Öğretmenler İLKSAN Hakkında İmza Kampanyası

O dönemden 2012 yılında branşa geçtiğim döneme kadar askerlik yaptığım zaman hariç İLKSAN sandığına toplam 160 ay aidat ödemesi yaptım. 2012 yılında branşa geçmem sebebiyle İLKSAN üyeliğinden ayrılmak ve birikmiş aidatlarımı yasal faiziyle almak için müracaat ettiğimde tarafıma 4042,17 tl ödeme yapıldı. Bu işte bir terslik var diyip maaşımdan en son kesilen 1000' de 2 oranındaki tutar olan 33,93 tl ile toplam ödediğim aidat sayısı olan 160 ı çarptığımda karşıma 5428,8 tl tutarı çıktı. Öyle ya benim maaşımdan ilk göreve başlama yılı olan 1998 yılında da 1000' de 2 oranında kesinti yapılıyordu 2012 yılında da. Yıllarca benim paramı işletip katma değer sağladığını bir tarafa bırakıp sadece kendi paramın değerini ödemeleri durumunda bana ödemeleri gereken tutarın 5428,8 tl olması gerekiyordu. Ama ne kadar ödediler? 4042,17 tl.

Bu durumla ilgili yapabileceklerimiz konusunda hukukçularla yaptığımız görüşmelerde İLKSAN ın mevcut yasalarına göre nu işlemlerin yapıldığını belirtip sonuç alamayacağımızı söylemelerinden sonra şevkimiz kırıldı. 2015 yılına gelene kadar İLKSAN ın hakkımızı gasp eden bu tutumu hep içimizde kaldı. 2015 yılında Konya İdare Mahkemesinin benim örneğimde olduğu gibi üyelikten ayrılıp aidat iadesi alan öğretmenlerle ilgili 120 ay ve fazla aidat ödeyenlerin aidat iadelerinin emeklilikteki gibi hesaplanıp ödenmesi gerektiği ile ilgili kararı bize hakkımızı almak için umut oldu. Bu mahkeme kararını emsal gösterip Kahramanmaraş asliye Hukuk Mahkemesinde açtığımı davayı kazandık ve mahkeme kararı gereğince tarafımıza kasım 2015 te 7948,08 tl daha ödeme yapıldı.

İlksan ın Gaziantep bölge idare mahkemesine yaptığı temyiz başvurusu neticesinde karar bozuldu ve İLKSAN ödemiş olduğu 7948,08 tl yi benden ağustos 2016 tarihinde 9688,21 tl olarak geri istedi. Üstelik bunu taksitlendirebileceklerini ve buna da faiz ekleyeceklerini belirttiler. Düşünebiliyor musunuz hakkını gasp ettikleri üyelerine darbe üzerine darbe.

Benim gibi mağdur olan mahkemeye gidip benim akıbetimi yaşamış ve mahkemeye gitmeyip İLKSAN ın verdiği ciklet parasına razı olan binlerce meslektaşımız var. Şimdi gelelim başlattığımız kampanya ile ilgili ne istiyoruz. Bunları da sebepleriyle maddeleştirerek belirtmekte fayda görüyorum.

1- İLKSAN ın mevcut yasasına göre bir öğretmenin emeklilik hakkı kazanabilmesi için sandığa en az 120 ay aidat ödemesi ve kendi kurumundan emekli olması gerekiyor. Bu durumdaki adaletsizliği ve haksızlığı şöyle bir örnekle açıklamakta fayda var. Sandığa 120 ay aidat ödemiş ve kendi kurumundan emekli olmuş biri emeklilik yardımı alabiliyorken, sandığa benim gibi 160 ay aidat ödeyen fakat kendi kurumundan emekli olmadan sandıktan ayrılan biri emekli yardımı alamayıp cüzi bir miktarla uğurlanıyor. yani buradaki kıstas kendi kurumundan emekli olup olmaması.

Bu madde değiştirilip sandığa en az 120 ay aidat ödeyen ve sandıktan kendi isteğiyle(mevcut yasa şuan için izin vermiyor) yada kurum veya branş değiştirerek ayrılan bir öğretmene emeklilik hesabıyla emekli yardımı yapılmalıdır.

2- Sandığa 120 aydan daha az aidat ödeyen ve sandıktan ayrılan ve ayrılacak üyelere en az, en son ödediği aidat miktarının toplam ödediği aidat sayısıyla çarpılmasıyla bulunan miktar ödenmelidir.

3- Sandığa 60 aydan az aidat ödeyip sandıkla ilişiğini kesen ve aidat iadesi alamayan öğretmenlerimize en son aldığı maaşın 1000' de 2' sinin toplam ödediği aidat sayısıyla çarpımı sonucunda bulunan miktar üyeye ödenmelidir.

4- Sandık üyeliği 2012 öncesi göreve başlayan öğretmenlerimize de isteğe bağlı hale getirilmeli isteyen sandıktan ayrılabilmelidir.

5- 2012 Yılında branş değiştirerek yada herhangi bir tarihte kurum değiştirerek sandıktan ayrılan ve sandığa en az 120 ay aidat ödeyen öğretmenlerimizin hakkı da teslim edilmeli emeklilik hesabıyla bulunacak tutar kendilerine ödenmelidir.

