Öğretmen Strateji Belgesine Eleştirel Bir Bakış
Kamuajans.com - Öğretmen Strateji Belgesinde, eğitimle ilgili değişim çabalarının uygulamaya geçirilmesinde anahtar rolün öğretmenler olduğu ve öğretmenlerin içselleştirmediği ve benimsemediği hiçbir yaklaşımın başarılı olmadığı gerçeğinden bahsedilmektedir. Doğrudur, dolayısıyla öğretmenlerin bu çözüm denilen lakin yeni sorunlara davetiye çıkaran strateji belgesini kabul etmesi bazı maddeler dolayısıyla zordur. Nedir, bu maddeler?


Strateji belgesinde, içinde yaşadığımız köklü değişim süreci içerisinde öğretmenlerin görev yapacakları uzun yıllar boyunca kendilerini geliştirmeksizin sadece lisans eğitiminde elde ettikleri yeterliliklerle mesleklerini sürdürmeleri etkili bir eğitim-öğretim yapmalarına engel teşkil edecektir denmektedir. Öğretmenler kişisel ve mesleki gelişimde sürekliliği sağlama konusunda bilimsel etkinliklere ve lisansüstü programlara katılmaya teşvik edilmelidir denmektedir. Peki o halde ÖĞRENİM ÖZRÜ TAYİNLERİ NİYE YAPILMAMAKTADIR?


Son 15 yılda eğitim fakültelerinin sayısının 63’ten 92’ye, öğrenci sayısının da yaklaşık olarak 141.000’den 228.000’e çıktığı ifade edilmektedir. Bu durumda birçok sorunu beraberinde getirmiştir deniyor. Mezun sayısı ihtiyacı çoktan aşmış bulunmaktadır. Bu durum plansız bir eğitim politikası izlenmesinin sonucudur. 


Öğretmen olarak atanmayı hayal eden 1 milyonun üzerinde vatandaş olduğu belgede ifade edilmiştir. Mülakatın devam edecek olması yine tartışmalı bir konudur. Ayrıca Strateji Belgesinde bütün öğretmenler için 4 yılda bir yapılacak zorunlu bir performans değerlendirme sisteminin geliştirilmesi öngörülmüştür. Bu konunun kabul edilemezliğini defaatle dile getirdik. Bakanlığın hukuki ve kanuni dayanağı olmayan performans değerlendirmesinde ısrar etmesi hukuki değildir. KPSS, Alan Bilgisi, Mülakat, Adaylık Sınavı ve daha niceleri... Bu kadar sınav öğretmen motivasyonunu olumsuz etkileyecektir. 


Daha önce denenmiş ve zerre kadar fayda alınamamış olan Sözleşmeli öğretmenliğin devam edecek olması olumlu ve istendik bir durum değildir. Zira çözüm sözleşmeli öğretmenlik değildir. İllere göre öğretmenlerin  çalışma süreleri ortalamalarına bakıldığında Şırnak’ta ortalama 2 yıl, İzmir’de 15 yıl çalışmaktadır. Bu durum ancak ciddi ve kapsamlı bir teşvik paketi ile çözülebilir. 


Söz konusu strateji belgesi yeni sorunlara davetiye çıkarmaktadır. Öğretmenlik itibarına gölge düşürecek bir takım uygulamalardan vazgeçilmesi için tüm sendikaları samimiyet sınavına davet ediyor, gerekirse eylem kararı almalarını bekliyorum.

Mehmet GÜLEÇ
Eğitimci-Yazar 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Tekvatantekdevlettekbayraktekmillet. 1 yıl önce

Yapacağım ilk iş sendikamı değiştirmek olacak yazık.

Misafir Avatar
Ali can 1 yıl önce

Yapma hocam bizde sizin soylediginzi yapacak sendika mı var.Hangisi. .. . .

Misafir Avatar
Muhammet 1 yıl önce

Güzel açıklama

Misafir Avatar
Gul 1 yıl önce

Önce alan değişikliği olmalıdır mezun olduğumuz alanda bizi sınava alsınlar yan alandan degil