Öğretmenler İLKSAN Hakkında İmza Kampanyası

O dönemden 2012 yılında branşa geçtiğim döneme kadar askerlik yaptığım zaman hariç İLKSAN sandığına toplam 160 ay aidat ödemesi yaptım. 2012 yılında branşa geçmem sebebiyle İLKSAN üyeliğinden ayrılmak ve birikmiş aidatlarımı yasal faiziyle almak için müracaat ettiğimde tarafıma 4042,17 tl ödeme yapıldı. Bu işte bir terslik var diyip maaşımdan en son kesilen 1000' de 2 oranındaki tutar olan 33,93 tl ile toplam ödediğim aidat sayısı olan 160 ı çarptığımda karşıma 5428,8 tl tutarı çıktı. Öyle ya benim maaşımdan ilk göreve başlama yılı olan 1998 yılında da 1000' de 2 oranında kesinti yapılıyordu 2012 yılında da. Yıllarca benim paramı işletip katma değer sağladığını bir tarafa bırakıp sadece kendi paramın değerini ödemeleri durumunda bana ödemeleri gereken tutarın 5428,8 tl olması gerekiyordu. Ama ne kadar ödediler? 4042,17 tl.

Bu durumla ilgili yapabileceklerimiz konusunda hukukçularla yaptığımız görüşmelerde İLKSAN ın mevcut yasalarına göre nu işlemlerin yapıldığını belirtip sonuç alamayacağımızı söylemelerinden sonra şevkimiz kırıldı. 2015 yılına gelene kadar İLKSAN ın hakkımızı gasp eden bu tutumu hep içimizde kaldı. 2015 yılında Konya İdare Mahkemesinin benim örneğimde olduğu gibi üyelikten ayrılıp aidat iadesi alan öğretmenlerle ilgili 120 ay ve fazla aidat ödeyenlerin aidat iadelerinin emeklilikteki gibi hesaplanıp ödenmesi gerektiği ile ilgili kararı bize hakkımızı almak için umut oldu. Bu mahkeme kararını emsal gösterip Kahramanmaraş asliye Hukuk Mahkemesinde açtığımı davayı kazandık ve mahkeme kararı gereğince tarafımıza kasım 2015 te 7948,08 tl daha ödeme yapıldı.

İlksan ın Gaziantep bölge idare mahkemesine yaptığı temyiz başvurusu neticesinde karar bozuldu ve İLKSAN ödemiş olduğu 7948,08 tl yi benden ağustos 2016 tarihinde 9688,21 tl olarak geri istedi. Üstelik bunu taksitlendirebileceklerini ve buna da faiz ekleyeceklerini belirttiler. Düşünebiliyor musunuz hakkını gasp ettikleri üyelerine darbe üzerine darbe.

Benim gibi mağdur olan mahkemeye gidip benim akıbetimi yaşamış ve mahkemeye gitmeyip İLKSAN ın verdiği ciklet parasına razı olan binlerce meslektaşımız var. Şimdi gelelim başlattığımız kampanya ile ilgili ne istiyoruz. Bunları da sebepleriyle maddeleştirerek belirtmekte fayda görüyorum.

1- İLKSAN ın mevcut yasasına göre bir öğretmenin emeklilik hakkı kazanabilmesi için sandığa en az 120 ay aidat ödemesi ve kendi kurumundan emekli olması gerekiyor. Bu durumdaki adaletsizliği ve haksızlığı şöyle bir örnekle açıklamakta fayda var. Sandığa 120 ay aidat ödemiş ve kendi kurumundan emekli olmuş biri emeklilik yardımı alabiliyorken, sandığa benim gibi 160 ay aidat ödeyen fakat kendi kurumundan emekli olmadan sandıktan ayrılan biri emekli yardımı alamayıp cüzi bir miktarla uğurlanıyor. yani buradaki kıstas kendi kurumundan emekli olup olmaması.

Bu madde değiştirilip sandığa en az 120 ay aidat ödeyen ve sandıktan kendi isteğiyle(mevcut yasa şuan için izin vermiyor) yada kurum veya branş değiştirerek ayrılan bir öğretmene emeklilik hesabıyla emekli yardımı yapılmalıdır.

2- Sandığa 120 aydan daha az aidat ödeyen ve sandıktan ayrılan ve ayrılacak üyelere en az, en son ödediği aidat miktarının toplam ödediği aidat sayısıyla çarpılmasıyla bulunan miktar ödenmelidir.

3- Sandığa 60 aydan az aidat ödeyip sandıkla ilişiğini kesen ve aidat iadesi alamayan öğretmenlerimize en son aldığı maaşın 1000' de 2' sinin toplam ödediği aidat sayısıyla çarpımı sonucunda bulunan miktar üyeye ödenmelidir.

