Öğretmenler 'Bildikleri İşi' Yapmalıdır
Kamuajans.com - Bilindiği gibi bir meslek alanında uzman kişi yetiştirmek hem zaman hem de maliyet demektir. Gelişmiş müreffeh toplumlar arasında yerimizi almak istiyorsak, herkesin bildiği işi yapması gerekir. Kim hangi alanda yetişmişse elbette o alanda verimli çalışabilir, başarılı olabilir.  

Öğretmenlerin haklı beklentisi ‘diplomaya dayalı alan değişikliği’ mağduriyeti derhal giderilmelidir. 2014 yılından sonra uygulanmasından vazgeçilen alan değişikliği uygulamasının öğretmen açığının giderilmesi ve norm fazlası öğretmen sayılarının da azalmasına sebep olacaktır.  

Bilinmelidir ki, alanı dışında çalışan eğitimciler, moral ve motivasyon açısından ciddi güçlükler yaşamaktadırlar. Verimli olma potansiyelleri atıl bir halde beklemektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 60. Maddesinde;

“(1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.              

(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.              

(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.” denilmektedir.              

Bakanlık, bu konuda somut bir adım atmalı; bir planlama dahilinde alan değişikliği takvimini hazırlayarak yeni öğretim-öğretim yılı başlamadan evvel alan değişikliğinden faydalanacak öğretmenlerimizin görev yerleri belli olacak şekilde alan değişikliğini gerçekleştirmelidir. Öğretmenlerimizin daha verimli çalışabilmeleri için Bakanlık kendi personelinin bu durumuna duyarsız kalmamalı, konu hakkında adım atmalıdır.

Tekin KORKU
Eğitim Bir Sen
Ankara 4 Nolu Şube Başkanı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ahmet 1 yıl önce

Yasal mevzuat herkese eşit ve adil bir şekilde uygulanmalı, kimsenin keyfiyetine bırakılmamalıdır. Bu sendikalar ne işe yarar güzel ülkemde; Milli Eğitim Bakanlığı da, kraldan fazla kralcı olan idarecilerin insafına bırakmamalı çalışanlarını, öğretmenine kendini değerli hissettirmeli... Hissettirmeli ki, o öğretmenleri de canlarını dişlerine takarak "mutlu" bir şekilde çalışsınlar. Bunları yapmak çok mu zor ? Zaten sendika başkanlarımızın müspet twitlerinden sonraki süreçte, var olan samimiyetimizi kaybettik. Hiç olmazsa inancımızı da kaybettirmeyin...

Misafir Avatar
Öğretmen 1 yıl önce

Teşekkürler sayın Başkan...eğitim camiasının dertlerini dile getirdiğiniz için...

Misafir Avatar
Selahattin 1 yıl önce

Alan deģişiliģi artik ihtiyaç varsa iller arasi da yaplabilmeli aksi halde alan deģişikliği boşuna yapılacak br çoka alanda yine il bazında fazlalik ve eksik oluşacak

Misafir Avatar
cumali 1 yıl önce

sendika samimi ve yaptırımı olsa bu işi çözer.Ama sendikanın etkisi de yetkisi de yok .Meb sendikayı takmıyor.Bunlar üyelerini kaçırmamak ve yaklaşan seçimlerde oyları düşünerek ara gazı almak için sönük görüşler bildiriyorlar.ali yalçın kaç defa denedi ama diplomaya yönelik alan değişikliğini beceremedi Meb e yaptıramadı.Sayın etkisiz başkanım

Misafir Avatar
Sinifci 1 yıl önce

Bence klavuza gerek yok. Dilekçe ile başvuru yapılabilir. Uygun görülenler alan değiştirilir. Böylece bakanlık önünü görmüş olur.

Misafir Avatar
Halil 1 yıl önce

Teşekkürler tekin koru

Misafir Avatar
Ads 1 yıl önce

Onu bilmem de .bakanlık bıldıgını yapıyor. ...

Misafir Avatar
mahmut 1 yıl önce

eğitimde reformlar yapılmalı kağıt kalem olmamalı
her şey elektronik ortama aktarılabilir her memur için tutulan özlük dosyasına gerek yok memurun özlük dosyası olmasına gerek yok