Öğle Tatilinde Öğretmene Nöbet Tutma Görevi Verilemez
Kamuajans.com - Bu sorun bazı okullarda geçici çözümlerle çözülse de yakıcı bir sorundur, öğretmenlerin ruh ve beden sağlığını tehdit eden sorunlardan biridir, aynı zamanda öğretmenler ile okul yöneticilerini de karşı karşıya getirdiğinden çalışma barışını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Konu hakkında Milli Eğitim Bakanlığı'na yazı yazdık.
EĞİTİM-SEN

Sayı: 2017/800/
Konu: Öğle tatilinde nöbet hk. 20.11.2017

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA
ANKARA


Tam gün eğitim-öğretim yapan ilkokul ve ortaokullarda 26.07.2014 gün ve 29072 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Nöbet görevi" başlıklı 44.maddesinin 8.fıkrası uyarınca nöbetçi öğretmenlere öğle tatilinde temel ihtiyaçlarını karşılaması için dinlenme hakkı tanınmamaktadır. Bu sorun bazı okullarda geçici çözümlerle çözülse de yakıcı bir sorundur, öğretmenlerin ruh ve beden sağlığını tehdit eden sorunlardan biridir, aynı zamanda öğretmenler ile okul yöneticilerini de karşı karşıya getirdiğinden çalışma barışını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Tam gün eğitim-öğretim yapılan ilk ve ortaokullarda nöbetçi öğretmenlere dinlenme hakkı tanımayan söz konusu yönetmelik hükmü 657 sayılı yasanın "Çalışma saatleri" başlıklı 99.maddesi ve "Günlük Çalışma Saatlerinin Tespiti" başlıklı 100.maddelerince kamu emekçilerine öğle dinlenme hakkı tanıyan hükümlerine aykırıdır. Aynı şekilde Anayasa'nın 17.maddesinde angaryanın yasak olduğu, 50.maddesinde dinlenmenin çalışanların hakkı olarak güvenceye bağlandığı, Anayasa’nın 12.maddesinde herkesin kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere ve 17.maddesinde herkesin yaşama, maddi ve manevi varlığına koruma hakkına sahip olduğu; 49.maddesinde devletin çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları koruma görevi olduğu; 56.maddesinde devletin herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak görevinin bulunduğu öngörülmüştür. Bu bakımdan söz konusu yönetmelik hükmü normlar hiyerarşisine göre açıkça hukuka aykırıdır. Yine söz konusu yönetmelik hükmü iç hukuk hükmündeki Birleşmiş Milletler Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nin "Adil ve uygun işte çalışma şartları" başlıklı 7.maddesinin, Cebri veya Mecburi Çalıştırma Hakkındaki 29 sayılı İLO Sözleşmesinin ve dolayısıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 4.maddesinin de ihlalidir. Anayasa'nın 90/son maddesi temel hak ve özgürlüklere ilişkin konularda yasalarla çeliştiğinde iç hukuk hükmündeki uluslararası sözleşmelerin uygulanacağını kurala bağlanmıştır.

Bu bağlamda söz konusu yasa, Anayasa ve iç hukuk hükmündeki uluslararası sözleşmeler dikkate alındığında anılan yönetmelik hükmünün değiştirilmesi için ivedi biçimde gerekli çalışmaların başlatılmasını talep ediyoruz. 20.11.2017

GENEL SEKRETER
Keskin Bayındır 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
kaya 12 ay önce

nöbet arkadaş öğretmen isterse zaten nöbet tutmuyor şu an kimse zorla nöbet vermiyor.serbst

Misafir Avatar
mete 12 ay önce

öğle tatilinde sanki çok işte kalıyorlar.herkes yemek molası verebiliyor.nöbet gününe ders koyma ,öğretmen yoruluyor da diyebiliyor musun hem ders yapıp hem nöbet tutabiliyorsa lavaboya gidebiliyorsa nöbet tutarken başka işlerini görebiliyorsa yemek de yiyebiir ,değil mi.Bırakın bu işleri kaşımayı

Misafir Avatar
mert 12 ay önce

bırakın saçmalamayı, siz rehber öğretmen nöbet tutmasın diyerek bizlere asli görev yaptın, yılların cabasını ezdin geçtin.

Misafir Avatar
Trak 12 ay önce

Yönetim öğretmenlerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde planlama yaparsa sorun olmaz

Misafir Avatar
şahabettin demir 12 ay önce

Günde 5 saat derse giren öğretmen ve öğrencinin öğle arası yemek molasına ihtiyacı olmayacaktır.Dolayısı ile derdimiz olan ders sayısı fazlalığını ortadan kaldırmalıyız.(Seçmeli olan tüm dersler acilen kaldırılmalıdır.)

Misafir Avatar
recep 12 ay önce

tamam da öğlen arası çocukları kim bekleyecek. öğretmenler de ana baba onların da çocukları var. kendi çocuğunuzun öğle arası başı boş olması,tehlikelere açık olması kabul edilebilir bir şey değil. biz okulda nöbetçi olduğumuz günler dışarıdan sipariş veriyor 10 dk da yemeğimizi yiyip görev yerimize geçiyoruz. eğitim sen de iş yaptığını zannediyor.

Misafir Avatar
nöbet 12 ay önce

nöbet kökten yanlış bir görev. öğretmen jandarma yada polis değil. öğretmen nöbet tutmamalı. nöbeti kökten kaldırmaya uğraşmak yerine neyle uğraşıyorsunuz.

Misafir Avatar
Öğretmen tutar 12 ay önce

O yazıları nereye gönderirseniz gönderin okul idaresi bir şekilde öğle arası nöbetini tutturuyor.