4- Sandık üyeliği 2012 öncesi göreve başlayan öğretmenlerimize de isteğe bağlı hale getirilmeli isteyen sandıktan ayrılabilmelidir.

5- 2012 Yılında branş değiştirerek yada herhangi bir tarihte kurum değiştirerek sandıktan ayrılan ve sandığa en az 120 ay aidat ödeyen öğretmenlerimizin hakkı da teslim edilmeli emeklilik hesabıyla bulunacak tutar kendilerine ödenmelidir.

İlksan gerçekten üyelerini düşünen hukuka hakka adalete saygılı bir sandık ise bu maddeleri derhal hayata geçirmelidir. Yoksa üyeleri ve üyelikten ayrılanlar nezdinde her daim şaibeli bir sandık olarak kalacak ve haksızlığa uğrayan üyeler her iki alemde yakalarına yapışacaklardır.

Saygılarımla...

İmza kampanyası: https://www.change.org/p/ilksan-mağdurları

Facebook sayfası: https://www.facebook.com/ilksanmagdurlari/

Mehmet Seyhan ÖZTÜRK
Öğretmen 

Kamuajans.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ilksan 1 yıl önce

bu ilksan hakkımızı gasp ediyor

Misafir Avatar
sınıfçılar 1 yıl önce @ilksan

Zorunlu BES geliyor ...devlet katkısı olmayan ilksanda artık durmanın anlamı yok...

Beğenmedim (3)
Misafir Avatar
magdur 1 yıl önce

ilksana hakkımı helal etmiyorum. siz devam edin kardeşim. ben devam etmek istemiyorum

Misafir Avatar
merve 1 yıl önce

Itirazimiz zorla almasi istege bagli olsun

Misafir Avatar
orhan 1 yıl önce

ne demek 120 ay 1 gün bile olsa iade olsa iade etmelisin ilksan.kafana göre bir yönetmelik çıkarmışsın.alırken bana sormadın 1993-96 arası 36 ay ödedim.bugünkü karşılığı neyse onu ver o zaman.yok neymiş % 50 fazlasını verirmiş.vayy be. Ben 23 sene önce 30 lira ödedim misal şimdi bana 45 lira sadaka parası mı vericek.bir de tehdit ediyor mahkemeye gidersen kaybedersin.senden alacam o parayı ilksan görürsün bak.

Misafir Avatar
Ali 1 yıl önce

İLKSAN üyelerinin maaşının yüzde 2’sinin aidat olarak kesiliyor. Bu, bugünkü rakamla aylık ortalama 50 TL. dir. “1996 yılında üye olmuş birisinin o gün de maaşından yüzde 2 kesiyordu, bugün de. O günden bugüne aidatın değer kazanmamış, mevcut değerini korumuş şeklini; 20 yıl, 240 ay ettiğine göre, bugünkü aidatın toplam aya çarpımıyla buluruz. Son aidat 50 TL ise, 240x50"=12000 TL olarak buluruz. Değer kazanmamış hali budur. O gün de maaşın yüzde 2’si idi. Bugün de yüzde 2’si ödenen aidatların 20 yıl içindeki toplamı, yani ham hali budur. Yani 12000 TL. Ben alan değiştirdiğimde paramı alıp üyelikten çıkıyorum desem, bakıyorum hesaplamaya, 1996 yılı için toplam 80 kuruş veriliyor. Yani aylık yaklaşık6,5 kuruş. Bir yıllık aidatın karşılığında sadece bir ciklet parası veriliyor.

Misafir Avatar
Mustafa 1 yıl önce

İlksan, sandığa üye olanların memnuniyetinden bu kadar emin ise hiç bir korkusu olmaması gerekmez miydi? Niçin toplu sözleşmede alınan hakları mahkemeye taşıyıp iptal ettirdi. Madem ki üyeler çok memnun ve madem ki İLKSAN öğretmenlerin yararına bir çok şey yapıyor, İLKSAN' a üye öğretmenler niçin şikayetçi. Göreve başlarken yasayı biliyormuşuz da öyle başlıyormuşuz. Ne yapalım yani? Sınıf öğretmeni olacaktım ama ilksan zorunlu üyelik ve kesinti yapıyor vazgeçiyorum mu diyecektik?

Misafir Avatar
mehmet hoca 1 yıl önce

Allah, ilksanı, ilksana destek vereni, yönetimini, ilksanın ihtiyari olmasını hazmedemeyip mahkemeye vereni kahru perişan eylesin. 150 aydır zorla maaşımdan aidat kesiliyor

Misafir Avatar
sınıfçı 1 yıl önce @mehmet hoca

aminnn...

Beğenmedim (3)
Misafir Avatar
Mehmet 1 yıl önce

Değerli meslektaşlarım imza kampanyasının linki aktif değil. o linki kopyalayarak adres satırına yapıştırarak imza kampanyasına katılabilirsiniz.
https://www.change.org/p/ilksan-mağdurları