Öğretmene Ek Ödeme Yerine Özel Hizmet Tazminatı Önerisi

Toplu sözleşmede yetkili sendika olan Memur Sen ve Eğiitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU; öğretim elemanlarına 364TL üniversite ödeneği, öğretmenlere ek ödeme yerine 328 tl özel hizmet tazminatı isteyeceklerini açıkladı.

Ayrıca Genel Başkan Gündoğdu; Şeflere 109 Tl, tekniker,teknisyen memur ve hizmetli gibi kadrolarda bulunan çalışanlara 73 tl özel hizmet tazminatı istiyoruz dedi.

Ahmet ÖZER; 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'den kaynaklanan ücret dengesizliğinin düzelmesi çin öğretim elemanlarına 364 lira özel hizmet tazminatı artışı talep ettiklerini belirten Özer, "Bu alanda öğretmenlere 328, şeflere 109, memur ve hizmetlilere ise 73 lira özel hizmet tazminatının artırılması gerekiyor." dedi.

 

Geçen yıl yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde 18 maddede eğitim çalışanları adına kazanımalarelde edildiğini ifade eden Özer, ancak bukazanımların özellikle ek ödemenin gölgesinde kaldığını savundu.

 

Bu yılki toplu sözleşmelerde, eğitim çalışanlarıdaha güzel kazanımlar elde etmeyi umduklarını söyleyen Özer, geçen yıl 666 KHK ile öğretim elemanları ve öğretmenlerin kapsam dışı bırakıldığı için mağduriyet yaşadığını iddia etti.

 

IMF'ye bütün borçları ödeyen Hükümet'ten memurların, öğretmenlerin ve öğretim elemanlarının alacaklı olduğunu öne süren Özer, bu konuda talepleri olacağını belirtti. Memur-Sen'in toplu sözleşme taleplerini dün açıkladığını, eğitim camiasının taleplerinin bunlara ek olacağını anlatan Özer, ilk taleplerinin eğitim çalışanlarına ek göstergenin 3600 olarak uygulanması olduğunu bildirdi.

 

Öğretim elemanları için 364, öğretmenlere 328, şeflere 109, memur ve hizmetlilere ise 73 lira özel hizmet tazminatı istediklerini ifade eden Özer, şöyle devam etti:

 

"Her yıl eğitim hizmet kolunda çalışanlara verilen öğretim yılına hazırlık ödeneğinin de bu yıl bin 202 liraya çıkartılmasını talep ediyoruz. Eğitim çalışanlarının üzerinde durduğu konulardan birisi de ek ders ücretleridir. Ek ders ücretleri deyim yerindeyse bugün çok komik noktalarda seyrediyor. Bu komik ücretlerden kurtulmak için, herkese hakkının verilmesi için de üniversitede profesör olanlara 35 lira, doçentlere 29 lira, yardımcı doçentlere 23 lira, öğretim görevlisi ve okutman kadrosunda bulunanlara 18 lira, Milli Eğitimde çalışan öğretmenler için ise gündüz öğretimi için 15 lira, gece öğretimi için ise 17 lira ek ders ücretinin verilmesini talep ediyoruz."

 

Okul yöneticilerinin 6 saat derse girme zorunluluğunun kaldırılmasını da talepleri arasında sayan Özer, derse hazırlık-planlama karşılığı 10 saate 1 saat olarak verilen ilave ek dersin 6 saate 1 saat olarak düzenlenmesi, pansiyonlu okullarda gece nöbeti ücretlerinin 8 saate çıkarılması, yükseklisans ve doktora için artırımlı ek ders ücreti uygulamasında oranların yüksek lisanslılar için yüzde 25, doktoralılar için yüzde 40 olarak düzenlenmesi ve ikili eğitim yapan okul yöneticilerine fazla mesailerine karşılık haftalık 2 saat olarak ödenen ek ders ücretinin 10 saate çıkarılmasını istedi.

 

Özer, öğretmenlerinin sınav ücreti olarak yaklaşık 43 lira aldığını bu ücretin de 122 liraya çıkarılmasını, okul idarecileri arasında ücret adaleti sağlanmasını, öğretmenlere nöbetlerinde 4 saat ek ders ücreti verilmesini de talepleri arasında saydı.

 

Memurlar.biz

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
BEKİR ERDİNÇ 2 yıl önce

sadece istemekle olmuyor.geçen sene gibi kendinizi rezil edecekseniz hiç istemeyin.bari 15 saate 1630 tl veriyoruz gibi hakaretleri duymayız.

Misafir Avatar
ali can 2 yıl önce

madem öyle başta bizim sendikamız eğitim bir sen olmak üzere diğer tüm sendikalar birleşsinler.

Misafir Avatar
naci bey e 2 yıl önce

gecmiş teki sendikarı bize anlatma naci bey senin sendikan ne yaptı gecen sene onu anlat ben yenı atama bir öğretmenim

Misafir Avatar
Öğretmen-Yönetici 2 yıl önce

sevgili mehmet şimşek'in (ki kendisiyle ahirette hesaplaşacağız) bize para vermeye niyeti yok. sen istediğin paranın adını değiştirsen kaç yazar. hangi isimle isterseniz isteyin v e r m e y e c e k l e r....aha da buraya yazıyorum.boşa ağzınızı yorup insanları da beklentiye sokmayın.

Misafir Avatar
derya deniz 2 yıl önce

yine boş vaatler olmasın , masada danışıklı dövüş ile anlaşılmasın da gerçekten samimi bir şekilde taraflar anlaşsın.başka ne isteriz ki

Misafir Avatar
SINIFÇI 2 yıl önce

bakalım isteklerinizin arkasında ne kadar duracaksınız. yoksa dağ yine fare mi doğuracak .gerçi önümüzde seçimler var, bir koltuk sözü bu isteklerden vazgeçmenize yeter de artar bile.

Misafir Avatar
Naci 2 yıl önce

maşaAllah, bakıyorumda klavyesi olan yazıyor. şimdiye kadar bu konuşanların sendikası öğretmeni ihya ettide ebs mi geri aldı.ya alacaz ya alacaz diyen koncuk'u afişi hala sitelerinde duruyor.

Misafir Avatar
ALTAY BULUT 2 yıl önce

şube müdürlerine 3600 ü ağızlarına bile almıyorlar.ondan sonra gelin üye olun ha.sizin sendikacılığınız belli kardeşim.