Öğretmenin TBMM'ye Yazdığı Mektup 81 İle Gönderildi

Üsküdar Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmeni olarak görev yapan Muhammet Türkmen, TBMM Dilekçe Komisyonu'na kamu kurumlarında ve özellikle okullarda alınabilecek tasarruf tedbirleri ile ilgili önerilerde bulunduğu bir dilekçe yazdı.

Türkmen'in dilekçesini inceleyen TBMM Dilekçe Komisyonu, bunu Milli Eğitim Bakanlığı'na göndererek, yapılacak olan çalışmalarda önerilerin değerlendirilebileceğini belirtti. Bakanlık da, dilekçeyi bir üst yazı ile 81 il Valiliği ve oradan tüm okullara göndererek, söz konusu dilekçede belirtilen, kamu kurumlarında özellikle okullarda uygulanması gereken tasarruf tedbirlerini ilişkin önerilerin valiliklerce değerlendirilmesini istedi.

İmam Hatip öğretmeni Muhammet Türkmen, TBMM Dilekçe Komisyonu'na yazdığı ve orada dikkate alınarak 81 il Valiliğine gönderilen dilekçesinde, tüm okullarda, devlet dairelerinde, üniversitelerde, kısacası tüm devlet kurumlarında büyük bir enerji israfı olduğu, bu israfın önlenmesi ile devletin en az yüzde 30 doğalgaz, elektrik ve kömürden tasarruf yapacağını ve milyarlarca doların yurt dışına gitmeyeceğini belirtti.

ÖĞRETMENİN TASARRUF ÖNERİLERİ

Öğretmen Türkmen dilekçesinde tasarruf önerilerini sıralarken, okulların saat 15.30'da kapandığını ancak doğalgazın yanmaya devam ettiğini belirterek, "Halbuki en az iki saat belki daha önce doğalgaz söndürülebilir. Okulun sıcaklığı o iki saat için yeterli olur. Havanın sıcaklığına göre bazen birkaç saatlik doğalgazın yanması okulu ısıtabilir. Buna rağmen doğalgaz yanmaya devam ediyor. İhtiyaç olmadığı zamanlarda dahi sınıfın tüm lambaları yanıyor. Maalesef bazı öğretmen arkadaşlarımız dahi buna dikkat etmiyor. Halbuki sınıf aydınlıksa elektrik yakmaya gerek yok. Yahut duruma göre birkaç lamba yakılabilir.

Okul çıkışlarında sınıfların lambaları açık bırakılıyor. Bazen cumartesi-pazar dahi lambası yanan okullar görüyoruz. Buna idareciler dikkat etmeli"dedi. Okullardaki ısrafların benzerinin üniversitelerde de devam ettiğini dilekçesinde belirten Türkmen, "Hükümet kaynaklarındaki ve diğer devlet dairelerine girdiğimizde israfları hemen görebiliyoruz. Odalardaki tüm lambalar gerekli gereksiz yanıyor. Mesai 17.00'de bitiyorsa o saatte bile kaloriferler yanmaya devam ediyor. Halbuki duruma göre iki veya üç saat, belki daha önce kaloriferler söndürülmeli. Havanın durumuna göre belki birkaç saatlik kaloriferlerin yanması o günü kurtarabilir. Bunlara dikkat edilmiyor. Kısacası, devlet dairelerinde israf had safhada. Tasarruf genelgesi yayınlayıp ciddi takip yapılırsa tahmin edilemeyecek kadar tasarruf sağlanır. Milyonlarca dolar paramız yurtdışına gitmez, ülkemizde kalır" dedi.


Ferit ASLAN
Hürriyet

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
idareci 1 yıl önce

yazının orjinali geldi okullara.yazım yanlışı, noktalama hataları ve devrik cümlelerle dolu. ilkokul 3.sınıf seviyesinde bir yazı.ibret olsun diye göndermiş bana kalsa bunu bakanlık okullara.

Misafir Avatar
müsteşar 1 yıl önce

Aynı yazıyı umarım öğretmen arkadaşımız TBBM deki israflar için de yazar.

Misafir Avatar
şerafettin 1 yıl önce

Tasarrufa mutlaka uyulmalı,ancak arkadaşımızın bilmedikleri var.öğrenci dağılınca hizmetliler temizlik yaparlar.nöbetci hizmetliler akşam yada gece temizlik yaparlar.Hafta sonları kurslar var.çocuklar üşüyüp hasta olursa kabahatli yöneticiler olur.

Misafir Avatar
Adem 1 yıl önce

Yahu ben kalorifer yakmadım o kar tatilinde ve okulu açtım.sonra hasta oldum.muhammed hocama komşu bir okuldayim bu arada
.benim işimi memur da yapmaz hem.hatta o gün memura da gelmedi.idareci yatar memur yaparmış.gel de iki ay katlan bu işe..Bay öğretmen

Misafir Avatar
milli 1 yıl önce

Tasarruf ve israfın önlenmesi bütün kamu kuruluşların da TSK da olmalı...Askerken bizi kışla içindeki bir depoya götürdüler.Poşetleri açılmamış bir depo kamuflaş ve bot.Kimi sağlam kimi havasızlıktan kokmuş.Hepsini bir kamyona yükleyip çıkardık.Bir büyük çukura doldurup üzerini kapattık...

Misafir Avatar
öğrt. 1 yıl önce

Arkadaş yeni galiba,abilerine baksın bir.birde okullar nasıl işliyor içine girip biraz emek versin.sorumsuz öğretmen yoktur.bunu da böyle bilsin.

Misafir Avatar
akel 1 yıl önce

ya hocam başka bir şey bulamadın mı...git diğer kamu kuruluşlarındaki duruma bir bak...servis -yemek- kreş- hizmetli-vb...ayrıca dediğin açma -kapama daha çok enerji kaybı...güler misin-ağlar mısın...bakanlar için de bir tasarruf tedbiri öneriniz var mı....

Misafir Avatar
Sem 1 yıl önce

Bence bu öğretmen isguzarlik yapmış. Doğu şartlarında okul çıkış saatinden sonra o dgoal gaz kapnirsa sabaha geçmiş olan donmus sular sayesinde artık okul tatil olur ayrıca sayın öğretmenimiz bu tasarruf tedbirlerini önce kendileri uygulasin asla bitirilmeyen bi sürü yardimci kaynak lüzumsuz projeler daha sayamadigim bir sütü harcamalar