İlksan gerçekten üyelerini düşünen hukuka hakka adalete saygılı bir sandık ise bu maddeleri derhal hayata geçirmelidir. Yoksa üyeleri ve üyelikten ayrılanlar nezdinde her daim şaibeli bir sandık olarak kalacak ve haksızlığa uğrayan üyeler her iki alemde yakalarına yapışacaklardır.

Saygılarımla...

İmza kampanyası: https://www.change.org/p/ilksan-mağdurları

Facebook sayfası: https://www.facebook.com/ilksanmagdurlari/

Mehmet Seyhan ÖZTÜRK
Öğretmen 

Kamuajans.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Rüstem 10 ay önce

İlksan emin ellerde kimse benim sandığımız kapatamaz. Türk Eğitim Sen in yönettiği yerde hırsızlık yolsuzluk olmaz. Bunlar paralı troller İlksan İn aralarına çökmek isteyen çakalların adamları. Sandığına sahip çık öğretmenim.

Misafir Avatar
malcolmx 1 yıl önce

https://www.change.org/p/ilksan-mağdurları

bu linkten kampanyayı imzalayabilirsiniz

Misafir Avatar
İŞTE GERÇEKLER 2 yıl önce

İLKSAN ÖĞRETMENE YARDIMDA REKOR KIRDI Milli Eğitim Bakanlığı İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal yardım Sandığı (İLKSAN) tarafından üyelerine ödenen Sosyal Yardımlarda, 2015 yılında rekor kırılarak 8928 İLKSAN üyesine 100 Milyonun üzerinde karşılıksız sosyal yardım yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal yardım Sandığı (İLKSAN) tarafından üyelerine ödenen Sosyal Yardımlarda, 2015 yılında rekor kırılarak 8928 İLKSAN üyesine 100 Milyonun üzerinde karşılıksız sosyal yardım yapıldı. İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer YILMAZ, 2015 yılında emekli olan 4.492 İLKSAN üyesi eğitim çalışanına 93.986.827,17.-TL Emekli İkramiye Ödemesi, Maluliyete uğrayan 33 Üyeye 491.945,61-TL Maluliyet Yardımı, Görevdeyken hayatını kaybeden 195 Üyenin varislerine 3.348.172,42.-TL Ölüm Yardımı, Evlenen 4.206 Üyeye 2.259.725,00.-TL Evlenme Yardımı ve Doğal Afete maruz kalan 2 üyeye ise 1.445,12.-TL Doğal Afet Yardımı yapılmak sureti ile toplamda 100.088.113,32 TL sosyal yardım yapı

Misafir Avatar
zorla üyeliği kabul etmiyoruz! 2 yıl önce @İŞTE GERÇEKLER

ilksan sizden öncede öğretmenlere 1943 yılından beri yasalarla belirlenen prosedürde emekli yardımı, ikraz vb. yapmaktadır...kaldı ki 1943 ten bu yana ülke nüfusumuzun artmasına paralel olarak sınıf öğretmenleri sayısı da her geçen gün artmıştır! Doğal olarak ilksanın ödemeleri,yardımları vb. de artmıştır!...doğal olmayan hala 1943 yılının kanunlarına saklanıp toplu sözleşmede verilen ''ilksan tüm üyelere ihtiyaridir'' hükmünü mahkemeye taşıyıp danıştayın bu hükmün uygulanmasına ''DUR'' demesidir...madem bu kadar iddialısınız, bu kadar yardım? yapmızsınız ''NİÇİN KORKUYORSUNUZ?'' üye sayısının çok düşmesi gibi endişeleriniz olduğu aşikar! geçin bunları beni zorla üye tutamazsın...üye kalmak isteyen sizin yardımlarınızdan yararlanmak isteyenler kalabilir...istifa edeni, ayrılmak isteyeni de zorla tutamazsınız...paramı hangi BES te ya da nerede tasarruf yapacağımızı sizden öğrenecek değiliz..kaldı ki sene 1943 ler değil ...ayrıca 1 ocak 2017 devlet katkılı zorunlu BES geliyor....

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
hakkımız olanı istiyoruz... 2 yıl önce

sendikalardan sesimizi duyan yok galiba...bu zulümü mahkeme sonuçlanana kadar çekecek miyiz?karar ne zaman açıklanır...açıklansa bile gerçekliği ne kadar doğru olacak...öğretmenlerin lehinde bir karar çıkmayabilirde! Bu işi dallandırıp budaklandıracağınıza direk hükümetten, meclisten bir khk çıkarsanız...bence bu kadar kolay bir çözüm varken niçin bekliyoruz?ayrıca erken ayrılanlar için de bir düzenlemeye gidilmeli paralarımız ilksan tarafından çar çur edilmemeli...

