Öğretmen Strateji Belgesi Anlatılacak

Öğretmen Strateji Belgesi ile ilgili merak edilen tüm sorular cevap buluyor. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürümüz Doç.Dr. Semih Aktekin 19 Haziran 2017 Pazartesi Günü Saat:10:00'da eba'da... 

Öğretmen Strateji Belgesi Nedir ?

Bu belge, Millî Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen “Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı”nda ortaya konulan görüşler doğrultusunda, Millî Eğitim Bakanlığı yetkilileri, farklı bakanlıklardan bürokratlar, akademisyenler, milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen çalışma toplantıları sonucunda hazırlanmıştır.

Mevcut belgede öğretmen yetiştirme, geliştirme ve istihdam süreçlerine ilişkin olarak “öğretmenliğe yönelik hizmet öncesi eğitim, öğretmenlik mesleğine adayların seçimi ve istihdamı, adaylık ve uyum eğitimi, kariyer geliştirme ve ödüllendirme, öğretmenlik mesleğinin statüsü ve sürekli mesleki gelişim” olmak üzere altı temel bileşen belirlenmiş; bu bileşenlerle ilgili amaçlar ile bu amaçları gerçekleştirmeye yönelik hedef ve eylemlere yer verilmiştir. Belgede tartışılan amaçlar ve bu amaçlarla ilişkili hedefler aşağıda sıralanmıştır.

1. Amaç: Yüksek nitelikli, iyi yetişmiş ve mesleğe uygun bireylerin öğretmen olarak istihdamını sağlamak
Bu amaçla ilişkili hedefler;
 Öğretmen yetiştirmeye yönelik programlarda eğitimleri iyileştirmek
 Üniversite mezunları arasından öğretmenlik mesleğine en uygun olanları seçmek

2. Amaç: Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimini sürekli kılmak
Bu amaçla ilişkili hedefler;
 Öğretmenlerin gelişim ihtiyacını tespit için periyodik olarak yapılacak bir performans değerlendirme sistemini hayata geçirmek
 Adaylık sürecinden itibaren öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişim faaliyetlerinin niteliğini arttırmak

3. Amaç: Öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü
güçlendirmek
Bu amaçla ilişkili hedefler;
 Öğretmenlik mesleğinin statüsünü güçlendirmek
 Öğretmenlerin çalışma şartlarını iyileştirmek
 Kurumlar ve bölgeler arası farklılıklara göre iyileştirici tedbirler almak
 Kariyer ve ödüllendirme sistemini geliştirmek Ayrıca belgede yukarıdaki amaç ve hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik olarak 35 adet eylem maddesine yer verilmiştir.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
cumali 12 ay önce

ey meb yetkilileri size ne içiriyorlar böyle

Misafir Avatar
Bilge 12 ay önce

Sınıf geçme ve disiplin Yönetmeliği nin yeniden düzenlenmesi gerekiyor eğitim kalitesi nin artması için. Sadece öğretmen ayağını iyileştirmek yeterli değil.

Misafir Avatar
Bilge 12 ay önce

Sınıf geçme ve disiplin Yönetmeliği nin yeniden düzenlenmesi gerekiyor eğitim kalitesi nin artması için. Sadece öğretmen ayağını iyileştirmek yeterli değil.

Misafir Avatar
Ali 12 ay önce

Biz zaten kendimizi çağa uyduruyoruz
El bilgisayar tablet akıllı tahta.ama bunun altında başka meseleler var burnumuza pis kokular geliyor

Misafir Avatar
Gul 12 ay önce

Önce alan değişikliği yapılmalı herkes sınava mezun olduğu alandan girmeli yan alanımdan değil

Misafir Avatar
kötü planlama 12 ay önce

1990 lı yıllardan itibaren öğretmenlik eğitimi almayan insanlar öğretmen olarak atanmaya başladı ve bugün gelinen noktadayız. içler acısı okullar ve öğrenciler.bugün öğretmenlik lisans eğitimi almayan öğretmen sayısını açıklayın ülkemiz görsün. öğretmenin disiplin etme hakkını elinden aldınız vAllahi de billahi de gün geçtikçe bu halimizi arıyacağız.

Misafir Avatar
öğretmen 12 ay önce

29 yıllık öğretmenim ve bana öğretmenlik mesleğini öğretecek adam siyasal bilgiler mezunu. başka söze gerek yok tanık sizin.

Misafir Avatar
Öğretmen 12 ay önce

Gelecek kaygısı, geçim kaygısı, iş garantisi kaygısı derken şimdi bir de sınav kaygısı çöktü üzerimize. Ömrümüz okumakla, çalışmakla, sınavlarla geçerken yaşamaya bile zaman bulamıyoruz. 2 aylık tatil bile yüzümüze vuruluyor. Çok görülüyor. Öğretmen olmanın bedeli bu kadar ağır olmamalı. Mesleğimiz çok zor. Daha da zorlaştırmayın.