Öğretmenlere Rötarlı Rotasyon

“Birileri yine haklı çıktı. Oysa bendeniz, 15 yıl olarak da olsa rotasyonun uygulanacağından emindim. Fakat geçmişten ders almam ve her an her şeyin olabileceği Türkiye’de yaşadığımı unutmamam gerekirdi.

İlgilerinin malumu olduğu üzere; 30 Eylül 2015 tarihi itibariyle bulundukları kurumda 15 yılını dolduran öğretmenlere rotasyon uygulanacağına dair MEB tarafından duyuru yapılmıştı. Ardından, okullara birçok yazı ve elektronik posta ile bilgilendirme yapılarak, zorunlu yer değiştirme işlemine tabi olan öğretmenlerin başvurularının yaptırılması, MEBBİS bilgilerinin kontrol edilmesi ve okulların onay işlemlerini yapmaları istendi. Aksi bir durumda sorumluluğun okul müdürlerinde olduğu belirtilerek, tercih yapmayanların resen atamaya tabi tutulacağı da belirtiliyordu.

Fakat; evdeki hesap yine çarşıdaki hesaba uymadı. Daha önceki birçok uygulamada olduğu gibi bu uygulama da kadük olarak atıl kaldı. Uygulamaya tabi öğretmenlerin üçte biri, resen atama tehdidine rağmen hiç tercih yapmadı. Çünkü tercih yapabilecekleri okul yoktu. Yani 20 yıllık tecrübeli bir öğretmenimiz rotasyona tabi olup, yana yana okul ararken; üç-beş yıllık öğretmenimiz şehrin göbeğindeki bir okulda, bu işlerle hiç de uğraşıp tatilini mahvetmedi.

Rotasyondan beklenen, aynı eğitim bölgesindeki öğretmenlerin birbirleri arasında yer değiştirmeleriydi. Böylece aynı muhitten evini almış, düzenini kurmuş eğitimcilerimiz mağdur olmayacak, rotasyon sebebiyle bir nevi sürgün yaşamayacaktı. Ama bu olmadı ve bazı öğretmenlerimize kadrosu boş olan köy okulları bile açıldı ve işler karıştı. Yani yine beceremedik…

Sonunda Bakan Bey 04 Ağustos tarihli açıklama ile   öğretmenlere rotasyonun uygulanmamasına karar verdiklerini belirtti.  Bu karar ile  öğretmenlere rotasyon uygulanması iptal edilmiş oldu. Bu kararın alınmasında Bakan AVCI; öğretmenlerden gelen talepleri göz önünde bulundurduğunu ve Sayın Başbakanın da tavsiyeleri doğrultusunda, rotasyonun uygulanmamasına karar verdiklerini ifade etti.

Sayın Bakanın medyaya yansıyan açıklaması şöyle: Rotasyona tabi olan veya herhangi bir gerekçeyle rotasyon dışında olacak bütün öğretmenleri değerlendiren bir simülasyon yaptık; burada, bu simülasyondan istediğimiz sonuçların çıkmadığını gördük, dolayısıyla dün akşam başbakanın telkinleri ve bakanlığımızda da yaptığımız istişareler sonucunda rotasyonun uygulanmamasına karar verdik.


Peki rotasyon bu kadar tü-kaka bir şey miydi?. Kesinlikle hayır. Eğitimcilerimizin mağdur edilmemesi şartı ile gerekli olan bir uygulamaydı. Fakat atandığı okuldan emekli olmayı kafasına koyanlar için elbette can sıkıcı bir durumdu. Peki, o okulda çalışmak sadece o okula daha önceden atananların hakkı mıdır? Bu sirkülasyon olmaz ise, başkaları, yıllardır tayinleri çıkmayanlar ne yapacak? Onlar da köyden mi emekli olacak. Yalnız kendimizi değil; herkesi, her kesimi düşünmek zorundayız. Ayrıca, rotasyon olacak diye il içi tayin isteyip düzenini bozanların hali ne olacak? Yine baltayı taşa vurduk. Nedense attığımız taş bir türlü yerini bulmuyor.
 