Misafir Avatar
ben yıl yıl hesapladım 2 yıl önce

sevgili sınıf öğretmenleri, önünüzde bilgiyar (internet )varsa ''yalancının mumunu birlikte söndürelim.'' var mısınız?Arama motoruna ''İLKSAN'' yazıp sitesine giriş yapın, üye bilgi sistemi tıklayın,sonra da aidatlara girin...bu sırada başka bir sayfada yıllara göre ''gr ya da çeyrek altın fiyatlarını bulun '' göreve başladığınız yıl mesela 2002 mi ...ocak 2002 -ocak 2003 çeyrek fiyatını toplayıp ikiye bölün o senenin ortalama çeyrek fiyatını bulun(hak yemeyip her senenin ortalamasını aldım) sonra her sene ödediğiniz aidatlar kaç çeyrek yapıyor bulun,not edin...en sonda toplayın..ben topladım 46,855 çeyrek altın yaptı...bugünkü değeri yaklaşık 9605(bu da ana para hani yasal faizler?)lira eder!ilksana ödediğim toplam aidat 3984,29 lira bugün ayrılabilsem..ilksan 1,5 katı ne yapar 5976,435 lira ödeyecek...sen benden bu kadar (çeyrek-gr altın ederinde) NAKİT al , öderken yaklaşık 3650 lira eksik ver!inanmayan alsın kalemi,hesap makinesini yıl yıl hesaplasın ...

Misafir Avatar
sınıf öğrt 2 yıl önce

ilksan sorunu sendikaların kavgası değildir! bazı arkadaşlar o sendika yönetimi alamadı vb. savunmalar yapıyor...binlerce sendikasız öğretmen var ...ben de ilksanda zorla üyeliğin kabul edilemeyeceğini toplu sözleşme kararlarının acilen uygulanması gerektiği kanaatindeyim.bunun için mahkemelerde çıkacak sonucu beklemek yerine -ki zaten 1 yıldır mahkemelerde bu sorun,nasıl karar çıkacağı da muamma- ilksanla ilgili bir khk ile bu sorun çözülmelidir, ayrıca ilksandan erken ayrılanları mağdur etmeyecek bir düzenleme de yapılmalı ayrılacaklar ödedikleri aidatın en az 3-4 katını almalılar...hiç kimse ilksana üye olurken sözleşme imzalamadı...erken ayrılırsam zarar ederim diye

Misafir Avatar
El İnsaf 2 yıl önce

zorla güzellik olmuyor...bizler zorla her ay 50 lira ödüyoruz...paramın tasarrufu size mi kaldı?ilksan seçimleri gelirken arayıp sorarlar, öğretmenler odasında temsilci adaylarını fotolarını asarlar...başka zaman hiçbir ilksancının arayıp sorduğuna şahit olmadım! 1 ocak 2017'de devlet destekli (en az %25 biliyorum) zorunlu bes başlıyor ...her ay 100 lira ödeyip emekli olmak istiyorum (ismi zorunlu bes ondan bile ayrılmak serbest) peki ilksana ayda 50 lira öderken zorunlu bes'e nasıl 100 lira ödeyeyim!!!El insaff ...çok mu zenginiz...

Misafir Avatar
Ogretmen 2 yıl önce

40 yillik ogretmenim birikimim 5180 tl emekli oldugumda 26 bin alacagim ilksanin arkasindayiz.Bildik bilmedik konusmayin

Misafir Avatar
kayyum 2 yıl önce @Ogretmen

hoca senin matematik şaşmış...40 yıl önceki aidatın o yıl en az 2 ya da 3 çeyrek ya da çok daha fazlasını alıyordu...bugünse bisküvi bile almıyor...40 yılki aidatının yıl yıl altın karşılığını bi hesapla derim...bakalım kaç altın ediyor..sonrada bugünkü değerini hesapla!

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
kayyum 2 yıl önce @Ogretmen

milleti yanlış hesaplarla kandırmayın! kaldı ki sen paranı ilksan da değerlendiriyorsun(sana göre çookk kazandırıyor) diye başka yerlerde çokk daha fazlasını kazandırmayacak diye bir durum mu var?özel besler var, zorunlu besler var...hadi ordan!

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
altın karşılığına bakalım 2 yıl önce @Ogretmen

...ben 15 yıllık öğretmenim 3500 lira ödemişim..sen 40 yılda 5180 lira ödemişsin... benim maaşımdan her ay 50 lira kesiliyor...1 yılda 600 lira yapar..hiç artmasa ödediğim aidatlar sabit bile kalsa 40 yıla var 25 yıl daha, 600 lira ile 25 yılıda çarparsak ki...15000 lira eder...3500 de ödemişim toplayalım ...18500 lira eder...daha kolayı her yıl ödediğim aidatın çeyrek altın karşılığını , toplam kaç çeyrek ediyor faizi vb. bakalım ne kadar karlıyız?mesela bugün çeyrek 205 lira, bnm 1yıllık aidatımın karşılığı yaklaşık 3 çeyrek eder... 40 yılda ise 120 çeyrek altın eder...bugün 120 çeyrek ne yapar (200 liradan say ) 24000 lira....hesap ortada...hocam senin anlayamadığın 40 yıl önceki aidatın yılda 3-4 çeyrek alırken ;ilksan sitesindeki bugünkü değeri kuruş bile etmiyor ...sen aidatının o günkü değerine,alım gücüne bakmalısın...

Beğenmedim (0)