Öğretmene Bu Yıl Rotasyon Uygulanacak Mı?

Peki bu madde neyi getiriyordu? Kısaca hatırlayalım.
Madde aynen şöyle;
Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi
MADDE 48 – (1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda adaylık dâhil toplamda en fazla 8 yıl görev yapabilir.
(2) Aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla toplam 8 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim kurumlarına valiliklerce resen yapılır.
(3) Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilir.
(4) Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 40 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.
(5) Bu madde kapsamında yer değiştirecek öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında başvuru tarihinin son günü dikkate alınır.
(6) 8 yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere yıllık izin, hastalık izni, vekâlet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dâhil edilir.
(7) Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı 8 yıllık görev süresinin hesabında birlikte dikkate alınır.
(8) Spor liselerinin beden eğitimi ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliklerine ilgili mevzuatı uyarınca sınavla atanmış olanlardan aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı kapsamda bulunan eğitim kurumları ile sınırlı olarak yapılır.
(9) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı sınıf ve şubeyle devam etmeleri şartıyla 4 üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.
(10) Kadrolarının olduğu ilçe gruplarında bulunan eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir.
(11) Bu madde hükümleri, terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri; engelli öğretmenler; engellilik durumuna bağlı yer değişikliği yapanlardan bu durumları devam eden öğretmenler ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler hakkında uygulanmaz.

Bakanlık aynı yönetmeliğe geçici bir madde ekleyip bu sürelerin kademeli olarak uygulanacağını açıklamıştı.
Geçici madde şöyle ki;
Aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi uygulama süreci
GEÇİCİ MADDE 3 – (1) 48 inci madde hükümleri aynı eğitim kurumunda; 2014-2015 öğretim yılında 12 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 11 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 10 yıl, 2017-2018 öğretim yılında 9 yıl görev yapan öğretmenler hakkında uygulanır.

Ancak geçen yıl tüm aşamalardan sonra herkes pürdikkat sonuçların açıklanacağı güne kilitlenirken,Bakanlık uzun süredir büyük bir beklenti içine soktuğu eğitim camiasına son yılların en büyük sürprizini yaparak “Rotasyon” uygulanmasından vazgeçtiği anlamına gelecek açıklamayı yaparak konuyu ötelemişti.

“Ötelemişti” diyorum zira yönetmelikte o günden bugüne değin geçen süre içerisinde hiçbir değişiklik yapmayarak “Rotasyondan” tümden vazgeçmediğini net bir şekilde ortaya koyuyor.Dahası bizzat Sayın Bakanımızın ağzından duymasak ta zaman zaman medyada yer alan haberlere göre,Bakanlığın, bunu eğitim bölgesi bazlı değil de, il içinde, hatta “kulaktan uzak dursun” il dışı bile yapmayı düşündükleri söyleniyor.

Başlıkta yazdığımız soruya gelirsek;
Peki bu yıl Rotasyon uygulanacak mı?

Yönetmeliğe bakılırsa en geç 17 Ağustos 2016 gününe kadar bu yıl aynı okulda 11 yılını doldurmuş tüm anasınıfı,branş,rehber ve ilkokulun 4.sınıfını bitiren öğretmenlerin “Azami Süreye Bağlı Yer Değiştirme” işlemlerinin tamamlanması gerekiyor.Fakat Bakanlığın bu konuda kafasının bir hayli karışık olduğunu da söylemeden geçmeyeceğiz.

Ez cümle ;Milli Eğitim Bakanlığının bu konuyla ilgili en kısa zamanda bir açıklama yaparak bu yıl “Aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi” uygulamasının yapılıp yapılmayacağını kamuoyuna açıklamalıdır.Saygılarımla.
06.07.2016
İbrahim KAYA
Eğitim Yöneticisi


 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
E.T 2 yıl önce

Kanuni olarak il dışı rotasyon imkanı yok.MEB bunu danıştı,sordu ve gerçekleştiremeyeceğini anlayınca da öteledi.Yani her öğretmeni eğitim bölgesi içerisinde rotasyona tabi tutacaklardır.Saygılarımla.

Misafir Avatar
aslan burcu 2 yıl önce

zor şartlar altında çalışanlara ek para verilmelidir.hizmet puanları çift artırılmalıdır. öğretmenlere rotasyon uygulanması demek sadece kaos ve hükümeti yıprandırmaktan başka hiçbir şey değildir.herkes şunu zannediyor şu anda merkezde çalışan öğretmelerin %95 i en zor şartlar altında çalışarak merkeze gelmişlerdir.%5 i de kısmen gerçekten meslek öğretmeleri oldukları için merkeze atanmışlardır. Bu yüzden bu rorasyon olayı tam anlamı ile kapatılmalıdır.

Misafir Avatar
murat 2 yıl önce

rotasyon olmalı ki zamanında en iyi okullara kurulmuş pek değerli öğretmenlerimizden tüm öğrenciler faydalansın

Misafir Avatar
ROTASYON 2 yıl önce

BURADA ROTASYON OLSUN DİYEN ARKADAŞLAR HERHALDE ROTASYON OLURSA BATIYA GELECEKLERİNİ ZANNEDİYORLAR.DİĞER KURUMLARDA ROTASYON OLDU DOĞUDAKLER BATIYA YİNE GELEMEDİ ŞİMDİ İSYANLARDA BU ROTASYON BİZ BATIYA GELEMİYORSAK NİYE OLDU Kİ DİYORLAR.YANİ ROTASYON OLURSA BURADA ROTASYON OLSUN DİYENLER DEĞİL BAŞKALARININ YAKINLARI OLACAK.SİZ DE ROTASYON DİYE DİYE EMEĞİNİZİ SÖMÜRECEKLER.

Misafir Avatar
ramazan 2 yıl önce

Bulundukları ilin valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere ifadesi kaldırılarak merkezden taşraya doğru, taşradan merkeze doğru olursa rotasyon tabiki uygulanmalı. Merkezdeki gruplar kesinlikle dağıtılmalıdır.

Misafir Avatar
Edib 2 yıl önce

Rotasyon mutlaka olmalı ve kesinlikle il dışı olmalı

Misafir Avatar
Esra 2 yıl önce

Cok gec kalındı derhal rotasyon mali tabiki il dışı öğretmenler de artik bilgilendirilmeli herkes okula babasinin ciftligi gibi bakiyo bu da ortadan kalkar

Misafir Avatar
uzman öğrtmn 2 yıl önce

kesinlikle uygulanmalı rotasyon destekliyorum. hemde il dışı olmalı... bu rahatsız olanlar varya eğitimi veya öğretmeni düşündükleri için değil kendi rahatları bozulacağı için karşı çıkıyorlar... il dışı rotasyon yapılırsa o batıdaki dinazorların çoğu emekli olacaktır. oh ne güzel devlete kapağı at, yerinden hiç kıpırdama.... vijdansızlar