Rotasyonun iptali için eğitim sendikaları da dava açmıştı. Konuyla ilgili haberlere bakıyorum da Bakan Bey ve Sayın Müsteşara teşekkür eden edene. Peki neden? Rotasyon iptal kararının eğitime büyük katkısı olacağı için mi, hayır. Bazı üyeleri mutlu olacağı için. O halde, bizim derdimiz bazı üyelerimizin mutluluğu mu, eğitim mi?… Bazılarının mutluluğu demek, öteki bazılarının da mutsuzluğu demektir. Orta yolu bulamadık maalesef.
Rotasyon mu demiştiniz? Unutalım gitsin!…” O günlerdeki yazımız böyleydi. O günler sonrası köprünün altından çok sular geçti, neler oldu neler. Milli Eğitim Bakanımız da değişti. Anlaşılan yetkilerimiz unutmamış. Rotasyon yine gündemde… fakat 12 yıl ve aynı eğitim bölgesi içerisinde uygulanmazsa küçük bir kavimler gücüne aynı zamanda da büyük sıkıntılara neden olabilir.

Ömer Emir DOĞAN
Kamuajans.com/ÖZEL

 

Anahtar Kelimeler:
Rötarlı Rotasyon
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
öğetmen 1 yıl önce

neden hep öğretmen neden ne istiyorsunuz bu öğretmenden

Misafir Avatar
yalan dünya 1 yıl önce

milli eğitim bakanı olanların milli eğitimle alakası yok. öğretmene rotasyonla ne amaçlanıyor bilmiyorum. zaten 4 yılda bir öğrencisi değişiyor. bu da rotasyon değilmi. eğer rotasyondan amaç idare ile sıkı fıkı olmasını engellemekse o zaman idarecileri 4 yılda bir değiştir daha kolay olur. öğretmeni binadan ayırmaksa derdiniz o ayrı. rotasyondan amacınız nedir tam söyleyin. ama ne olur klasik yenilenmeli lafları etmeyin. sadece yapmak için yapmayın. bakın proje okullarına. içler acısı. üstte eşitlenemeyen okullar altta eşitlenmeye çalışıldı. başarıya doğru gidiliyor. yazık bu insanlara ülkeye geleceğe

Misafir Avatar
Bence 1 yıl önce

şehir merkezine gelmek isteyen düşün puanlı öğretmenler sanıyorlar ki rotasyonla bu gerçekleşecek. A okulundaki yüksek puanlı öğretmen B okuluna gidecek , B okulundaki de A'ya ..Bunun yerine eş özrüne bi ayar getirsinler. 1 yıllık öğretmen 20 puanla şehir merkezine geliyorsa gerisini siz düşünün..

Misafir Avatar
öğretmenim 1 yıl önce

Rotasyonla uğraşacağınıza öğretmenlerin yer değişiklikleri isteniyorsa öncelikle il içi isteğe bağlı atamaları 15 temmuzdan sonra yapın ki köylerdeki öğretmenler merkeze gelsin. Merkezlerde çalışan öğretmenlerde yıllarca köyde çalışıp buralara geldiler.Yazık...

Misafir Avatar
Hande 1 yıl önce

Rotasyon artık gereklidir.

Misafir Avatar
hoca 1 yıl önce

gencecik öğretmenler g.doğuda göreve başlarken yanlış anlamayın fosilleşmiş aynı okulda 32 yıldır çalışan öğretmeni rotasyonla karşı mahalle okuluna tayin yapmak hata mı..öğretmende öğrenci de veli de rahatlar rotasyon şart...

Misafir Avatar
hali 1 yıl önce @hoca

Hadi senin derdin belli de öğrencinin velinin derdi yok ki rahatlasın

Beğenmedim (2)
Misafir Avatar
Merve 1 yıl önce

Herkes kendini düşünüyor. Bir okulda 20 yıldır çalışan öğretmen var. Rotasyon artık yapılmalı geç kalındı.

Misafir Avatar
Öğretmen 1 yıl önce

Öğretmenleri ordan oraya savurarak, öğretmenlere daha iyi eğitim vermelerini sağlayamazsınız, aksine hiçbir şeyi umursamaz personeliniz olur. Zorlayıcı değil teşvik edici çalışmalar olmalı. Öğretmenle uğraşmayı bırakın artık.