Öğretmenlere Direksiyon Sınavı Ücret Müjdesi

Uygulamalı Direksiyon Eğitimi Dersi Sınavlarında görev alan öğretmen ve yöneticilerin ücretleri3 katına çıkartılıyor....

MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN Bey öğretmenlerin sınav ücretleri konusunda düğmeye bastı...

Öğretmenlerin ehliyet uygulamalarında görev alacak olan komisyon üyeleri ve öğretmenlerinücretleri 3 kat artırılıyor. Düzenleme Trafik Eğitim grup başkanlığı tarafından yapıldı ve Müsteşar Bey'e arz edildi...

Öğretmen sınav ücretleri artırıldı
Sürücü sınavları denetim altına alındı
Özel Öğretim Genel Müdürlüğü Sürücü kurslarında yaşanan sorunları çözmeye yönelik çalışmalar yaparak Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğini yeniden hazırlamış, buyönetmelik iki hafta önce yürürlüğe girmişti. (29.05.2013 tarih ve 28661 sayılı Resmi Gazete). Söz konusu Yönetmeliğe dayanılarak kursiyerlerin uygulama sınavlarının usul ve esaslarını belirlemek üzere düzenlenen “Millî EğitimBakanlığı Özel Motorlu Taşıt SürücüleriKursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi”10/06/2013 tarih ve 1306898 sayılı Makam Oluru ile uygulamaya konuldu.
Geçmiş yıllarda sınavlara ilişkin birçok yaşanmaktaydı. Sınavların denetimsiz olduğu, sınav komisyonlarında görev alanların yeterli niteliğe sahip olmadığı, sınavların objektifyapılmadığı, her sınava girenin ehliyete hak kazandığı, kursiyerlere not veren sınav komisyonlarında görev alan eğitimcilerin sınav ücretlerinin çok az olduğu gibi şikayetler vardı.
Özel öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Trafik ve Sürücü Eğitimleri Grup Başkanlığıyönetmeliği paralel olarak yönergedeki sorunları da gidermeye yönelik çalışma yaptı.
Genel olarak yapılan yeni düzenlemede:
            Sınavlarda, sınav yapıcı olarak görev alabilmek için aranan şartlar zorlaştırıldı. Böylece sınav yapacaklara ilişkin sorun çözülmüş oldu.  Sınavlarda sınav yapıcı olarak; yüz ceza puanını dolduranlara, alkollü olarak araç kullanılması veya hız sınırının aşılması gibi kural ihlalleri nedeniyle sürücü belgesi geri alınanlara görev verilmemesi sağlandı.
            Sınavlar denetim altına alındı. Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav sürecini kontrol ve denetlemek üzere sınavlarda il eğitim denetmenlerine görev verildi. Daha önce ehliyet almak için direksiyon sınavına girecek kursiyerler birkaç kez denetlenmiş ve bu denetimlerin olduğu dönemlerde kursiyer başarılarının daha düşük olduğu görülmüştü. Sınavın denetim altına alınmasıyla hak etmeyenlerin ehliyet alması mümkün olmayacak. Denetmenler gerekli görürlerse başka bir araç ile sınava giren adayın araç sürüşünü kontrol edebilecek. Bu düzenleme ile eğitim müfettişleri bir angaryadan da kurtulmuş oldu. Çünkü sınavda görev alan herkes ücret alırken genel müdürlüğün daha önceki yaptırdığı denetimlerde Cumartesi Pazar çalışan müfettişlere hiçbir ücret verilmiyordu.
            Direksiyon eğitimi dersi sınav uygulama ve değerlendirme komisyonunda görev yapan öğretmenlere ödenen direksiyon eğitimi dersi sınav ücreti önemli miktarda artırıldı. Hafta sonlarında 7-8 saat sınav yapan bir eğitimciye daha önce 70-80 Tl veriliyordu. Yemek ve yol giderlerini düşünce 40-50 Tl'ye bir gün çalışmış oluyorlardı. Bu haksızlık sendikalarca da dile getiriliyordu. Artık sınavlarda artık eğitimciler önceki aldıklarında 2-3 kat fazla ücret alacak. Sınava giren kursiyer sayısına göre bu miktar 200 Tl'yi bulabilecek.
Yönergenin kısa sürede imzadan çıkması da sevindiricidir. Sayın müsteşarımızın Bakanlığımızdaki iş akışını hızlandırması sorunların çözümüm açısından önemlidir. Dahah iyi sürücülerin yollarda olduğu, daha az kazanın yaşandığı bir ülkeye dönüşmemiz için gösterdikleri çabadan dolayı Özel öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ile Trafik ve Sürücü Eğitimleri Grup Başkanlığı yetkililerini tebrik ederiz.
 
Doğan CEYLAN
Müfettişler Derneği Başkan Yrd.
Yönetim Bilimi Uzmanı        
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ferit 4 ay önce

doğan bey ıyı guzel anlatıyorsunuz ama vatandası dısunen yok,resmen para tuzagı yaptılar,merak edıyorum dıreksıyon sınavına katılan mufettışler tam tecrubelımı bır vatandas olarak bızde onları denetlıyelım arac basında.

Misafir Avatar
KARŞIYAKALI 2 yıl önce

öğretmen ne anlar arac kullanma kurallarından ehliyeti verecekseniz tüv e giren yeni makine teknisyeni otomotiv teknisyeni makina mühendisi insanlar versin.hatta tüvden ve trafik şubeden olan polisler versin dediğim gibi öğretmen ne anlar arabadan kurallardan. zaten cogunun ehliyeti havadan alma nede olsa görevdaşları veriyor.

Misafir Avatar
meryem 2 yıl önce

bu sınav için önce ücret yatırarak kursa katılmanız gerekiyor ondan sonda direksiyon sınavında görev alabilirsiniz

Misafir Avatar
asil cemil özçiçek 2 yıl önce

bi ... bilmeyen beden eğitimin benı sınava aldığı sınavdır ki,hıc bı problem olmadıgı halde arabayı park ederken 4lüyü yakmadım diye kendileri sınavda benı basarısız saymıslardır.

Misafir Avatar
öğretmen 2 yıl önce

bu sınavda aynı öğretmenler görev alıyor. ben 30 yıllık sürücü ehliyetine sahibim. daha hiç sınava gitmedim. araba kullamayan, ancak ehliyeti olan özellikle idareciler bu pastayı her zaman kendi aralarında paylaşıyorlar

Misafir Avatar
Öğretmenleri kandırmaya son 2 yıl önce

habere tıkanıp papa için müjde diyorsunuz ve öğretmene müjde diyorsunuz ayıptır.bu haberin neresinde müjde var ,haber değeri bile yok.dalga mı geçiyorsunuz.öğretmenleri kandırmaya son verin lütfen..

Misafir Avatar
MUSTAFA BEY 2 yıl önce

somuçta yine siirt meb te görev alacaklar torpilliler ve tanıdıklardır. bazıları yılda bir görev bile gelmiyorken bazıları ise araştırılıp bakılsa nerdeyse her direksiyon sınavında görev geldiği görülecektir.tabi ki bazıları da sevinmektedir. ilk önce bu haksızlıklar düzeltilmelidir

Misafir Avatar
hamza 2 yıl önce

meb öğretmeni o kadar düşünüyorsa kendi yaptığı, açık ortaokul, açık lise sınavlarını da yükseltmeli. 40 lira ücret ayıp ya. okulda görevlendirdiğin hizmetli bile daha fazlasını alıyor, almalıdır da. ama öğretmen de mağdur edilmemelidir.