Öğretmene Performans Sistemi Nasıl Olmalı ?

Öğretmenlik uzmanlık mesleği. Yer yer öğrenciler üzerinde yerine göre velilerden daha fazla etkiye sahipler. Böylesine nitelikli insanlara rağmen eğitimin kalitesi neden istenen yerde değil?

En önemli soru bu? Stephen R. Covey, 8. Alışkanlık Bütünlüğe Doğru adlı eserinde kurumlarda verimliliği artırabilmek için başarı kriterleri belirlenmeli ve başarı ölçülmeli, der.

Ölçmezseniz, başarının artıp artmadığını bilemezsiniz. Pingpong oynarken'sayıları saymazsanız kimin ne derecede iyi oynadığı anlaşılmaz.

Sayılar sayılmaya başlâyınca oyun ciddiyet kazanır.

Milli Eğitim Bakanlığı bugüne kadar öğretmenin verimliliğini ölçmedi," okulda başarıyı artırıp artırmadığına bakmadı.

İyi bir performans sergileyene de günü kurtarana da aynı maaşı ve aynı ücreti ödedi.

Karneyi hep öğrenciye verdik. Dersine iyi hazırlanan, iyi anlatan, öğrenci ile ilgilenen, veli ziyareti yapan, arkadaşları ile verimli diyaloglar kuran öğretmen ödüllendirilmeyince, bunları yapmayan meslektaşımız, ne oldu vatan mı kurtardın diye zaman zaman alay etti.

Bakanlık öğretmen performansını ölçmeye karar verdi, çok da iyi etti.

Öğretmenlerimizin başarısı, verimlilik kriterleri belirlenerek ölçülmeli, öğrencilerimizin başarısını artıranlar ödüllendirilmen. Artıramayanlara kurs ve seminerler verilerek rehberlik edilmeli.

Verimlilik kriterleri iyi belirlenmeli.

Bir eğitimci olarak şu kriterleri önemsiyorum:

Öğretmenin branşına hâkimiyeti
Ders anlatmadaki başarısı (Dersi sevdirme, öğrenciyi motive edebilme, katılımcı ders işleme, konuları uygulamalı öğretme)
Düzenlediği organizasyonlar; katıldığı kurs ve seminerler
Çıkardığı ve katkıda bulunduğu dergi, gazete, yazdığı kitap, vb
Yaptığı ve uyguladığı projeler. (Avrupa Birliği fonları, kalkınma ajansları vb.)
Katıldığı ilçe, il ve ülkelerarası yarışmalar (bilgi, proje, spor vb.) aldığı dereceler.
Öğrenci takibi ve öğrencilerle ilgilenme becerisi
Öğrencilerinin katıldığı yarışmalar ve aldıkları ödüller
Derse devamı
Öğrenci memnuniyeti
Veli ziyaretleri
Veli memnuniyeti
Okul idaresi ve meslektaşları ile iletişim beceri ve başarısı
Aldığı sevk ve raporlar
Branşıyla ilgili veya kültürünü geliştirmek için okuduğu kitap sayısı
Okulların performans karnesi çıkartılmalı, neyin ne kadar iyi yapıldığı belirlenmeli.

Karne hâline getirilmeli, sene sonuna kadar kaliteyi yükseltme adına hedefler konulmalı. Okul karnesi okuldan okula değişebilir, bunu öğretmenler belirlemeli ama her okula uyan kriterler de var.

Mesela: YGS, LYS, Teog puanları Ders notları Spor ve sanatsal etkinlikler Pojeler, yarışmalar Takdir ve teşekkür alan öğrenci sayısı Öğrenci başına okunan kitap sayısı Ziyaret edilen veli sayısı Öğrenci memnuniyeti Verimlilik kriterlerine göre mevcut başarı belirlenmeli ve ulaşılmak istenen hedefler konmalı, skor tabelası gibi herkesin görebileceği bir yere aşılmalı. Başarıyı artıran öğretmenler ödüllendirilmen, başarının artmadığı alanlar masaya yatırılmalı ve ne gibi tedbirler alınması gerektiği belirlenmeli.

Başarıyı artıran ile artırmayanın maaş ve ders ücreti eşit olmamalı.

Beyin Vitamini: Okulunda başarısını artırmak isteyen meslektaşlarıma Öğretmeni Başarıya Götüren Yol, En Sevilen Hz. Muhammed (sav) isimli kitaplarımı, Sait Çamlıca'nın Öğretmen Tohumda Ormanı Görmeli adlı eserini tavsiye ederim.

Ali Erkân Kavaklı / Yeni Akit 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.