Öğretmen Maaşları ve Ek Ders Ücretleri Yüzde 500 Arttı
Kamuajans.com - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ve üniversitelerin 2018 yılı bütçeleri görüşüldü. Bakan İsmet Yılmaz komisyona yaptığı sunumda öğretmen maaşları ve öğretmen ek dersleri hakkında da bilgi verdi.

ÖĞRETMEN MAAŞLARI VE EK DERSLERİ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2002’den bu yana göreve yeni başlamış 9. derece 1. kademedeki bir öğretmenin maaşının yüzde 515,04 arttığını açıkladı. 2002 yılında öğretmenler için ödenen ek dersin saat ücretinin 3,26 lira brüt 2,75 lira net olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz 2017 yılında ise öğretmen ek ders ücretinin saat başı brüt 14,38 lira net olarak da 12,11 lira olduğunu açıkladı. Öğretmen ek ders ücretlerinde yüzde 340,36 artış olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı, 2002 yılında haftada 15 saat, ayda toplam 60 saat ek ders ücreti alan öğretmene o dönemde aylık 165 lira ödendiğini 1 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla aynı saat derse giren öğretmene net 726,60 lira ek ders ücreti ödendiğini açıkladı.

MAAŞ VE EK DERS BİRLİKTE YAŞANAN ARTIŞ


Ek ders ücretlerinde ve öğretmen maaşlarında yaşanan rakamsal artış oranlarını verdiği örneklerle açıklayan Bakan Yılmaz öğretmen aylık aldığı maaş ve ek ders ücretini de birlikte değerlendirdi. 2002 yılında öğretmene ek ders ve maaşı ile birlikte toplam 635,20 lira ödendiğini ifade eden Bakan İsmet Yılmaz 2017 yılının ikinci yarısı baz alındığında öğretmene maaş ve ek ders toplam ödemesinin 3.618,52 lira olduğunu açıkladı. Öğretmenlerin ek ders ve maaş toplamında yüzde 469,67 artış olduğunu vurgulayan Milli Eğitim Bakanı öğretmenlere ödenen hazırlık ödeneği konusunda da açıklama yaptı.

ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ


Eğitim öğretim yılı başında tüm öğretmenler için öğretim yılına hazırlık ödeneği ödemesi yapıldığını ifade eden Bakan İsmet Yılmaz, öğretmenlere her eğitim öğretim yılı için bir defaya mahsus olarak ödenen eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinde yüzde 500 artış gerçekleştirdiklerini belirtti. 2002-2003 eğitim ve öğretim yılında öğretmenlere 175 lira hazırlık ödeneği ödendiğini açıklayan Milli Eğitim Bakanı 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı için ise öğretmenlere bin 50 lira ödendiğini ve %500 artış gerçekleştirildiğini ifade etti. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Öğretmen 12 ay önce

1 kg kuru fasülye 10 lira, 1 kg baldo pirinç 9 Lira, 1 kg mercimek 8 Lira, 1 L zeytinyağı 20 Lira, 7 kg deterjan 30 Lira, kuru temizleme pantolon 10 Lira, ceket 20 Lira, elektrik faturası 90 Lira, su faturası 80 Lira, kışın doğalgaz faturası 300 Lira, ev kirası 1000 Lira.

Misafir Avatar
neyse 12 ay önce

bu kıyası öğrenci yapsa ne kadar kızarız.

Misafir Avatar
leventhoca 12 ay önce

O zamanlar ben 2.100.000 tl alırken hadememiz 700.000 tl maaş alıyordum. Birde üerine ekders ücreti. Şimdi ise neredeyse hademeyle aynı ücreti alıyorum......
Eski durumu korusak şu anda 10.000 tl yi geçmesi lazım yoook bakanın dediği olursa 15.000 tl maaşımızın olması gerekir

Misafir Avatar
sinan 12 ay önce

sayın bakan kuzu etini o zaman 5 tl ye alıyorduk

Misafir Avatar
eğitimci 12 ay önce

Dünyada en iyi eğitim sistemi bizde diyen Şahışta bu muhterem. Bu sözlerle, o ifadeleri kıyaslayın başka bir şeye gerek yok. Atma Sayın BAkanım Erzurumlu Teyo pehlivanı geçtin.

Misafir Avatar
Tam tersine öğretmen maaşları sefalet düzeyinde 12 ay önce

AKPARTİ döneminin en büyük mağduru öğretmenlerdir, sayın BAKAN la öğretmen maaşlarının ne kadar sefil olduğunu tartışmaya hazırım Sayın Bakanımızı kendisine güveniyorsa her yerde tartışırım ama artık Sayın bakan her yerde öğretmen maaşları şöyle muhteşem böyle muhteşem demesin kanımıza dokunuyor bize kurşundan ağır geliyor, Sayın Cumhurbaşkanım lütfen bu Bakanı görevden alın hep doğru olmayan, olağanüstü abartılı şeyler söylüyor

Misafir Avatar
Açıklama izaha muhtaç 12 ay önce

Sayın Bakan Allahtan kork lütfen seni yanıltanlara inanma, memur bodrolarına bak öğretmen maaşlarının ne kadar sefil olduğunu görüsün biizmle artık dalga geçme lütfen kanımıza dokunuyor. sadak bile olmayacak maaşımız var. Bunu bile abartıyorsunuz

Misafir Avatar
Osman 12 ay önce

Kusura bakmayın öğretmen arkadaşlar. Sizde bu zihniyet varken daha çok zam alırsınız. EBS üye olmaya devam....