Öğretmenler Aynı Zamanda Başka İş de Yapabilir Mi ?

Hukuk Fakültesi mezunu olup avukatlık ruhsatnamesine de sahip olan öğretmenlerden bazıları, Öğretmenlik mesleğini yaparken aynı zamanda Avukatlık mesleğini de yürütebiliyor.

Yasal dayanak

1136 sayılı Avukatlık Kanununun;

**11 inci maddesinde, Avukatlık mesleği ile birleşemeyecek işler sayılmış ve “Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya mesleğin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan her türlü iş avukatlıkla birleşemez.” denilmiştir.

**12 nci maddesinde, Avukatlık ile birleşebilecek işler sayılmış ve bu işler arasında Öğretmenlik mesleğine yer verilmemiştir.

**Geçici 20 nci maddesinde; “10.5.2001 tarihinden önce ilköğretim veya orta öğretimde öğretmenlik görevi ile avukatlık mesleğini birlikte yapanlar ve aynı durumda olup avukatlık stajını yapmakta olanlar hakkında 11 inci madde hükmü uygulanmaz.” hükmüne yer verilmiştir.

Öğretmenlik ve Avukatlık mesleğinin birlikte yapılması

Avukatlık Kanununun 11 ve 12 nci maddelerinde yer alan hükümlere göre, Öğretmenlik ve Avukatlık meslekleri birlikte yapılmaz.

Ancak, Kanunun geçici 20 nci maddesinde yer alan hüküm çerçevesinde bazı öğretmenlerin aynı zamanda avukatlık mesleğini yapması mümkün olabilmektedir.

Bu itibarla;

-10 Mayıs 2001 tarihinden önce, ilköğretim veya orta öğretimde Öğretmenlik görevi ile birlikte Avukatlık mesleğini de yapmış olanlar her iki mesleği birlikte yapabilir.

-10 Mayıs 2001 tarihinden önce ilköğretim veya orta öğretimde Öğretmenlik görevi yapanlardan, o tarihten önce Avukatlık stajına başlamış olanlar her iki mesleği birlikte yapabilir.

-10 Mayıs 2011 tarihinden sonra öğretmenlik mesleğine girenler ile bu tarihten önce öğretmenlik mesleğine girmiş olmakla birlikte bu tarih itibariyle avukatlık stajına başlamamış veya tamamlamamış olanlar ise her iki mesleği birlikte yapamaz.


Memurunyeri.com 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
kötü öğretmen 2 yıl önce

öğretmen, öğretmenlik harici her işi yapabilir. Eğer bir kursta ders verirsen müfettişler seni toza dumana katarlar. ama tüccarlık yaparsan, galericilik yaparsan, nakliyecilik yaparsan, ticari taksi çalıştırısan müfettişler senle kanka bile olurlar. Bizim okulda bir öğretmen internetsitesi yapıyor ve para basıyor. ama ne tuhaftır milli eğitimden herkes onla poz veriyor ne olur haberimizi yap diye. haber46 adındaki internet sitesi bizim okuldaki bir öğretmenin. ve nasıl para kazandığını tüm milli eğitim biliyor.ama tık yok. ben 3 yıl önce bir dersanee az derse girdim diye bana ceza vermişlerdi. demekki öğretmen öğretmenlik yapmamalıymış diğer herşey serbest.