Öğretmene Rotasyon Uygulanacak Ama..

BİR  BEN  YAPTIM OLDU  ANLAYIŞI  DAHA   MI YOLDA

 

Bir “ Ben yaptım oldu.”  anlayışı daha hayata  girme yolunda...

 

Türkiye'de ben yaptımlar  nedense bitmiyor... Öğretmen dağılımındaki  düzeni sağlamak, öğretmensiz okul bırakmamak amacı ile tayin ve nakillerde rotasyon usulü  geçmişte  denenmiş, kabul edilmiş fakat bu uygulama başarıyla uygulanamamıştı.Rotasyonla doğuya gönderilen öğretmenlerin büyük çoğunluğunun ya istifa ettiği  yada  bir  şekilde  batıya  tayin istediği  görülmüştür.

 

Özellikle   2006  ve  2010  yılları  arasında  sözleşmeli  öğretmenlik  uygulanmasına  gidilmiş , bu uygulama  ile  öğretmenler  bulundukları  yerde  istihdam  edilmeye zorlanmış yapılan  bu  uygulamada  ne  yazık ki  hüsranla sonuçlanmış,eğitim  çalışanlarımız  sorun  üzerine  sorunlar yaşamışlardı. Bu uygulama  sonucunda çakılı  kalanların  halen sorunları  devam  etmektedir.

 

 

Gerek rotasyon, gerekse diğer uygulamalar   amacına ulaşacak şekilde uygulanabilmesi için önce doğuda ve mahrumiyet bölgesi sayılan yerlerde,eğitim çalışanlarının daha rahat çalışabilmesi için şartların,imkanların geliştirilmesi gerekir.Buralarda görev alacak öğretmenlere mahrumiyet ödeneği veya kıdem tazminatı ödenmesi söylentiden  çıkarılıp  yasal  hale  getirilerek  çalışma durumu  cazip hale getirilmelidir.

 

Milli eğitim dairelerinde öğretmenlerin tayin, nakil ve terfi işlerinin en adaletli biçimde;takibe gerek kalmadan süratle yapılması sağlanmalıdır.

 

Milli Eğitim'e gelen bakanlar; öğretmenlerin Milli Eğitim'in temel taşı olduğunu her fırsatta söylemiştir ve söylemektedirler. Ama bu temel taşın, sorunlardan kurtarılıp sağlam bir yapıya    kavuşturulması konusunda müspet bir icraatları da görülmemiştir.Öğretmenler sayısal  veri  şeklinde değerlendirilmiştir.. Şu kadar kişiyi  şuraya  gönderirsem, şunu  şuraya  yerleştirirsem  mantığı  halen  sürmektedir. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalar ise  çalışanların huzurunu kaçırmaktan öteye  geçmemektedir.Bir gün rotasyon, bir gün performansa dayalı ücret, bir gün memurların vasıfsız çalışan olarak kabul edilmesi ve iş güvencelerinin kaldırılması gibi önerilerle eğitim çalışanlarını  huzursuz  etmeye kimsenin  hakkı  yoktur. Bir  yerde  verim alınmak  isteniyorsa  öncelikle  o yerin  imkan  ve şartları  standartların  üstüne  çıkarılmalı ondan  sonra  çalışandan  verim beklenmelidir.Tüm bunlar; çalışanların özlük hakları ile maddi-manevi  haklarının yaşanabilir düzeye çıkartılması, koşulların daha sosyalleşmesiyle  olabilir.

EĞİTİM-SÖZ-SEN

Basın Yayın Kurulu

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
EĞİTİMCİ 2 yıl önce

batı illerindeki mecburi hizmet bölgelerini kaldırın. doğudaki öğretmen açığı diye bir şey kalmaz. aynı zamanda türkiye geneli eğitimin kalitesi artar.

Misafir Avatar
bu saltanat valilerde yok 2 yıl önce

30yıldır aynı okulda evinin dibinde çalışanla doğuda köylerde çalışanların bir farkı olması gerekir

Misafir Avatar
ahmet faruk 2 yıl önce

yollayın yollayın daha yeni geldim doğudan :)

Misafir Avatar
ÖĞRETMEN 2 yıl önce

öğretmene rotasyon hemen uygulanmalıdır.
17 müdürle aynı okulda çalışmış öğretmenler var, okulun duvarları bile aynı öğretmeni görmekten bıkar.

Misafir Avatar
Çözüm önerisi 2 yıl önce

esas hükümet bu işi tatlılıkla ve güzellikle çözebilir,batıda 1800-2500 lira maaş ortalamasıyla çalışan öğretmenlere aldıkları paranın ve ek dersin 2 katını teklif edebilir,3 sene şartı getirir -yerleri saklı kalmak şartıyla doğu görevi yapmamışlar ise bu yöntemle doğu görevini yerine getirebilirler- daha önce doğu görevi yapmış olan öğretmenlerde aynı şartlar çerçevesinde doğuda tekrar görev alabilirler buna sendikalar ve hükümet itiraz etmez

Misafir Avatar
Vehbi KOÇ 2 yıl önce

sayın koçun yazıları zamanında hiç okunmamış galiba.ben lisede okurken bir yazısını okudum.
gazeteci soruyor bu kadar başarıyı nasıl sağlıyorsunuz?
cevap- işe eleman aldığım zaman önce sohbet ederim ,ne sorunu olduğunu öğrenir ve sorunu çözerim ve sonra işine başlatırım.çünkü kafası düşüncelerle dolu eleman asla verimli çalışamaz.

Misafir Avatar
Aha Aha Aha 2 yıl önce

20.000 idarecinin rotasyonunu yapamayan bakanlık 700.000 kişininkini nasıl yapacak merak ediyorum.

Misafir Avatar
çetin 2 yıl önce

zorunlu hizmet tıkır tıkır işlerken siyasi nedenlerle muafiyet getiriliyor, işleyen sistem felç ediliyor sonra yeni sistem aranıyor. atanamayan 300 bin öğretmene desen ki 10 yıl doğuda çalış sonra istediğin ile şartsız şurtsuz git bak bakalım doğuda açık kalır mı.