Öğretmenlere 4 Yılda Bir Bilgisayar Verilecek
Kamuajans.com - Bakan Yılmaz, 2002'den önce eğitime ayrılan kaynak bakımından Türkiye'nin AB ülkeleri arasında sonuncu sırada olduğunu belirtirken, şimdi ise eğitime Almanya'dan daha fazla kaynak aktardıklarını söyledi.

"İkili eğitime son verilecek"

Bakan Yılmaz, 2019 yılı sonunda eğitimin kalitesinin artırılması adına ikili eğitime son verileceğini bildirdi.

Yılmaz, "Muhalefet partileri, kaliteli eğitimden bahsediyorlarsa bu AK Parti'nin eğitimdeki başarısıdır." dedi.

Öğretmen ve öğrencilere bilgisayar müjdesi

Fatih Projesi kapsamında sınıflarımızı 430 binin üzerinde akıllı tahta ile donatıldığının altını çizen Yılmaz, "Öğretmenlerimize her 4 yılda bir, öğrencilere de 5. ve 9. sınıflarda yeni bilgisayar vereceğiz." diye konuştu.

Liselere giriş sınavı

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, liselere giriş sistemi kapsamında yapılan merkezi sınavda kesinlikle müfredat dışı hiçbir soru sorulmadığını belirterek, sınav sorularının PISA sınavındaki sorularla eş değer olduğunu kaydetti.

Yılmaz, "Özellikle zor olsun, kolay olsun diye sormadık. Ancak soruların aşama aşama bir zorluk derecesi olacak ki 1 milyon öğrenciyi 120 bine indiresin." dedi.

Bakan Yılmaz, öğrencinin istemediği okula yerleştirilmeyeceğini bildirdi.

Türkiye'nin bugün eğitim alanında da diğer alanlarda da kat kat daha iyi olduğunu söyleyen Yılmaz, "Yeni yetişen neslimizle, evlatlarımızla çok daya iyi noktalara ulaşacağız." dedi.

Yılmaz, liselere giriş sistemi kapsamında, gelecek yıl temeli aynı kalmak kaydıyla tercih edilecek okullara yenilerinin ekleneceğini açıkladı.

"1 milyon öğrencinin 300 bini, tam 500 puan alsaydı, nasıl yerleştireceksiniz?" diyen Yılmaz, "Hangisini fen lisesine, hangisini sosyal bilimler lisesine, hangisini proje uygulayan okula alacaktınız? Boyunun uzunluğuna mı, kilosuna mı bakacaksınız?" dedi.

"Vatandaşın demokratik kararına saygı göster"

Yılmaz, CHP'nin 1+8+4 şeklindeki eğitim sistemi teklifine ilişkin, "Türkiye'de 100 kişiden 12 kişi çocuklarını imam hatibe gönderiyor. Sen göndermiyorsun evladını, ama bırak gönderen vatandaşın bu demokratik kararına saygı göster." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "Bilimsel eğitim, anasınıfından başlar. Hangi çocuğun güzel sanatlara yatkınlığı var, spora yatkınlığı var, yeteneği var, bunları bırakın ilköğretimi okul öncesinde eğitimde başlaması lazım. Bu ne diyor? Sırf meslek liselerini 28 Şubat zihniyetinin günümüze taşınması, hortlaması ama bunu söyleyemiyorlar. Bunların yaptıklarının ne bilimsel eğitim ne çağdaş eğitim ne de dünyanın gittiği yönle hiçbir alakası yok." dedi.

Bakan Yılmaz, muhalefet partilerinin milli eğitim politikaları ile ilgili vaatlerini oluştururken Bakanlık yetkilileriyle görüşmediklerine dikkat çekerek, "Müsteşarımla, üst düzey yöneticilerimizle görüşmediler. Vaatlerinin hiçbirisinin tutarlılığı da yok." dedi.

