Öğrenci Devamsızlıklarının Önlenmesi

a) Dördüncü fıkrasının sonuna "Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin teorik ders devamsızlıklarının 2 nci, 4 üncü ve 5 indi günlerinde bildirim yasal temsilcisi ve işletmeye, 18 yaşından büyükler için k ndisibe de yapılır." ibaresi,

b) Aynı maddenin beşinci fıkrasının sonuna "Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin teorik derslere özürlü ve özürsüz devamsızlık süresi ders yılı içerisinde devam etmesi gereken sürenin altıda birinden işletmede mesleki eğitimde ise 3308 sayılı Kanun hükümlerine göre kullanabileceği ücretli ve ücretsiz izin toplamından fazla olamaz. Bu fıkra kapsamında toplam de, anisizlik süresinin 60 güne çıkabildiği durumlarda teorik derslere devamsızlık süresi teorik ders süresinin üçte birini geçemez. " ibaresi

c) Aynı maddeye "Telafi programları ile tamamlayıcı eğitim programına devam zorunludur. Öğrenciler devam etmek zorunda oldukları telafi programına ve tamamlayıcı eğitim programına ait özürlü özürsüz toplam ders saatinin en az altıda biri kadar devamsızlık yapmaları halinde, puanları ne olursa olsun başarısız sayılırlar." hükmünü içeren sekizinci fıkra ilave edilmiştir.

Ayrıca, aynı maddenin dördüncü fıkrasında "Devamsızlık yapan öğrencinin durumu posta, e-Posta veya diğer iletişim araçlarıyla velisine bildirilir, varsa özür belgesini okul yönetimine teslim etmesi istenir." denilmektedir.

Bu nedenle öğrenci velilerinden; 30 günlük devamsızlık süresinin, devamsızlığın 5 inci, 15 inci ve 25 inci günlerinde; 60 günlük devamsızlık süresinde ise 40 inci ve 55 inci günlerinde tebligat yapılarak öğrencinin okula devamının sağlanması istenecektir.

Bu kapsamda 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının sonuna yaklaşıldığı süre göz önünde tutularak öğrencilerin zor durumda kalmaması için yukarıda sözü edilen ilgi (a) Yönetmeliğin 36 ncı maddesinde yer alan öğrencilerin devamsızlık hususlarında ve aynı konuda daha önce gönderilen ilgi (b) yazımızın gereği olarak il/ilçe millî eğitim müdürlüğü ile okul/kurum yöneticilerince devamsızlık süresi konusunda; öğrencilerin aydınlatılması, velilerin bilgilendirilmesi, devamsızlık sürelerine ilişkin tebligatların süresi içinde yapılması ve olabilecek mağduriyetlerin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.