav yapalım da rahatlayalım.

Misafir Avatar
kimya hoca 12 ay önce

253 puanım olmasına rağmen yıllardır tain bekliyorum il içi tain benim için boş ümit üçyüz küsür olmadan normal liseye geçemiyorum her zaman söylüyorum bizi sınava tutmalılar puanımızın etkisi olmalı çalışmak isteyenin önü açılmalı ama bunları söylediğimde gülüyorlar yerin rahat demezler mi

Misafir Avatar
Cevap 12 ay önce

Aynı okulda 23 senedir çalışan var bizim okulda

Misafir Avatar
Karacan 12 ay önce

Tukenmislikte son nokta...

Misafir Avatar
Tebrikler 12 ay önce

Bitirin şu pdr hegemonyasını bu konu okadar büyütülmemeli altı üstü sınav bence güzel bir gelişme uhaaaa