"Her öğrenciye 15 okul seçme hakkı vereceğiz"

Yılmaz, öğrencilerin okullara yerleştirilme şekillerinin nasıl olacağıyla ilgili, "Liseye girişte 5 sınavla alan, 5 evine yakın, 5 de daha uzakta pansiyonlu okullardan olmak üzere her öğrenciye 15 okul seçme hakkı vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, birleştirilmiş sınıflarda eğitimin sadece Türkiye'de yapılmadığını Fransa, Amerika ve Avustralya gibi ülkelerde de yapıldığını söyleyen Yılmaz, "Köy okullarını açacağız, birleştirilmiş sınıfları kaldıracağız' diyorlar. Köy okullarında eğer siz 4-6-8 öğrenciyle eğitim yaparsanız, öğrencilerin eğitimini, sosyal gelişimini eksik bırakmış olursunuz." diye konuştu.

"Kendilerini bu ülkenin sahibi sanıyorlar"

Bakan Yılmaz, CHP'nin yeniden parlamenter sisteme döneceğiz vaadine ilişkin, "Milletin hata yapacağını düşünüyorlar. Milletin, doğru kimseyi seçeceğini düşünmüyorlar. Bunlar, bu milleti yetersiz görüyorlar, yani seçkinci tavır. Kendilerini bu ülkenin sahibi sanıyorlar, geri kalanı maraba. Marabanın hakkı olmaz." diye konuştu.

Yılmaz, muhalefetin eğitime ilişkin vaatlerinin ya yapılanlarda ya da bilimsel eğitim gerçeklerinden uzak olduğunu söyledi.

"Çağdaş ülkelerdeki kriterleri yakaladık"

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, AK Parti'nin göreve geldiğinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 28 olduğunu, bu rakamın şimdi 17'ye düştüğünü belirterek, "Çağdaş ülkelerdeki kriterleri yakaladık. Fransa ve İtalya'da ise öğretmen başına düşen öğrenci sayısı bizden yüksek." dedi.

Yılmaz, "Biz geldiğimizde 688 bin öğrenci birleştirilmiş sınıflarda eğitim alırken biz bunu 165 bin 870'e düşürdük." dedi.

"25 bin öğretmenin ataması Eylül'de"

84 binin üzerinde öğretmen ataması yapıldığını aktaran yılmaz, "Şimdi 25 bin öğretmeni de Eylül ayına kadar eğitim ailemizle buluşturacağız. Yaklaşık 100 bin öğretmen ihtiyacımız var. Bu yıl, 25 bin öğretmen ataması gerçekleştireceğiz." ifadesini kullandı. 

AA
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
aaiaia 9 ay önce

birkaç seneden sonra çocuklara ihl den başka seçene bırakılmayacak. düz liseler itibarsızlaştırması tüm hızla devam ediyo. ne demek imamhatip ortaokullarına sınavla çocuk alınması. diğer okullar yunanlaramı ait.,

Misafir Avatar
Ahmet 9 ay önce

boşver bilgisayarı, hayat pahalılığına karşı maaşımızı koruyun yeter, biz kendimiz alırız bilgisayarı, alıyoruz da.

Misafir Avatar
Memo 9 ay önce

Bilgisaraya gerek yok. Enflasyona ezdirmeyin bizi

Misafir Avatar
Eyvah eyvah 9 ay önce

Hüseyin Çelik dönemi geri geliyor

Misafir Avatar
Gaziantep 9 ay önce

Mayıs haziran Eylül akıllı tahtada ve diğer aylar sadece film izleniyor...Recep İvedik çılgın dersane .izleyeni Allah kahretsin

Misafir Avatar
kemal 9 ay önce

amanha assubayalara müjde deyip kandırdı aman ha gülün gecin oy için konuşuyor.

Misafir Avatar
adem 9 ay önce

valla sayın bakanım, bilgisayara falan ihtiyacımız yok bizim. saygı ve sevgi istiyoruz.bunlar olmadığı müddetçe bilgisayar da akıllı tahta da seminer de, canım öğretmenim, fedakar öğretmenim gibi şeyler de içi boş kalır.

Misafir Avatar
Şef 9 ay önce

Milli egitim bakanlıgı sadece öğretnenlerden mi oluşuyor...